Халқаро форум якунида Ёшлар ҳуқуқлари бўйича Марказий Осиё декларацияси лойиҳаси муҳокама қилинди
Халқаро форумининг ёпилиш маросимида ёшлар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш ва рағбатлантириш бўйича халқаро, минтақавий ва миллий тажриба ва ёндашувлар муҳокама қилинди. Ёшлар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш ва рағбатлантириш бўйича амалдаги халқаро ва минтақавий ҳужжатлар ва механизмларни қўллаш кўлами таҳлил этилди.
Яқинда Нью-Йорк шаҳрида бўлиб ўтган БМТ Бош Aссамблеясининг 78-сессиясида Ўзбекистон Республикаси Президенти БМТ ҳузурида Марказий Осиё ёшларини ривожлантиришга кўмаклашиш бўйича ишчи гуруҳ ташкил этишни таклиф қилди. Ушбу ташаббус Марказий Осиё минтақасида ёшлар ҳуқуқларини таъминлаш ва амалга оширишдан энг юқори даражада манфаатдорликнинг яққол намунасидир.
Марказий Осиёда аҳолининг қарийб ярмини ёшлар ташкил этишини ҳисобга олган ҳолда, ёш авлод, унинг салоҳиятини рўёбга чиқариш билан боғлиқ масалалар алоҳида аҳамият касб этади. Тошкент шаҳрида ташкил этилган жаҳон анжуманида Марказий Осиё давлатлари ёшларининг иштирок этиши ҳам ушбу форумнинг асосий хусусиятларидан бири ҳисобланади.
Ўзбекистон Президенти 2023 йил 14 сентябрь куни Душанбе шаҳрида ўтказилган Марказий Осиё давлатлари раҳбарларининг бешинчи Маслаҳат учрашувида ҳам Марказий Осиё давлатларининг ёшларга оид сиёсатига алоҳида эътибор қаратди. Давлатимиз раҳбари ёшларнинг билим ва малакасини ривожлантириш бўйича саъй-ҳаракатларни бирлаштириш, уларни етук малакали кадрлар қилиб тайёрлаш ва бандлигини таъминлаш мақсадида шу йўналишдаги халқаро ташкилотлар иштирокида Марказий Осиё ёшлари имкониятларини кенгайтириш ва уларнинг салоҳиятини рўёбга чиқариш марказини ташкил этишни таклиф этди.
Президент Шавкат Мирзиёев ташаббуси билан Марказий Осиё давлатлари раҳбарларининг Душанбеда бўлиб ўтган Маслаҳат учрашуви якунида минтақа ёшлари манфаатларини таъминлаш йўлида яна бир муҳим амалий қадам қўйилди. Яъни, Қозоғистон Республикаси, Қирғиз Республикаси, Тожикистон Республикаси, Туркманистон ва Ўзбекистон Республикаси ўртасида ёшларга оид сиёсатнинг умумий йўналишлари тўғрисида битим имзоланди.
Форум иштирокчилари томонидан ёшлар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш механизмлари ва имкониятлари самарадорлигини ошириш йўллари таклиф этилди. Ёшлар ўз ҳуқуқларини тўлиқ рўёбга чиқаришида дуч келадиган асосий муаммолар ёритилди.
Барча давлатлар сиёсатига ёшлар ҳуқуқларини интеграция қилишнинг ҳуқуқий, маъмурий ва сиёсий асосларни такомиллаштириш йўллари ва воситаларини ишлаб чиқиш бўйича аниқ тавсиялар илгари сурилди. Бундай амалий ёндашув БМТнинг Барқарор ривожланиш мақсадларини амалга оширишга салмоқли ҳисса қўшиш имконини бериши таъкидланди.
Шу асосда халқаро форумнинг якуний ҳужжати – Ёшлар ҳуқуқлари бўйича Марказий Осиё декларацияси лойиҳаси ишлаб чиқилди ва муҳокама қилинди. Форумнинг асосий натижалари ва амалий тавсиялари ўз мужассамини топган ушбу муҳим ҳужжат истиқболда ёшлар ҳуқуқлари соҳасидаги янги саъй-ҳаракатлар ва илғор ташаббуслар учун мустаҳкам тагзамин вазифасини ўташига ишонч билдирилди.

В конце международного форума был обсужден проект Центральноазиатской декларации по правам молодежи
На церемонии закрытия международного форума обсуждался международный, региональный и национальный опыт и подходы к защите и продвижению прав молодёжи. Проанализирована сфера применения действующих международных и региональных документов и механизмов защиты и продвижения прав молодёжи.
На недавно прошедшей в Нью-Йорке 78-й сессии Генеральный Ассамблеи ООН Президент Республики Узбекистан предложил организовать при ООН рабочую группу по развитию молодёжи стран Центральной Азии. Данная инициатива является ярким примером высочайшего уровня заинтересованности в обеспечении и реализации прав молодёжи в регионе Центральной Азии.
Учитывая, что почти половину населения Центральной Азии составляет молодёжь, задачи, связанные с реализацией потенциала молодого поколения, имеют особое значение.
Участие молодёжи стран Центральной Азии во всемирной конференции, организованной в городе Ташкенте, считается одной из главных особенностей этого форума.
Президент Узбекистана уделил также особое внимание молодежной политике стран Центральной Азии на пятой консультативной встрече лидеров стран Центральной Азии, состоявшейся в Душанбе 14 сентября 2023 года.
Глава нашего государства предложил создать Центр расширения возможностей молодежи Центральной Азии и реализации ее потенциала с участием международных организаций в этом направлении, в целях объединения усилий по развитию знаний и навыков молодежи, подготовке их как зрелых квалифицированных кадров и обеспечению их трудоустройства.
По итогам консультативной встречи лидеров стран Центральной Азии, состоявшейся в Душанбе по инициативе Президента Шавката Мирзиёева, был сделан еще один важный практический шаг по обеспечению интересов молодежи региона.
То есть было подписано соглашение об общих направлениях молодежной политики между Казахстаном, Таджикистаном, Туркменистаном, Кыргызстаном и Узбекистаном.
Участники форума предложили пути повышения эффективности механизмов и возможностей защиты прав молодежи.
В ходе дискуссий обсуждены основные проблемы, с которыми сталкивается молодежь при полной реализации своих прав.
Были выдвинуты для политики всех стран конкретные рекомендации по разработке путей и средств совершенствования правовой, административной и политической основы интеграции прав молодёжи.
Подчеркивалось, что такой практический подход даст возможность внести существенный вклад в реализацию Целей устойчивого развития ООН.
На этой основе был разработан и обсужден итоговый документ международного форума – Центральноазиатская декларация по правам молодежи.
Участники выразили уверенность, что этот важный документ, воплотивший в себе основные результаты и практические рекомендации форума, в будущем послужит прочной основой для новых усилий и передовых инициатив в сфере прав молодежи.