БМТ Бош Ассамблеяси Ўзбекистон томонидан илгари сурилган Марказий Осиёнинг экологик таҳдидлари тўғрисидаги резолюцияни бир овоздан қабул қилди
НЬЮ-ЙОРК, 21 декабрь. /«Дунё» АА/. БМТ Бош Ассамблеяси Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев ташаббуси билан ишлаб чиқилган «Марказий Осиё глобал иқлим таҳдидлари қаршисида: барқарор ривожланиш ва фаровонлик йўлида минтақавий бирдамликни мустаҳкамлаш» резолюциясини бир овоздан қабул қилди, деб хабар бермоқда «Дунё» АА мухбири.
Резолюция матнини ишлаб чиқиш ва келишиш бўйича ҳукуматлараро музокаралар жараёни БМТнинг Нью-Йоркдаги қароргоҳида жорий йилнинг октябрь-ноябрь ойларида бўлиб ўтди. Маслаҳатлашувларда дунёнинг барча қитъаларидан, жумладан АҚШ, Россия, Хитой, Европа Иттифоқи, Франция, Буюк Британия, Германия, Канада, Австралия, Саудия Арабистони, Миср, Аргентина, Бразилия, Мексика каби юздан ортиқ давлатларнинг экспертлари фаол иштирок этишди. Улар, шунингдек, матнни ўзига хос мазмун билан тўлдириш ва умумий консенсусга эришиш учун кўплаб таклифларни киритдилар.
Ҳужжат матнида Ўзбекистон Президентининг қатор ташаббуслари, жумладан, «Марказий Осиё учун «яшил» кун тартиби» ва унинг минтақада барқарор ривожланишга кўмаклашишдаги роли алоҳида қайд этилган. Резолюцияда БМТга аъзо давлатлар Ўзбекистоннинг Халқаро иқлим форумини 2024 йилда Самарқанд шаҳрида ўтказиш ташаббусини ҳам олқишладилар.
Орол денгизининг қуриши оқибатларини юмшатиш борасидаги саъй-ҳаракатларга эътибор қаратилиб, Ўзбекистон Президенти ташаббуси билан ташкил этилган  БМТнинг Оролбўйи минтақаси учун Инсон хавфсизлиги бўйича кўп томонлама шериклик траст жамғармаси фаолиятини кучайтириш зарурияти алоҳида таъкидланган. Шу боис, халқаро ҳамжамиятга ушбу жамғармани фаол қўллаб-қувватлашни давом эттириш тўғрисида мурожаат йўлланган.
Ҳужжатда чўлланиш ва ерларнинг деградациясига қарши курашда инновацион усуллар ва янги технологияларни жорий этиш муҳимлиги қайд этилган. Жорий йилнинг 13-17 ноябрь кунлари Самарқандда БМТнинг Чўлланишга қарши кураш тўғрисидаги конвенцияси ижросини кўриб чиқиш қўмитасининг 21-сессияси ва Қум ва чанг бўронларига қарши кураш бўйича юқори даражадаги йиғилиши Марказий Осиёда илк бор муваффақиятли ўтказилгани мамнуният билан қарши олинди.
Резолюцияда Марказий Осиёда иқлим ва экологик таҳдидларга самарали қарши курашиш мақсадида барқарор қишлоқ хўжалиги, боғдорчилик, сув ресурсларидан оқилона фойдаланиш, энергия самарадорлиги, чиқиндиларни қайта ишлаш, барқарор туризмни ривожлантириш, «ақлли шаҳарлар» ва барқарор транспортни яратиш бўйича аниқ вазифалар белгиланган.
Бош Ассамблея, шунингдек, БМТ тизими, халқаро ва молиявий институтлар, хусусий сектор, инвесторлар ва донорларга Марказий Осиёдаги экологик муаммоларни ҳал қилиш учун ресурсларни сафарбар этиш, салоҳиятни ошириш ва ёрдам кўрсатишни давом эттиришни тавсия қилади.
Резолюцияда Қозоғистон, Қирғизистон, Тожикистон ва Туркманистоннинг атроф-муҳитни муҳофаза қилиш соҳасидаги ташаббуслари ҳам баён этилган.
Ҳужжат барча Марказий Осиё давлатлари номидан тақдим этилди.
Резолюция ҳаммуаллифлари қаторига Германия, Швейцария, Туркия, Хитой, Сингапур, Венгрия, Вьетнам, Озарбайжон, Арманистон, Малайзия, Индонезия, Миср, Иордания, Парагвай (БМТнинг барча минтақавий гуруҳлари вакилларини қамраб олган) каби давлатлар ҳам кирди.
Резолюция қабул қилингандан сўнг БМТ Ахборот хизмати «БМТ Бош Ассамблеяси Марказий Осиёдаги экологик муаммоларга қарши курашиш бўйича резолюцияни қабул қилди» сарлавҳали мақолани эълон қилди.
Унда қайд этилишича, иқлим ўзгариши замонамизнинг энг мураккаб муаммоларидан бири бўлиб, барча мамлакатларнинг барқарор ривожланиши учун жиддий қийинчиликлар туғдирмоқда.
Мақола муаллифларининг ёзишича, сентябрь ойида БМТда нутқ сўзлаган Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев Кейинги 30 йилда минтақамизда ҳаво ҳарорати бир ярим градусга кўтарилганини таъкидлаган. Бу – дунёдаги ўртача исишдан икки карра кўпдир. Оқибатда музликлар умумий майдонининг қарийб учдан бир қисми йўқолиб кетди. «Ушбу тенденция сақланиб қолса, яқин йигирма йилда минтақамиздаги иккита йирик дарё – Амударё ва Сирдарё оқими 15 фоизга қисқариши мумкин. Жон бошига сув билан таъминланиш даражаси 25 фоизга, қишлоқ хўжалиги экинлари ҳосилдорлиги эса 40 фоизга камайиши кутилмоқда», Ўзбекистон Президенти нутқидан иқтибос келтирган БМТ Ахборот хизмати.
БМТ ихтисослаштирилган идоралари вакиллари резолюция бўйича Ўзбекистон ташаббусини юқори баҳоладилар ва республика раҳбарияти ҳамда кўп миллатли халқимизга самимий табрикларини йўлладилар.
«БМТ - сув ресурслари» техник маслаҳат механизми дастури раҳбари Леанне Берней:
- Биз БМТ Бош Ассамблеяси томонидан «Марказий Осиё глобал иқлим таҳдидлари қаршисида: барқарор ривожланиш ва фаровонлик йўлида минтақавий бирдамликни мустаҳкамлаш» резолюцияси қабул қилинганини олқишлаймиз. Ушбу муҳим резолюцияда белгиланган сув ресурсларидан оқилона фойдаланиш, камбағалликни қисқартириш, экотизимларни сақлаш ва озиқ-овқат хавфсизлигини мустаҳкамлаш каби асосий устувор вазифалар «БМТ – сув ресурслари» дастури мақсадларига тўла мос келади.
Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев Бош Ассамблеянинг 78-сессиясидаги маърузасида сув ресурслари муаммоларига алоҳида эътибор қаратганидан хурсандман. Ўзбекистон раҳбари ўз маърузасида олти марта сув муаммосини тилга олди. Бу бизни чуқур руҳлантирди. «БМТ – сув ресурслари» давлатингиз раҳбарининг халқаро ташаббусларини амалга оширишда Ўзбекистон билан ҳамкорликни янада чуқурлаштиришга қатъий интилишини тасдиқлайман.
БМТнинг Табиий офатлар хавфини камайтириш бўйича Европа ва Марказий Осиё минтақавий бошқармаси раҳбари Наталья Алонсо Кано:
- Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёевга БМТнинг Табиий офатлар хавфини камайтириш бўйича бошқармаси номидан ушбу муҳим ва ўз вақтида қабул қилинган резолюция ташаббуси учун самимий миннатдорлик билдираман. У Марказий Осиёда экологик муаммоларга қарши курашишда минтақавий ҳамкорликни мустаҳкамлаш, шунингдек, ижтимоий-иқтисодий ривожланиш ва иқлим ўзгаришига мослашишга кўмаклашишга қаратилган.
Ўзбекистон минтақада табиий офатлар хавфини камайтиришда трансчегаравий ҳамкорликни мустаҳкамлашда муҳим роль ўйнайди. 2021 йилда Тошкентда Марказий Осиё мамлакатлари фавқулодда вазиятлар вазирларининг йиғилиши бўлиб ўтди. Унда илк бор Марказий Осиёда табиий офатлар хавфини камайтириш бўйича Минтақавий стратегия қабул қилинди. Ўзбекистон минтақавий форумлардан ташқари, табиий офатларни камайтириш соҳасидаги глобал саъй-ҳаракатларга ҳам ўз ҳиссасини қўшиб келмоқда.
Биз Ўзбекистоннинг 2024 йилда Самарқандда Халқаро иқлим форумини муваффақиятли ўтказиши орқали ушбу йўналишдаги фаол ролини давом эттиришига ишонч билдирамиз.

НЬЮ-ЙОРК, 21 декабря. /ИА "Дунё"/. Генеральная Ассамблея ООН единогласно приняла инициированную Узбекистаном резолюцию «Центральная Азия перед лицом экологических вызовов: укрепление региональной солидарности во имя устойчивого развития и процветания», сообщает корреспондент ИА «Дунё».
Межправительственный переговорный процесс по разработке и согласованию текста резолюции проходил в течение двух месяцев, а именно, в октябре-ноябре в штаб-квартире ООН в Нью-Йорке. В консультациях активно участвовали эксперты государств всех континентов мира, включая США, Россию, Китай, Францию, Великобританию, Германию, Канаду, Австралию, Саудовскую Аравию, Египет, Аргентину, Бразилию, Мексику и другие. В итоге представители более 100 стран внесли многочисленные предложения для наполнения текста конкретным содержанием и достижения всеобщего консенсуса.
В тексте отдельно упоминается ряд инициатив Президента Узбекистана, в том числе «Зеленая повестка Центральной Азии» и её роль в продвижении устойчивого развития в регионе. В резолюции государства-члены приветствуют инициативу Узбекистана о проведении Международного климатического форума в Самарканде в 2024 году. Особое внимание уделено усилиям по смягчению последствий высыхания Аральского моря с особым акцентом на деятельности Многопартнерского трастового фонда ООН по человеческой безопасности для региона Приаралья, созданного по инициативе главы Узбекистана. Озвучен призыв к международному сообществу и далее поддерживать данный фонд. В документе отмечена важность внедрения инновационных методов и новых технологий в борьбе с опустыниванием и деградацией земель. Содержится приветствие успешному проведению впервые в Центральной Азии 21-й сессии Комитета по рассмотрению реализации Конвенции ООН по борьбе с опустыниванием и заседания высокого уровня по противодействию песчаным и пыльным бурям 13-17 ноября в Самарканде.
Резолюция содержит конкретные задачи по эффективному противодействию климатическим и экологическим угрозам в Центральной Азии, в том числе путем развития устойчивого сельского хозяйства, озеленения, рационального использования водных ресурсов, обеспечения энергоэффективности, переработки отходов, развития устойчивого туризма, создания «умных городов» и устойчивого транспорта.
Генеральная Ассамблея рекомендовала системе ООН, международным и финансовым учреждениям, частному сектору, инвесторам и донорам продолжать мобилизацию ресурсов, наращивать потенциал и оказать помощь для решения экологических проблем в Центральной Азии.
В резолюции также изложены инициативы Казахстана, Кыргызстана, Таджикистана и Туркменистана в области охраны окружающей среды.
Документ представлен от имени всех стран Центральной Азии. В число соавторов резолюции также вошли такие страны, как Германия, Швейцария, Турция, Китай, Сингапур, Венгрия, Вьетнам, Азербайджан, Армения, Малайзия, Индонезия, Египет, Иордания, Парагвай (охват представителей всех региональных групп ООН).
По итогам принятия резолюции Служба новостей ООН опубликовала статью под названием «Генеральная Ассамблея ООН приняла резолюцию о борьбе с экологическими проблемами в Центральной Азии». В ней отмечается, что изменение климата является одной из наиболее сложных проблем современности и создает серьезные трудности на пути устойчивого развития всех стран. Как говорится в публикации, выступая в сентябре в ООН, Президент Шавкат Мирзиёев отметил, что за последние тридцать лет температура воздуха в регионе повысилась на полтора градуса. «Это вдвое превышает среднемировые показатели потепления, – цитирует главу Узбекистана портал. – В результате исчезло около трети общей площади ледников». В статье также приводятся слова Президента Шавката Мирзиёева о том, что если такая тенденция сохранится, то в ближайшие двадцать лет сток двух крупных рек региона – Амударьи и Сырдарьи – может уменьшиться на 15 процентов. «Ожидается, что обеспеченность водой на душу населения снизится на 25 процентов, а урожайность сельскохозяйственных культур – на 40 процентов», – добавил он тогда, призвав международное сообщество принять меры.
Представители специализированных агентств ООН по резолюции оценили инициативу Узбекистана и передали искренне поздравления руководству и многонациональному народу нашей страны.
Глава программы технического консультирования механизма «ООН – водные ресурсы» Леанне Берней:
- Мы приветствуем принятие резолюции Генеральной Ассамблеи ООН «Центральная Азия перед лицом экологических вызовов: укрепление региональной солидарности во имя устойчивого развития и процветания». Обозначенные в этой важной резолюции ключевые моменты, такие как рациональное использование водных ресурсов, искоренение бедности, сохранение экосистемы и укрепление продовольственной безопасности отвечают мандату и задачам «ООН -водные ресурсы.
Кроме того, отдельно хотела бы выразить свою радость относительно того, что Президент Шавкат Мирзиёев в своем выступлении на 78-й сессии Генеральной Ассамблеи обратил особое внимание на проблемы водных ресурсов. Глава Узбекистана шесть раз упомянул проблему воды в своем докладе. Это глубоко вдохновило нас. «ООН – водные ресурсы» подтверждает свою твердую приверженность дальнейшему углублению взаимодействия с Узбекистаном в реализации международных инициатив Президента.
Наряду с этим, механизм «ООН - водные ресурсы» высоко оценивает инициативу Узбекистана о создании Платформы водосберегающих технологий в Центральной Азии с привлечением самых передовых разработок в этот процесс.
Руководитель регионального офиса Управления ООН по снижению риска бедствий по Европе и Центральной Азии Наталья Алонсо Кано:
- От имени возглавляемого мной управления хочу выразить искреннюю признательность Президенту Шавкату Мирзиёеву за выдвинутую им инициативу, которая привела к принятию этой важной и своевременной резолюции, направленной на укрепление регионального сотрудничества в противодействии экологическим вызовам в Центральной Азии, а также продвижение социально-экономического развития и адаптацию к изменению климата.
Узбекистан играет ключевую роль в укреплении трансграничного сотрудничества в области снижения риска бедствий в регионе. В 2021 году в Ташкенте была проведена встреча министров по чрезвычайным ситуациям Центральной Азии, в ходе которой впервые была принята Региональная стратегия по снижению риска бедствий в Центральной Азии. В дополнение к региональным форумам, Узбекистан вносит посильный вклад в глобальные усилия в области снижения природных катаклизмов.
Мы надеемся на поддержание Узбекистаном активности в данном направлении, в том числе путем успешного проведения Международного климатического форума в Самарканде в 2024 году.