ЎЗБЕКИСТОН ПРЕЗИДЕНТИ МАМЛАКАТНИ ТАШҚИ ДУНЁГА ОЧДИ
Парижда Ўзбекистон билан ҳамкорликни янада чуқурлаштириш истиқболларига бағишланган давра суҳбати ўтказилди.
Мамлакатимиз элчихонасида "Ўзбекистон ва Франция ўртасидаги ҳамкорликни чуқурлаштириш истиқболларига янгича ёндашув" мавзусида давра суҳбати бўлиб ўтди.
Тадбирда Франция Сенати, Европа ва ташқи ишлар вазирлиги, эксперт, академик, маданият ва жамоат доиралари вакиллари, шунингдек, Ўзбекистон Олий Мажлиси Қонунчилик палатаси спикерининг биринчи ўринбосари, Инсон ҳуқуқлари бўйича миллий марказ директори Акмал Саидов бошчилигидаги мамлакатимиз делегацияси иштирок этди.
Анжуман чоғида 2017 йилдан буён Ўзбекистонда амалга оширилаётган кенг кўламли ислоҳотларнинг мазмун-моҳияти ва аҳамияти Франция томонига етказилди.
Ўзбекистон делегацияси аъзолари ўз чиқишларида инсон ҳуқуқ ва эркинликларини таъминлаш борасида эришилаётган ютуқларга алоҳида тўхталиб ўтилди. Ўзбекистоннинг янгиланган Конституциясида инсон ҳуқуқлари тўлиқ акс этгани, илғор жаҳон тажрибасига тўла мос келиши таъкидланди. Шунингдек, фуқаролик жамиятининг муҳим институтларидан бири сифатида Ўзбекистонда оммавий ахборот воситалари ривожлантиришнинг долзарб масалалари муҳокама қилинди. Ўзбекистоннинг гендер тенглигини таъминлаш тажрибаси бўйича батафсил тақдимот ўтказилди.
Франция сиёсий ва эксперт доиралари вакиллари ўз чиқишларида Ўзбекистоннинг замонавий тараққиёти, кўп қиррали ўзбек-француз ҳамкорлигининг турли жиҳатларига тўхталдилар.
"Франция – Марказий Осиё" парламентлараро гуруҳи вице-президенти, сенатор Андре Ришар ўз маърузасида Шавкат Мирзиёев Ўзбекистон Президенти этиб сайланиши билан мамлакатда инсон ҳаётининг барча жабҳаларида, биринчи навбатда, иқтисодиётда кескин ўзгаришлар юз берганини таъкидлади.
"Ўз моҳиятига кўра, Президент Шавкат Мирзиёев мамлакатни ташқи дунёга очди, республика иқтисодиётини фаол ривожлантирмоқда, таълим, соғлиқни сақлаш ва туризм соҳаларида катта ислоҳотларни амалга оширди. Ўзбекистонда 2023 йилда бўлиб ўтган Президент сайлови натижаларига кенг кўламли ислоҳотларни давом эттириш кафолати сифатида қараш керак.
Шунингдек, халқаро майдонда давом этаётган геосиёсий ноаниқлик шароитида Ўзбекистон сиёсати алоҳида эътиборга лойиқ. Тошкент мустақил, бироқ айни пайтда мутаносиб ташқи сиёсат юритаётгани алоҳида таъкидлаш жоиз. Давлатингиз етакчисининг бундай ёндашуви туфайли Марказий Осиёда мутлақо янги дўстлик ва ишонч муҳити шаклланди. Бу Ўзбекистон Президентининг дипломатик муваффақиятидир", деди у.
Андре Ришард Ўзбекистон-Франция ҳамкорлигига тўхталар экан, икки давлат ўртасидаги муносабатлар ўзининг энг яхши ривожланиш даврини бошидан кечираётганини алоҳида таъкидлади.
Сорбонна университети профессори Жан-Антуан Дюпра ўз чиқишида Ўзбекистон иқтисодиётининг либераллашуви фонида француз бизнесининг қизиқиши ортиб бораётганини қайд этди.
"Йирик француз компаниялари Ўзбекистонда лойиҳаларни амалга оширишга катта қизиқиш билдирмоқда. Хусусан, хорижий инвесторлар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш учун барча шарт-шароит яратилган. Шу билан бирга, мамлакат қайта тикланадиган энергетикани ривожлантириш учун алоҳида салоҳиятга эга", деди у.
Термиздаги Франция археология миссиясига раҳбарлик қилган археолог Пер Лериче олимларнинг саъй-ҳаракатлари бу ҳудуд тарихи ва маданиятини ташқи дунёга очишга қаратилганини таъкидлади.
"Тадқиқотлар натижасида биз топган қадимий осори атиқалар Термиз музейида намойиш этилди. Бугунги кунда ушбу музей Ўзбекистондаги машҳур музейлардан бирига айланди", деди археолог.
Франциянинг Ўзбекистондаги собиқ элчиси Жан-Клод Ришард иштирокчиларга Франция-Ўзбекистон муносабатлари тарихи ҳақида маълумот берар экан, икки томонлама муносабатлардаги динамикликдан жуда мамнун эканлигини таъкидлади.
Давра суҳбати доирасида, шунингдек, Женева Дипломатик доираси президенти Ролан Блюмнинг "Ўзбекистон – Марказий Осиё дурдонаси" китобининг тақдимоти ҳам ўтказилди.

Взгляд из Франции: Президент Узбекистана открыл страну для внешнего мира
ПАРИЖ, 11 марта. /ИА «Дунё»/ В Посольстве Узбекистана проведен «круглый стол» на тему «Новый взгляд на перспективы углубления сотрудничества между Узбекистаном и Францией», сообщает корреспондент ИА «Дунё».
В мероприятии приняли участие представители Сената, министерства Европы и иностранных дел, общественных кругов Франции, а также делегация Узбекистана во главе с первым заместителем спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса Узбекистана Акмалом Саидовым.
В ходе мероприятия до французской стороны были доведены суть и значение масштабных реформ, проводимых в Узбекистане с 2017 года.
В своих выступлениях представители французских политических и экспертных кругов затронули различные аспекты современного развития Узбекистана, многопланового узбекско-французского сотрудничества.
Сенатор, вице-президент межпарламентской группы «Франция-Центральная Азия» Андре Ришар в своем докладе отметил, что с избранием Шавката Мирзиёева Президентом Узбекистана произошли кардинальные изменения во всех аспектах жизни человека в стране.
«Президент Шавкат Мирзиёев открыл страну внешнему миру, осуществил масштабные реформы в сфере образования, здравоохранения и туризма. Результаты президентских выборов, состоявшихся в Узбекистане в 2023 году, следует рассматривать как гарантию продолжения масштабных реформ. Также в условиях сохраняющейся геополитической неопределенности на международной арене политика Узбекистана заслуживает особого внимания. Следует отметить, что Ташкент независим, но в то же время проводит сбалансированную внешнюю политику. Благодаря такому подходу лидера вашей страны в Центральной Азии сформировалась совершенно новая атмосфера дружбы и доверия. Это дипломатический успех Президента Узбекистана", - отметил сенатор.
Говоря об французском-узбекском сотрудничестве, Андре Ришар подчеркнул, что отношения между двумя странами переживают лучший период развития.
Профессор Университета Сорбонны Жан-Антуан Дюпра в своем выступлении отметил, что интерес французского бизнеса возрастает на фоне либерализации экономики Узбекистана.
«Крупные французские компании заинтересованы в реализации проектов в Узбекистане. В частности, созданы все условия для защиты прав иностранных инвесторов. В то же время страна имеет особый потенциал для развития возобновляемой энергетики", - подчеркнул профессор.
Археолог Пьер Лериш, возглавлявший французскую археологическую миссию в Термезе, отметил, что усилия ученых направлены на открытие истории и культуры этого края внешнему миру.
«В результате исследований найденные нами древние артефакты были выставлены в Термезском музее. Сегодня этот музей стал одним из известных музеев Узбекистана», - сказал археолог.
Бывший посол Франции в Узбекистане Жан-Клод Ришар, информируя участников об истории французском-узбекских отношений, отметил, что очень доволен динамикой двусторонних отношений.
В рамках "круглого стола" состоялась презентация книги президента Женевского дипломатического круга Роланда Блюма «Узбекистан – шедевр Центральной Азии».