Мартин Чунгонгга “Инсон ҳуқуқлари ҳимояси учун” кўкрак нишони Женевада топширилди
Парламентлараро Иттифоқ Бош котиби Мартин Чунгонг – 2023 йилда “Инсон ҳуқуқлари ҳимояси учун” кўкрак нишони билан тақдирлангани ҳақида аввал хабар берилганди. Ўзбекистоннинг дўсти ва яқин ҳамкори ушбу мукофотга инсон ҳуқуқлари соҳасида халқаро ҳамкорликни ривожлантиришга қўшган ҳиссаси учун сазовор бўлди.
Мамлакатимиз делегациясининг Инсон ҳуқуқлари умумжаҳон декларацияси 75 йиллиги тантаналарига бағишланган расмий-маданий тадбирларда иштирок этиш учун жорий йил 10-12 декабрь кунлари Швейцарияга амалга оширган ташрифи доирасида Парламентлараро Иттифоқ Бош котиби билан ҳам учрашув бўлди. Ўзаро мулоқот асносида делегация раҳбари – Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатаси спикерининг биринчи ўринбосари, Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази директори Акмал Саидов мукофотни эгасига тантанали равишда топширди.
М.Чунгонг ўзи раҳбарлик қилаётган халқаро ташкилот фаолиятида, шунингдек, парламентлараро ҳамкорликни ривожлантириш ва қўшма тадбирларни муваффақиятли амалга ошириш борасида Ўзбекистон парламентининг ўрни алоҳида эканини таъкидлади. Шу муносабат билан парламентлараро ҳамкорликни кучайтиришга қўшган улкан ҳиссаси учун Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевга ўз миннатдорчилигини изҳор этди.
Мулоқот асносида БМТ Бош Ассамблеяси 2022 йил 14 декабрда қабул қилган “Барқарор ривожланиш мақсадларини амалга оширишда парламентларнинг ролини кучайтириш тўғрисида”ги резолюция ҳам айнан Ўзбекистон ташаббуси самараси экани яна бир бор эътироф этилди. Парламентлараро Иттифоқ Бош котибининг фикрича, Ўзбекистон ижтимоий ҳимоя ва гендер тенгликни таъминлаш, тиббий хизмат кўрсатиш сифатини яхшилаш, аҳолининг таълим даражасини ошириш ҳамда ёшлар билан ишлаш соҳаларида беқиёс тажрибага эга.
Суҳбат якунида М.Чунгонг Парламентлараро Иттифоқнинг 2025 йилга белгиланган 150-Ассамблеясини Ўзбекистонда ўтказишга тайёрлигини маълум қилгани учун мамлакатимиз парламентига миннатдорчилик билдирди.

Мартину Чунгонгу вручен знак «За защиту прав человека» в Женеве
В число награжденных в 2023 году знаком «За защиту прав человека» вошел Генеральный секретарь Межпарламентского союза Мартин Чунгонг.  Друг и постоянный партнер Узбекистана получил эту награду за вклад в развитие международного сотрудничества в области прав человека.
В ходе визита делегации Узбекистана в Швейцарию 10-12 декабря т. г. для участия в официальных и культурных мероприятиях, посвященных 75-летию Всеобщей декларации прав человека, также состоялась встреча с Генеральным секретарем Межпарламентского союза. В ходе общения глава делегации – первый заместитель Спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан, директор Национального центра Республики Узбекистан по правам человека Акмал Саидов торжественно вручил награду обладателю.
М. Чунгонг отметил, что Парламенту Узбекистана принадлежит особая роль в деятельности возглавляемой им международной организации, а также в развитии межпарламентского сотрудничества и успешной реализации совместных мероприятий. В этой связи он выразил благодарность Президенту Республики Узбекистан Шавкату Мирзиёеву за большой вклад в укрепление межпарламентского сотрудничества.
В ходе диалога было еще раз признано, что резолюция «Об усилении роли парламентов в реализации Целей устойчивого развития», принятая Генеральной Ассамблеей ООН 14 декабря 2022 года, является результатом инициативы Узбекистана. По словам Генерального секретаря Межпарламентского союза, Узбекистан имеет ни с чем не сравнимый опыт в сфере социальной защиты и обеспечения гендерного равенства, повышения качества медицинских услуг, повышения уровня образования населения и работы с молодежью.
В завершение беседы М. Чунгонг поблагодарил парламент нашей страны за заявление о готовности провести 150-ю Ассамблею Межпарламентского союза, запланированную на 2025 год, в Узбекистане.