Сенатда ЕХҲТ ДИИҲБ директори билан учрашув бўлиб ўтди
Жорий йилнинг 14 ноябрь куни Сенатнинг Халқаро муносабатлар, ташқи иқтисодий алоқалар, хорижий инвестициялар ва туризм масалалари қўмитаси раиси Р. Алимов  Европада хавфсизлик ва ҳамкорлик ташкилоти Демократик институтлар ва инсон ҳуқуқлари бўйича бюроси (ЕХҲТ ДИИҲБ) директори Маттео Мекаччи билан учрашув ўтказди.
Мулоқот чоғида томонлар Ўзбекистон билан ЕХҲТ ўртасида сўнгги йилларда ўрнатилган очиқ ва ишончли мулоқотни мамнуният билан қайд этдилар, шунингдек, ўзаро манфаатли соҳаларда яқин ҳамкорликни давом эттиришга тайёр эканликларини билдирдилар.
Маттео Мекаччи мамлакатда амалга оширилаётган демократик ислоҳотларни қўллаб-қувватлашини, жамиятни ислоҳ қилишда мамлакат парламентининг роли ортиб бораётганини қайд этди. У Бюро Ўзбекистонда парламентаризм ва фуқаролик жамияти институтларини ривожлантиришга ҳар томонлама ҳисса қўшишга тайёрлигини билдирди. Республика сайлов қонунчилигини такомиллаштириш бўйича қатор тавсиялар берди.
ДИИҲБ директори Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси делегациясининг ЕХҲТ ПА фаолиятида фаол иштирок этиши муҳимлигини таъкидлади.

В Сенате состоялась встреча с директором БДИПЧ ОБСЕ
14 ноября текущего года Председатель Комитета Сената по вопросам международных отношений, внешнеэкономических связей, иностранных инвестиций и туризма Р.Алимов провел встречу с директором Бюро по демократическим институтам и правам человека Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе (БДИПЧ ОБСЕ) Маттео Мекаччи.
В ходе беседы стороны с удовлетворением отметили установившийся в последние годы открытый и доверительный диалог между Узбекистаном и БДИПЧ ОБСЕ, а также подчеркнули готовность продолжить тесное сотрудничество по всем направлениям, представляющим взаимный интерес.
М.Мекаччи выразил поддержку проводимым в стране демократическим преобразованиям, отметил возрастающую роль парламента страны в реформировании общества. Он выразил готовность Бюро содействовать дальнейшему развитию парламентаризма и институтов гражданского общества Узбекистана. Изложен ряд рекомендаций по совершенствованию избирательного законодательства республики.
Директор БДИПЧ подчеркнул важность активного участия делегации Олий Мажлиса Республики Узбекистан в деятельности ПА ОБСЕ.