Омбудсманлар инсон ҳуқуқларини самарали таъминлаш масаласига эътибор қаратди
Тошкент шаҳрида Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (Oмбудсман) институтининг 29 йиллиги муносабати билан “Инсон ҳуқуқларини таъминлаш – давлатлар барқарор ривожланишининг муҳим омили” мавзусида халқаро конференция бўлиб ўтди.
Тадбир Ўзбекистон Омбудсмани, БМТ Тараққиёт дастурининг Ўзбекистондаги доимий вакили, ЕХҲТнинг Ўзбекистондаги лойиҳалари координатори, USAIDнинг Ўзбекистондаги миссияси, БМТнинг Инсон ҳуқуқлари бўйича Олий комиссари бошқармаси ҳамда Фридрих Эберт жамғармаси ҳамкорлигида ташкил этилди.
Ўзбекистон Омбудсмани Феруза Эшматова Ўзбекистон инсон, унинг ҳаёти, эркинлиги, шаъни ва қадр-қиммати олий қадрият ҳисобланадиган инсонпарвар демократик давлат, очиқ ва адолатли жамиятни барпо этиш масъулиятини олганини қайд этди. Янги таҳрирда қабул қилинган Ўзбекистон Республикаси Конституцияси муқаддимасига муҳрланган ушбу сатрлар мамлакатимизда амалга оширилаётган ислоҳотлар асосини ташкил этади.
Мамлакатимизда инсон ҳуқуқларини таъминлаш борасидаги ташаббуслар 2017-2021 йилларда Ўзбекистон Республикасини ривожлантиришнинг бешта устувор йўналиши бўйича Ҳаракатлар стратегияси доирасида янада жадаллашди.
“Инсон қадри ва манфаатлари учун” деган эзгу ғояга асосланган туб ислоҳотлар “Ўзбекистон – 2030” стратегияси орқали давом этмоқда.
Конференцияда Ўзбекистонда инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш бўйича амалга оширилаётган ислоҳотларнинг ана шу жиҳатларига эътибор қаратилди.
Тадбирда Австралия, Озарбайжон, Венгрия, Италия, Қозоғистон, Қирғизистон, Марокаш, Мўғулистон, Норвегия, Покистон, Россия, Сербия, Тайланд, Туркия, Тожикистон ва Туркманистон каби 20 га яқин хорижий мамлакатларнинг инсон ҳуқуқ ва эркинликларини ҳимоя қилувчи ваколатли органлари ҳамда халқаро бирлашмалар вакиллари иштирок этиб, Омбудсман институтининг аҳамияти, инсон ҳуқуқларини таъминлаш борасида ҳозирги кундаги долзарб масалалар ҳақида фикр алмашди.
Нуфузли халқаро ташкилотлар, хусусан, БМТнинг ихтисослашган қўмиталари аъзолари, Европа кенгаши, ЕХҲТнинг Демократик институтлар ва инсон ҳуқуқлари бўйича бюроси, Венеция комиссияси экспертлари, Халқаро Омбудсманлар институти, Осиё Омбудсманлари ассоциацияси, Германиянинг Макс Планк институти, UPR инфо вакиллари, қатор хорижий давлатларнинг Ўзбекистондаги дипломатик корпус вакиллари ва юртимиздаги хорижий давлатларнинг элчилари халқаро ва миллий қонун ҳужжатларида инсон ҳуқуқлари ҳимояси билан боғлиқ нормалар қандай ишлаётганига эътибор қаратди.
Қайд этиш лозимки, Бош қомусимиз ва бошқа қонун ҳужжатлари асосида мамлакатимизда инсон қадрини юксалтириш йўлида амалга оширилаётган ислоҳотлар барча ҳудудларда бирдек ишлаши ва кўзланган натижани бериши жуда муҳим.
Омбудсман институти бу жараёнда парламент назоратининг субъектларидан бири сифатида инсон ҳуқуқ ва эркинликлари тўғрисидаги қонунчилик ҳужжатларига риоя қилиниши устидан парламент назоратини амалга оширишда иштирок этмоқда. Бир сўз билан айтганда, Омбудсман фуқаролар мурожаатлари асосида ҳал қилиниши лозим бўлган масалаларга ҳукумат эътиборини қаратаётир. Бу эса мамлакатда қонун устуворлиги ва адолат барқарорлиги таъминланишида жуда муҳим.
Халқаро конференцияда кейинги йилларда Ўзбекистонда бевосита фуқаролар мурожаатлари билан ишловчи Омбудсман фаолиятига инсон ҳуқуқ ва эркинликларини ҳимоя қилишнинг янги замонавий ва самарали механизмлари татбиқ қилингани қайд этилди. Вакилнинг мурожаатлар билан ишлаш жараёни тўлиқ рақамлаштирилди. 2022 йилдан Омбудсманнинг минтақавий вакиллари доимий асосда иш бошлаши мурожаатларнинг жойида тезкорлик билан ҳал этилишига хизмат қилмоқда.
Омбудсман ҳаракатланиш эркинлиги чекланган ёпиқ муассасаларда сақланаётган шахсларнинг ҳуқуқ ва эркинликларини ҳимоя қилишда ўзининг муносиб ўрнига эга бўлди. Маҳкум ва маҳбуслар мурожаатларини кўриб чиқиш билан бирга, ҳаракатланиш эркинлиги чекланган ёпиқ муассасаларга Омбудсман ҳузуридаги жамоатчилик гуруҳлари билан бирга мониторинг ташрифларини амалга оширмоқда.
2019 йилда 46 маротаба, 2020 йилда 71, 2021 йилда 177, 2022 йилда 381 маротаба мониторинг ташрифлари амалга оширилган бўлса, 2023 йилда бу кўрсаткич 603 тани ташкил этди. Натижада қийноққа солиш ҳолатларининг олдини олиш бўйича парламент ва жамоатчилик назорати ўрнатилишига эришилди.
Халқаро конференция ўз ишини сессияларга бўлинган ҳолда олиб борди. Сессияларда инсон ҳуқуқлари бўйича миллий институтларнинг парламент ва фуқаролик жамияти билан инсон ҳуқуқларини таъминлашдаги ҳамкорлиги, рақамлаштириш шароитида инсон ҳуқуқлари ҳимоясининг долзарблиги, Барқарор ривожланиш мақсадлари доирасида гендер тенглик ҳамда ногиронлиги бўлган шахслар ҳуқуқларининг таъминланиши, меҳнат муносабатларининг кафолатлари ҳамда муносиб меҳнат шароитлари яратилиши масалалари муҳокама қилинди.
Тадбир давомида Туркия, Сербия, Венгрия, Мўғулистон, Италия, Озарбайжон, Россия, Таиланд, Марокаш, Қозоғистон, Тожикистон, Қирғизистон, Туркманистон давлатлари Омбудсманлари ҳам ўз тажрибалари билан ўртоқлашди. Италия, Мўғулистон давлати Омбудсманлари билан Ўзбекистон Омбудсмани ўртасида икки томонлама ҳамкорлик меморандумлари имзоланди.

Обеспечение прав человека – важный фактор устойчивого развития
В Ташкенте по случаю 29-летия основания института Уполномоченного Олий Мажлиса Республики Узбекистан по правам человека (Омбудсмана) проведена международная конференция на тему «Обеспечение прав человека – важный фактор устойчивого развития государств».
Мероприятие  организовано при сотрудничестве с постоянным представителем ПРООН в Узбекистане, координатором проектов ОБСЕ и миссией USAID в нашей стране, офисом Верховного комиссара ООН по правам человека и Фондом имени Фридриха Эберта.
Омбудсман Узбекистана Феруза Эшматова отметила, что Узбекистан берет на себя высокую ответственность перед нынешним и будущим поколениями за построение гуманного демократического государства, открытого и справедливого общества, в котором высшей ценностью является человек, его жизнь, свобода, честь и достоинство. Эти строки, закрепленные в преамбуле  Конституции Республики Узбекистан, составляют основу реформ, реализуемых в нашей стране.
В рамках Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах активизировались инициативы по обеспечению прав человека.
Фундаментальные реформы, основанные на благородной идее о возвеличивании чести и достоинства человека, продолжаются в рамках Стратегии «Узбекистан – 2030».
В данном контексте на конференции рассмотрены реализуемые в Узбекистане реформы по защите прав человека.
В мероприятии приняли участие представители уполномоченных органов по защите прав и свобод человека около 20 зарубежных стран, в  частности, Австралии, Азербайджана, Венгрии, Италии, Казахстана, Кыргызстана, Марокко, Монголии, Норвегии, Пакистана, России, Сербии, Таиланда, Турции, Таджикистана и Туркменистана, а также представители международных объединений. Состоялся обмен мнениями о значении института Омбудсмана, актуальных вопросах обеспечения прав человека.
Представители престижных международных организаций, в частности, члены специализированных комитетов ООН, Совета Европы, Бюро по демократическим институтам и правам человека, эксперты Венецианской комиссии, Международного института Омбудсмена, Азиатской ассоциации омбудсменов, Института Макса Планка в Германии, UPR Info,  дипломатического корпуса обсудили, как нормы, связанные с защитой прав человека, работают в международных и национальных правовых документах.
Важно, чтобы реформы, реализуемые в нашей стране на основе Основного Закона и других правовых документов по возвышению человеческого достоинства, работали одинаково во всех регионах и давали желаемый результат.
В этом отношении институт Омбудсмана  участвует в осуществлении парламентского контроля за соблюдением законодательных документов по правам и свободам человека. Омбудсман направляет внимание правительства на вопросы, которые необходимо решить на основе обращений граждан, что очень важно для обеспечения верховенства закона и правосудия в стране.
Как отмечалось на международной конференции, в деятельность Омбудсмана, занимающегося непосредственно обращениями граждан в Узбекистане, внедрены новые современные и эффективные механизмы защиты прав и свобод человека. Полностью цифровизирован процесс работы с обращениями. Осуществление с 2022 года работы на постоянной основе региональных представителей Омбудсмана позволило на местах оперативно разрешать вопросы, поднимаемые в обращениях граждан.
Омбудсман получил свою роль в защите прав и свобод лиц, содержащихся в учреждениях закрытого типа с ограниченной свободой передвижения. Помимо рассмотрения обращений заключенных и задержанных, общественными группами под руководством Омбудсмана осуществляются регулярные мониторинговые посещения закрытых учреждений с ограниченной свободой передвижения.
В 2019 году совершено 46 мониторинговых посещений, в 2020 году – 71, в 2021 году – 177, в 2022 году – 381, в 2023 году – 603. В результате  обеспечен парламентский и общественный контроль за предотвращением пыток.
Международная конференция продолжила свою работу в форме панельных сессий. На них обсуждалось сотрудничество национальных институтов по правам человека с парламентом и гражданским обществом в обеспечении прав человека, актуальность защиты прав человека в условиях цифровизации, обеспечение гендерного равенства и прав людей с ограниченными возможностями в рамках Целей устойчивого развития, гарантии обеспечения условий, соответствующих требованиям охраны труда, отношений.
В ходе мероприятия своим опытом также поделились омбудсманы Турции, Сербии, Венгрии, Монголии, Италии, Азербайджана, России, Таиланда, Марокко, Казахстана, Таджикистана, Кыргызстана, Туркменистана. Омбудсман Узбекистана подписал с омбудсманами Италии и Монголии меморандумы о двустороннем сотрудничестве.