Экологик ҳуқуқларни ҳимоя қилишда журналистларнинг роли ортиб бормоқда
15 май куни Тошкент шаҳрида “Фуқароларнинг экологик ҳуқуқларини тарғиб этиш ва ҳимоя қилишда оммавий ахборот воситалари ва журналистларнинг ўрни” мавзусида давра суҳбати бўлиб ўтди. Тадбир Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази томонидан қатор ҳамкорлар билан биргаликда ташкил этилди.
Ҳамкор ташкилотлар сафида Ўзбекистон Республикаси Президенти Администрацияси ҳузуридаги Ахборот ва оммавий коммуникациялар агентлиги, Экология, атроф-муҳитни муҳофаза қилиш ва иқлим ўзгариши вазирлиги, шунингдек, БМТ Инсон ҳуқуқлари бўйича олий комиссари Бошқармасининг Марказий Осиёдаги минтақавий бўлими ҳамда ЮНЕСКОнинг мамлакатимиздаги ваколатхонаси бор.
Давра суҳбатида фуқароларнинг экологик ҳуқуқларини кенгайтириш ва самарали ҳимоя қилиш мавзусининг матбуотда ёритилиши ҳолати ҳақида сўз юритилди. Бу жараёнда, шунингдек, жамоатчилик фикрини шакллантириш, экологик стандартлар ва сиёсатни ишлаб чиқиш ва амалга оширишда оммавий ахборот воситалари ва журналистларнинг роли атрофлича таҳлил қилинди.
Атроф-муҳит масалаларини ёритишда журналистлар дуч келаётган замонавий муаммо ва тўсиқларга эътибор қаратилди. Экологик ахборот сифати ва улардан фойдаланиш имкониятини ошириш имкониятлари ҳам кўриб чиқилди.
Тадбирда ташкилотчилар, Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенати ва Қонунчилик палатаси, фуқаролик жамияти институтлари ва халқаро ташкилотлар вакилларидан иборат 50 дан ортиқ киши иштирок этди.
Олий Мажлис Қонунчилик палатаси Спикерининг биринчи ўринбосари, Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази директори Акмал Саидов экология ҳуқуқига оид халқаро шартномалар ва стандартларни амалга ошириш борасидаги мамлакатимиз тажрибасига батафсил тўхталди.
Ўзбекистон ҳукумати томонидан экологик вазиятни яхшилаш бўйича амалга оширилган муҳим чора-тадбирлар, жумладан, мамлакатимизда биринчи марта фуқароларнинг атроф-муҳитни муҳофаза қилиш ҳуқуқини таъминлаш соҳасидаги давлат мажбуриятлари конституциявий даражада мустаҳкамлангани таъкидланди. Мамлакатимизда алоҳида муҳофаза этиладиган табиий ҳудудлар сонини кўпайтириш, экологик мониторингни кучайтириш зарурлигига жиддий аҳамият қаратилди.
А.Саидов, шунингдек, оммавий ахборот воситалари ва журналистлар экологик муаммоларни ёритишда муҳим ўрин тутишини қайд этди. Бу, ўз навбатида, нафақат айни соҳа ҳолатидан аҳолининг хабардорлигини ошириш, балки атроф-муҳит муҳофазаси билан боғлиқ қарорлар қабул қилиш жараёнларига фуқароларни ҳам жалб этиш имконини бермоқда.
ЮНЕСКОнинг Ўзбекистондаги ваколатхонаси вакили ва раҳбари Сара Ношади мамлакатимизда амалга оширилаётган ислоҳотларни юксак баҳолаб, бу ўзгаришларнинг экология соҳасидаги аҳамияти ва кўламини эътироф этди. У ЮНЕСКО ваколатхонаси “Экология тўғрисида”ги қонун лойиҳасини тайёрлашни фаол қўллаб-қувватлаётганини таъкидлади.
Ушбу қонун лойиҳасини тайёрлашдан мақсад Ўзбекистонда экологик муаммоларни янада самарали ҳал этиш ва фуқароларнинг қулай атроф-муҳитга бўлган ҳуқуқларини ҳимоя қилиш имконини берадиган норматив-ҳуқуқий базани такомиллаштиришдир. С.Ношади, шунингдек, экологик муаммоларни ёритишда иштирок этаётган журналистлар хавфсизлиги масаласига алоҳида эътибор қаратди.
БМТ Инсон ҳуқуқлари бўйича олий комиссари Бошқармасининг Марказий Осиёдаги минтақавий бўлими инсон ҳуқуқлари бўйича маслаҳатчиси Павло Бялик атроф-муҳитга оид инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилишда журналистларнинг ўрни ва кўмаги муҳимлигини таъкидлар экан, ушбу соҳа муаммоларини ёритишнинг мураккаб ва қалтис жиҳатларига тўхталди.
Унинг фикрича, журналистларнинг бу борадаги фаолияти атроф-муҳитнинг ифлосланиши ҳақида тезкор ахборот тарқатишдан тортиб, иқлим ўзгариши, биологик хилма-хилликнинг йўқолиб бораётгани ва носоғлом экологиянинг аҳоли саломатлигига таъсиригача бўлган муаммоли жараёнларни кенг ёритишни ҳам ўзида қамрайди.
П.Бялик журналистларнинг экологияга оид ҳуқуқ ва қонунчилик мазмун-моҳиятини тарғиб этишдаги ролини юқори баҳолади. Айниқса, тегишли норматив-ҳуқуқий ҳужжатларнинг аҳамиятидан жамоатчиликни мунтазам хабардор қилиш, атроф-муҳит муҳофазаси билан шуғулланадиган фаоллар ва ташкилотларни қўллаб-қувватлаш учун қулай мулоқот майдони яратиш борасида оммавий ахборот воситалари вакилларининг ўрни беқиёс.
Тадбир давомида экологик ҳуқуқлар соҳаси бўйича халқаро ва миллий экспертлар ўз билим ва тажрибалари билан ўртоқлашдилар. Оммавий ахборот воситалари экологик муаммоларни ёритишда дуч келадиган асосий муаммолар, шунингдек, экологик ҳуқуқларни тарғиб қилишнинг энг мақбул усуллари ҳақида атрофлича фикрлашилди.
Давра суҳбати якунида экологик ҳуқуқларни ҳимоя қилиш мавзусини ёритиш борасидаги муваффақиятли амалиёт ва стратегиялар тақдим этилди. Атроф-муҳитни муҳофаза қилиш ва барқарор ривожланишга кўмаклашишга оид норматив-ҳуқуқий ҳужжатларни самарадорлик билан амалиётга татбиқ этиш истиқболлари муҳокама қилинди.

Растет роль журналистов в продвижении экологических прав
15 мая в Ташкенте состоялся круглый стол на тему: «Роль медиа и журналистов в продвижении и защите экологических прав граждан». Он организован Национальным центром Республики Узбекистан по правам человека совместно с рядом партнеров.
В числе партнерских организаций - Министерство экологии, охраны окружающей среды и изменения климата, Агентство информации и массовых коммуникаций при Администрации Президента Республики Узбекистан, Региональное отделение Управления Верховного комиссара ООН по правам человека по Центральной Азии, представительство офиса ЮНЕСКО в Узбекистане.
В ходе круглого стола был сделан всесторонний анализ роли медийных структур и журналистов в активизации и эффективной защите экологических прав граждан, в формировании общественного мнения, разработке и реализации экологических норм и политик.
Обсуждены также современные вызовы и препятствия, с которыми сталкиваются журналисты при освещении экологической тематики, возможности улучшения качества и доступности экологической информации.
В работе мероприятия приняли участие свыше 50 человек, в числе которых представители организаторов, Сената и Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан, гражданского общества и международных организаций.
В своем приветственном выступлении Первый заместитель Спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан, директор Национального центра по правам человека Акмал Саидов подробно осветил опыт страны в реализации международных экологических соглашений и стандартов. Были подчеркнуты значительные шаги, предпринятые правительством Узбекистана для улучшения экологической ситуации, в том числе, что в стране впервые на конституционном уровне закреплены обязательства государства в области обеспечения гражданам права на чистую окружающую среду.
Особое внимание было уделено увеличению в стране зон особо охраняемых природных территорий и укреплению экологического мониторинга. А. Саидов также подчеркнул роль медиа структур и журналистов в освещении экологических вопросов, что способствует не только повышению общественной осведомленности, но и вовлечению граждан в процессы принятия решений, касающихся охраны окружающей среды.
Представитель и глава Офиса ЮНЕСКО в Узбекистане Сара Ношади дала высокую оценку реформам, происходящим в Узбекистане, подчеркнув их значимость и масштабность в области экологии.
Она отметила, что представительство ЮНЕСКО оказывает активную поддержку подготовке проекта Закона об экологии. Его подготовка направлена на совершенствование нормативно-правовой базы, что позволит более эффективно решать экологические проблемы и защищать права граждан на благоприятную окружающую среду. Сара Ношади особое внимание в своем выступлении уделила вопросу безопасности журналистов, занимающихся освещением экологических проблем.
Советник по правам человека Регионального отделения Управления Верховного комиссара ООН по правам человека по Центральной Азии Павло Бялык подчеркнул значимость журналистов в содействии охране экологических прав, указывая на их ключевую роль в освещении сложных и чувствительных аспектов этой области. Их работа охватывает различные стороны, начиная от освещения случаев загрязнения окружающей среды и заканчивая проблемами изменения климата, утраты биоразнообразия и последствий для здоровья населения.
Павло Бялык также отметил роль журналистов в информировании общественности о правовых и нормативных аспектах защиты экологических прав, предоставлении платформы для поддержки активистов и организаций, занимающихся охраной окружающей среды.
В рамках круглого стола международные и национальные эксперты в области экологических прав поделились своими знаниями и опытом, осветили ключевые аспекты и вызовы, с которыми сталкиваются медиа структуры при освещении экологических вопросов, а также пути продвижения экологических прав.
В ходе дискуссий были рассмотрены успешные практики и стратегии, а также примеры эффективной реализации норм и законодательных мер, направленных на защиту окружающей среды и продвижение устойчивого развития.