Ўзбекистон — Грузия: парламентлараро ҳамкорлик алоқалари янада мустаҳкамланади
Сўнгги йилларда Ўзбекистон прагматик ва чуқур ўйланган ташқи сиёсат юритиш, қўшни давлатлар билан яхши қўшничилик ва стратегик шериклик муносабатларини жадал ривожлантириш, ташқи алоқалар географиясини кенгайтиришга устувор аҳамият қаратиб, иқтисодий дипломатияни кучайтирмоқда. Ушбу йўналишда олиб борилаётган ишлар натижасида нафақат яқин қўшниларимиз, балки иқтисодий жиҳатдан етакчи давлатлар билан ҳам тенг манфаатли ҳаморлик юқори поғонага кўтарилмоқда.
2024 йил 8 апрель куни Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатаси Спикери Нуриддин Исмоиловнинг Грузия Парламенти Раиси Шалва Папуашвили бошчилигидаги делегация аъзолари билан учрашуви бўлиб ўтди.
Мулоқот чоғида делегация аъзоларига “Ўзбекистон — 2030” стратегиясида белгиланган устувор вазифалар, унинг доирасида мамлакатимизда амалга оширилаётган кенг кўламли ислоҳотлар, янги таҳрирдаги Конституция нормаларини рўёбга чиқариш борасидаги саъй-ҳаракатлар ҳамда Қонунчилик палатасининг таркибий тузилиши, қонун ижодкорлиги йўналишидаги фаолияти, палатанинг қўмиталари, комиссиялари ҳамда депутатларнинг асосий вазифалари тўғрисида атрофлича маълумотлар берилди.
Конструктив руҳда ўтган учрашувда Ўзбекистон-Грузия ўртасидаги парламентлараро ҳамкорлик алоқаларини янада кенгайтириш ва уни янги мазмун билан бойитиш, норма ижодкорлиги соҳасида тажриба алмашиш масалалари муҳокама қилинди.
Ўз навбатида, Шалва Папуашвили сўнгги йилларда Президент Шавкат Мирзиёев томонидан олиб борилаётган мувозанатли, очиқ ва конструктив ташқи сиёсат, кенг кўламли ислоҳотлар ва уларнинг натижаларини алоҳида эътироф этди. Шунингдек, амалий руҳдаги учрашувларни изчил давом эттириш, парламентлараро ҳамкорликни кенгайтириш ва мустаҳкамлаш икки томон манфаатларига бирдек хизмат қилишини қайд этди.
Учрашувда шунингдек, мамлакатларимиз ўртасидаги савдо-иқтисодий, инвестициявий ҳамкорлик, транспорт-коммуникация, тўқимачилик, электротехника, туризм, маданий-гуманитар ва бошқа соҳалардаги алоқалар кўлами тобора кенгайиб бораётгани хусусида ҳам сўз юритилди.
Самимий ва дўстона руҳда ўтган учрашувда томонлар ҳамкорлик алоқаларини янги босқичга олиб чиқишга келишиб олдилар.

Узбекистан-Грузия: акцент на дальнейшее укрепление межпарламентского сотрудничества
В последние годы Узбекистан, отдавая приоритет проведению прагматичной и глубоко продуманной внешней политики, стремительному развитию отношений добрососедства и стратегического партнерства с соседними странами, расширению географии внешних связей, укрепляет экономическую дипломатию. В результате работы, проводимой в данном направлении, взаимовыгодное сотрудничество не только с нашими близкими соседями, но и с ведущими странами с развитой экономикой поднимается на более высокий уровень.
8 апреля 2024 года Спикер Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан Нуриддин Исмоилов встретился с членами делегации во главе со Спикером Парламента Грузии Шалвой Папуашвили.
В ходе диалога членам делегации дана подробная информация о приоритетных задачах, определенных в Стратегии «Узбекистан – 2030», реализуемых в стране в ее рамках широкомасштабных реформах, усилиях по реализации норм новой редакции Конституции, а также о структуре Законодательной палаты, законотворческой деятельности, основных задачах комитетов, комиссий и депутатов палаты.
На встрече, прошедшей в конструктивном духе, рассмотрены вопросы дальнейшего расширения межпарламентского сотрудничества между Узбекистаном и Грузией и обогащения его новым содержанием, обмена опытом в сфере нормотворчества.
В свою очередь, Шалва Папуашвили отдельно подчеркнул взвешенную, открытую и конструктивную внешнюю политику, проводимые Президентом Шавкатом Мирзиёевым в последние годы масштабные реформы и их результаты. Также отмечено, что последовательное продолжение встреч в практическом духе, расширение и укрепление межпарламентского сотрудничества служат интересам сторон.
На встрече также рассмотрены вопросы расширения между нашими странами масштабов торгово-экономического, инвестиционного сотрудничества, а также отношений в транспортно-коммуникационной, текстильной, электротехнической, туристической, культурно-гуманитарной и других сферах.
В ходе встречи, прошедшей в искренней и дружеской атмосфере, стороны договорились вывести сотрудничество на новый уровень.