Ўзбекистон — Хитой: парламентлараро ҳамкорлик янада мустаҳкамланади
2023 йил 19 декабрь куни Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатаси Спикери Нуриддин Исмоиловнинг Хитой Халқ Республикаси Бутунхитой халқ вакиллари кенгаши Доимий қўмитаси Раиси ўринбосари Чжан Цинвей бошчилигидаги делегация аъзолари билан учрашуви бўлиб ўтди.
Учрашувда делегация аъзоларига “Ўзбекистон — 2030” стратегиясида белгиланган устувор вазифалар, унинг доирасида мамлакатимизда амалга оширилаётган кенг кўламли ислоҳотлар, янги таҳрирдаги Конституция  нормаларини рўёбга чиқариш борасидаги саъй-ҳаракатлар ҳамда Қонунчилик палатаси фаолиятининг асосий йўналишлари ҳақида атрофлича маълумотлар берилди.
Ўз навбатида, Чжан Цинвей сўнгги йилларда Президент Шавкат Мирзиёев томонидан олиб борилаётган мувозанатли, очиқ ва конструктив ташқи сиёсат халқаро ҳамжамият томонидан юқори баҳоланаётганлигини алоҳида таъкидлаб, икки томонлама алоқаларни ривожлантиришда муҳим омил бўлган парламентлараро ҳамкорликни янада кенгайтириш ва мустаҳкамлаш, шу йўналишдаги мулоқотларни кўпайтириш ҳар томонлама фойдали эканини қайд этди.
Шунингдек, бугунги геосиёсий ва геостратегик мураккаб вазият минтақавий хавфсизликни таъминлаш, мамлакатлар ўртасидаги алоқаларни янада мустаҳкамлашни тақозо этаётгани, бу йўлда икки мамлакатнинг узвий  ҳамкорлиги устувор аҳамиятга эга экани алоҳида таъкидланди.
Чжан Цинвейнинг фикрича, икки давлат тараққиётининг муҳим босқичида ўзаро товар айирбошлаш ҳажмини ошириш, энергетика, маданий-гуманитар ва бошқа соҳалардаги ислоҳотларни жадал ривожлантиришга қаратилган ишлар муҳим ўрин тутади.
Ўзбекистон минтақадаги иқтисодиёти йирик мамлакатлардан бири эканлиги, буни ялпи ички маҳсулотнинг ўсишида ҳам яққол намоён бўлаётгани учрашувда алоҳида эътироф этилди.
Конструктив руҳда ўтган учрашувда Ўзбекистон — Хитой ўртасидаги парламентлараро ҳамкорлик алоқаларини кенгайтириш ва уни янги мазмун билан бойитиш, норма ижодкорлиги соҳасида тажриба алмашиш масалалари муҳокама қилинди.
Мулоқот чоғида шунингдек, мамлакатлар ўртасидаги савдо-иқтисодий, инвестициявий ҳамкорлик, транспорт-коммуникация, туризм ва бошқа соҳалардаги алоқалар кўламини янда кенгайтириш масалалари хусусида ҳам сўз юритилди.

Узбекистан — Китай: укрепится межпарламентское сотрудничество
19 декабря 2023 года состоялась встреча Спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан Нуриддина Исмоилова с членами делегации во главе с заместителем председателя Постоянного комитета Всекитайского собрания народных представителей Китайской Народной Республики Чжан Цинвэй.
На встрече членам делегации предоставлена ​​подробная информация о приоритетных задачах, определенных в Стратегии «Узбекистан – 2030», реализуемых в стране масштабных реформах, усилиях по реализации норм Конституции в новой редакции, а также основных направлениях деятельности Законодательной палаты.
В свою очередь Чжан Цинвэй подчеркнул, что сбалансированная, открытая и конструктивная внешняя политика, проводимая Президентом Шавкатом Мирзиёевым в последние годы, получила высокую оценку международного сообщества, дальнейшее же расширение и укрепление межпарламентского сотрудничества является важным фактором развития двусторонних отношений, а наращивание диалога является всесторонне взаимовыгодным направлением для обеих стран.
Также отдельно подчеркнуто, что сложившаяся сегодня геополитическая и геостратегическая ситуация требует обеспечения региональной безопасности и дальнейшего укрепления отношений между странами, поэтому приоритетное значение в данном направлении придается взаимному сотрудничеству двух стран.
По мнению Чжан Цинвэя, на важном этапе развития двух стран важное место занимает работа по увеличению объемов взаимного товарооборота, стремительного развития реформ в энергетической, культурно-гуманитарной и других сферах.
На встрече особо отмечено, что Узбекистан является одной из крупнейших экономик региона, что наглядно отражается на росте валового внутреннего продукта нашей страны.
В ходе встречи, прошедшей в конструктивном духе, обсуждены вопросы расширения межпарламентского сотрудничества между Узбекистаном и Китаем и обогащения его новым содержанием, обмена опытом в сфере нормотворчества.
Наряду с этим рассмотрены вопросы расширения между нашими странами торгово-экономического и инвестиционного сотрудничества, а также партнерства в сферах транспорта и коммуникации, туризма и других.
В ходе встречи стороны договорились о дальнейшем развитии и укреплении межпарламентского сотрудничества.