Бокуда “Ўзбекистон маданий мероси Озарбайжон тўпламларида” китоб-альбомининг тантанали тақдимоти бўлиб ўтди
Озарбайжонда Ўзбекистон фан ва маданияти кунлари бошланди. Тантанали маданий тадбирлар Озарбайжон Миллий фанлар академияси M.Фузулий номидаги Қўлёзмалар институтида Ўзбекистонга оид қўлёзмаларга бағишланган ноёб кўргазма ҳамда «Ўзбекистон ва Озарбайжон: маданиятлар мулоқоти» мавзусидаги давра суҳбати билан очилди.
Кўргазма ҳақида гапирганда, институт илк бор ўзколлекциясининг мутлақ дурдоналарини тақдимэтганини алоҳида таъкидлаш лозим. Кўргазмадан Ибн Синонинг 1258 йилда нусха кўчирилган ва ЮНEСКО қўлёзма мероси рўйхатига киритилган«Тиб қонунлари» асари, Алишер Навоийнинг ҳаётлигида унинг дастхати билан чоп этилган «Ғаройиб ус-сиғар» девони, XVII асрга оид «Бобурнома» ва бошқа ўнлаб нодир қўлёзмалар жой олди.
«Ўзбекистон маданий мероси Озарбайжон тўпламларида» янги китоб-альбоми тақдимотида Озарбайжон тарихи миллий музейи раҳбари академик Ноила Велихонли, Озарбайжон Миллий санъат музейи ва Миллий гилам музейи раҳбари доктор Ширин Меликова, Озарбайжон Миллий фанлар академияси M. Фузулий номидаги Қўлёзмалар институти раҳбари академик Теймур Каримли ва бошқалар сўзга чиқди. Жами 20 дан ортиқ маърузалар тингланди. Тадбирда Озарбайжонва Ўзбекистондан 4 нафар фан академиги, 20 нафардан ортиқ фан докторлари иштирок этди.
Тадбир доирасида Озарбайжон тарих ва санъат музейлари, Гилам музейи ва Озарбайжон қўлёзмалар институтига «Ўзбекистон маданий мероси» туркумидаги 50 жилдли суратларга бой китоб-альбомларни топшириш маросими бўлиб ўтди. Китоб-альбомларни олиш учун сертификатларни Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатаси Спикерининг биринчи ўринбосари, лойиҳа таҳрир ҳайъатираиси, академик Акмал Саидов топширди. У «Ўзбекистон маданий мероси жаҳон тўпламларида» лойиҳасининг икки давлат ўртасидаги дўстлик алоқаларини янада мустаҳкамлашдаги ўрни ҳақида гапириб, бу йўналишда фаолият олиб бораётган озарбайжонлик олим ва тадқиқотчиларга Ўзбекистон маданиймеросини ўрганиш, сақлаш ва оммалаштириш бўйича Бутунжаҳон жамияти (WOSCU) номидансертификатлар топширди.
Давра суҳбати илмий кашфиётлар ва янги лойиҳалар ҳақидаги фикр алмашувларга бой бўлди: масалан, Озарбайжон Қўлёзмалар институти Бутунжаҳон жамияти (WOSCU) га атоқли форс астрономи Ал-Сўфий қўлёзмасини таржима қилишда ёрдам беришга тайёрлигини билдирди, унинг факсимилеси нашр этилган. (Бутунжаҳонжамияти, 2023 йил).
– Ўзбекистон ва Озарбайжон – тили, анъана ваурф-одатлари жиҳатидан бир-бирига жуда яқиндавлатлар. Бугун икки давлат раҳбарлари Шавкат Мирзиёев ва Илҳом Алиевнинг таълим соҳасидаги ташаббуслари туфайли илмий ҳамкорлик имкониятлари чуқурлашиб бормоқда, икки давлатўртасида тобора кўпроқ қўшма лойиҳалар ишлаб чиқилмоқда. Бугун биз озарбайжонлик ҳамкасбларимиз ва Бутунжаҳон жамияти аъзоларибилан биргаликда тақдим этаётган суратларга бой китоб-альбомда нодир нумизматик коллекциялар таркибида Бухоро амирининг совғалари – зарҳал кумушдан ясалган Қуръон ғилофи, шунингдек, зарҳал ва сир билан қопланган, нафис безатилган ва ўйиб ишланган идишлар тўплами, Бухоро амири Саид Мир Абдулаҳадхоннинг ноёб фотосурати, XIX асрнинг ажойиб сўзаналари ва бошқа осори атиқалар – ўзбек маданияти ва санъати хазиналари, жумладан, қўлёзма мероси, олимлар, шоирлар, маданият арбобларининг араб, форс ва ўзбек тилларидаги қўлёзма нусхалари ҳам бор, – дейди Ўзбекистон маданий меросини ўрганиш, сақлаш ваоммалаштириш бўйича Бутунжаҳон жамияти(WOSCU) раиси Фирдавс Абдухолиқов.
«Ўзбекистон маданий мероси жаҳон тўпламларида» лойиҳаси ҳомийси Бахтиёр Фозилов бошчилигидаги Eriell Group нефть-сервис компаниясидир.
M. Фузулий номидаги Қўлёзмалар институти бош директори, академик Теймур Каримли ўзбек заминининг институтда сақланаётган ноёб қўлёзма мероси ҳақида сўз юритди: «Институтимизда буюк олим Абу Али ибн Синонинг ноёб қўлёзмалари сақланади. Бу қўлёзмаларнинг 200 га яқини ҳақидаги маълумотлар Бутунжаҳон жамиятига юборилган ва уларнинг кўпчилиги Озарбайжон тўпламларидаги ўзбек меросига оид янги жилдга киритилган».
У «Ўзбекистон маданий мероси жаҳон тўпламларида» лойиҳасининг Озарбайжон музейлари билан самарали ҳамкорлигидан ғоят мамнун эканини билдирди.
– Бундай яқин илмий, маданий ва дўстона алоқалар Ўзбекистоннинг бой маданий меросини бутун дунёга танитиш каби буюк миссияни амалга оширишга хизмат қилмоқда. Бу эса жуда муҳим вақадрли, – дейди академик Теймур Каримли.
Озарбайжон тарихи музейи бош директори, академик Ноила Велихонли ҳам шундай кенгкўламли лойиҳа амалга оширилаётгани учун Бутунжаҳон жамиятига миннатдорлик билдирди.
– Ўзбекистон маданий меросини ўрганиш, сақлашва оммалаштириш бўйича Бутунжаҳон жамиятиданўзбек маданий меросига оид илгари чуқурўрганилмаган материалларнинг улкан қатламинитўплагани учун миннатдорман. Музейимизходимлари китоб-альбом яратиш лойиҳасида чуқурмамнуният билан иштирок этдилар ва бу бизнингизланишларимиз ва илмий алоқаларимизнингбошланиши, деб ўйлайман, – деди академик НоилаВелихонли.
Тадбирда Ўзбекистон Республикасинин Озарбайжондаги Фавқулодда ва мухтор элчиси Баҳром Ашрафхонов иштирок этди.
Маълумот учун: WOSCU мутахассисларикитоб-альбом устида ишлаш жараёнида Озарбайжонга бир қатор ижодий сафарларда бўлишган. Улар Низомий Ганжавий таваллудининг 800 йиллигига бағишланган халқаро конференцияда, шунингдек, Боку шаҳрида 2023 йилда туркий халқларнинг миллий мусиқа санъатимавзусида ўтказилган халқаро конференцияда иштирок этишди. 2022 йил декабрь ойида WOSCU делегацияси Озарбайжон Миллий фанлар академияси M. Фузулий номидаги Қўлёзмалар институти, Озарбайжон Миллий санъат музейи, Озарбайжон тарихи миллий музейи ва Гиламмузейи раҳбарияти билан илмий ташриф ва учрашувлар ташкил қилинди.

Торжественные культурные мероприятия открылись уникальной выставкой в Институте рукописей Азербайджана имени М. Физули, посвященной рукописям, имеющим отношение к Узбекистану, а также круглым столом «Узбекистан и Азербайджан: диалог культур».
Говоря о выставке, важно отметить, что впервые институт представил абсолютные шедевры своей коллекции. В экспозицию вошли «Канон врачебной науки» Ибн Сины, переписанный в 1258 году и включенный в список рукописного наследия ЮНЕСКО, диван «Гараиб ус-сигар», изданный при жизни Алишера Навои с его автографом, копия «Бабур-наме» XVII века и десятки других редких рукописей.
С презентацией новой книги-альбома «Культурное наследие Узбекистана в собраниях Азербайджана» выступили руководители Национального музея истории Азербайджана Академик Наиля Велинханлы, Национального музея искусств Азербайджана и Национального музея ковра доктор Ширин Меликова, Института рукописей Азербайджана имени М.Физули академик Теймур Керимли и многие другие. Всего было заслушано более 20 докладов. В мероприятии приняли участие 4 академика наук, более 20 докторов наук из Азербайджана и Узбекистана.
На мероприятии состоялась церемония передачи 50 томов иллюстрированных книг-альбомов «Культурное наследие Узбекистана в собраниях мира» в Музеи истории и искусств Азербайджана, Музей ковра и в Институт рукописей Азербайджана.
Сертификаты на получение книг-альбомов вручил Академик, первый заместитель спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан, Председатель редакционного совета проекта "Культурное наследие Узбекистана в собраниях мира" Акмаль Саидов. Он рассказал о роли проекта в углублении дружественных связей между двумя странами и вручил сертификаты от имени Всемирного общества азербайджанским ученым и исследователям, которые работают в этом направлении.
Круглый стол оказался богат на научные открытия и новые проекты. Так, Институт рукописей Азербайджана выразил готовность оказать содействие WOSCU в переводе рукописи выдающегося персидского астронома Ас-Суфи, факсимиле которой было издано Всемирным обществом в 2023 году.
- Узбекистан и Азербайджан – страны, очень близкие друг другу по языку, традициям и обычаям. Сегодня благодаря просветительским инициативам глав двух государств Шавката Мирзиёева и Ильхома Алиева, возможности научного сотрудничества углубляются и у двух стран появляются все новые и новые совместные проекты. В иллюстрированную книгу-альбом, которую мы сегодня презентуем вместе с нашими азербайджанскими коллегами и членами Всемирного общества, вошли редкие нумизматические коллекции, подарки эмира Бухарского – футляр для Корана из позолоченного серебра, а также сервиз из серебра с позолотой, покрытый эмалью, украшенный чернью и гравировкой, уникальный фотопортрет Эмира бухарского Саид Мир Абдул Ахад хана, потрясающие сюзане XIX века и другие артефакты – сокровища узбекской культуры и искусства, включая рукописное наследие – манускрипты ученых, поэтов, деятелей культуры на арабском, персидском и узбекском языках, - рассказал Председатель Всемирного общества по изучению, сохранению и популяризации культурного наследия Узбекистана (WOSCU) Фирдавс Абдухаликов.
Спонсором проекта «Культурное наследие Узбекистана в собраниях мира» является нефтесервисная компания Eriell Group во главе с ее руководителем Бахтиером Фазыловым.
Генеральный директор Института рукописей им. М. Физули, академик Теймур Керимли рассказал об уникальном рукописном наследии узбекской земли, которое хранится в Институте:
«В нашем институте хранятся уникальные рукописи великого ученого Абу Али ибн Сина. Порядка 200 этих рукописей были направлены Всемирному обществу, и многие из них включены в новый том об узбекском наследии в собраниях Азербайджана». Он добавил, что чрезвычайно рад плодотворному сотрудничеству проекта «Культурное наследие Узбекистана в собраниях мира» с музеями Азербайджана. Такие тесные научные, культурные, дружеские связи помогают реализовать большую миссию – познакомить с богатейшим культурным наследием Узбекистана весь мир. И это очень важно и ценно», - сказал академик Теймур Керимли.
Генеральный директор музея истории Азербайджана, академик Наиля Велинханлы также выразила признательность Всемирному обществу за реализацию столь масштабного проекта.
«Я благодарна Всемирному обществу по изучению, сохранению и популяризации культурного наследия Узбекистана за то, что они подняли огромный пласт ранее глубоко не исследованного материала, имеющего отношение к узбекскому культурному наследию. Коллектив нашего музея с глубоким удовлетворением принял участие в проекте по созданию книги-альбома и я верю, что это только начало наших исследовательских и научных связей», - прокомментировала академик Наиля Велинханлы.
В мероприятии принял участие Чрезвычайный и Полномочный Посол Республики Узбекистан в Азербайджане Бахром Ашрафханов.
Справочно: В ходе работы над книгой-альбомом специалисты WOSCU совершили ряд творческих командировок в Азербайджан. Они приняли участие в международной конференции, посвященной 800-летию Низами Гянджеви, а также на международной конференции в Баку на тему национального музыкального искусства тюркских народов в 2023 году. В декабре 2022 года делегация WOSCU организовала исследовательский визит и встречи с руководством Института рукописей, Национального художественного музея Азербайджана, Национального исторического музея Азербайджана и Музея ковра.