Ёшлар ҳуқуқларига бағишланган Марказий Осиё ёшлар форуми ўз ишини бошлади
2023 йил 23 октябрь куни Тошкент шаҳрида “Ёшлар ҳуқуқлари: имкониятлар ва ҳимоя қилиш механизмлари” мавзусидаги халқаро форумнинг очилиши ноанъанавий тарзда – маънавий-бадиий саҳна намойиши билан бошланди. Муҳташам мажлислар зали узра Ўзбекистон Қаҳрамони, халқ шоири Эркин Воҳидовнинг “Инсон” қасидаси иқтидорли ёшлар ижросида ўзбек, инглиз ва рус тилларида янгради.
Ушбу халқаро анжуман дунё ҳамжамияти томонидан Бирлашган Миллатлар Ташкилоти куни деб эълон қилинган тарихий сана – 24 октябрь арафасида ўтказилаётганида ўзига хос рамзий маъно бор. Марказий Осиё ёшлар форуми Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2023 йил 12 майдаги Фармони билан тасдиқланган “Инсон ҳуқуқлари умумжаҳон декларацияси қабул қилинганлигининг 75 йиллигига бағишланган тадбирлар дастури” доирасида ўтказилмоқда.
Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатаси Спикерининг биринчи ўринбосари, Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази директори Акмал Саидов халқаро форумни очар экан, ушбу жаҳон анжуманининг ўзига хос хусусиятлари, долзарблиги ва муҳимлигини кўрсатадиган қуйидаги мезонларни алоҳида таъкидлади:
биринчидан, Марказий Осиё ёшлар форуми Инсон ҳуқуқлари умумжаҳон декларациясининг 75 йиллиги ва Инсон ҳуқуқлари бўйича Вена бутунжаҳон конференциясининг 30 йиллигини кенг нишонлаш доирасида бўлиб ўтмоқда;
иккинчидан, мазкур Форум аҳолисининг қарийб ярмини ёшлар ташкил этадиган Марказий Осиё минтақасида ёшлар ҳуқуқларини таъминлаш бўйича бирдамлик ва ҳамкорликни ўзида рамзий ифодалайди;
учинчидан, Форум Ўзбекистон Республикаси Президентининг БМТ Бош Aссамблеяси 78-сессиясида Бирлашган Миллатлар Ташкилоти ҳузурида Марказий Осиё ёшларини ривожлантиришга кўмаклашиш бўйича Ишчи гуруҳни ташкил этиш тўғрисидаги ташаббусини амалга ошириш доирасида ўтказилмоқда;
тўртинчидан, шакл ва мазмун жиҳатидан ўзига хос тарзда – онлайн ва офлайн шаклда ўтказилаётган ушбу халқаро анжуманда минтақамиз мамлакатларининг 500 дан ортиқ ёшлари, жумладан ёшлар парламенти аъзолари, ёшлар ташкилотлари етакчилари ва фаол навқирон инсонлар, шунингдек, мамлакатимизнинг барча ҳудудларидаги олий таълим муассасалари талаба-ёшлари қатнашмоқда;
бешинчидан, Форум майдонида ёшлар билан ўтказиладиган маслаҳатлашувлар натижаларидан 2023 йил декабрь ойида Женевада ўтадиган юқори даражадаги тадбирда тақдим этилиши режалаштирилаётган “Инсон ҳуқуқлари – 75” ёшлар декларацияси лойиҳасини ишлаб чиқишда фойдаланилади.
Марказий Осиё ёшлар форуми иштирокчиларини, шунингдек, БМТнинг Инсон ҳуқуқлари бўйича олий комиссари Фолькер Тюрк ва Европада хавфсизлик ва ҳамкорлик ташкилоти (ЕХҲТ) Демократик институтлар ва инсон ҳуқуқлари бўйича бюроси директори Маттео Мекаччи видеомурожаат орқали табриклади.
БМТнинг Ўзбекистондаги Доимий мувофиқлаштирувчиси номидан – ЮНИСЕФнинг Ўзбекистондаги вакили в.б. Жофри Ижумба Европада хавфсизлик ва ҳамкорлик ташкилоти амалдаги раисининг Ёшлар масалалари бўйича махсус вакили Мемет Жаку ҳамда Ислом ҳамкорлик ташкилотининг Инсон ҳуқуқлари бўйича мустақил доимий комиссияси вакили Муҳаммад Лавал Сулаймоннинг қутлов сўзлари тингланди.
Сўзга чиққанлар Марказий Осиё ёшлар форуми унинг иштирокчилари учун ёшлар ҳуқуқлари ва имкониятларини таъминлаш ҳамда ҳимоя қилиш механизмлари бўйича зарурий билимларга эга бўлиш, ўзаро тажриба алмашиш, долзарб ғоя ва лойиҳаларни рўёбга чиқариш учун қулай ахборот-маърифат ва амалий муҳокама-мунозара майдонига айланишига ишонч билдирдилар. Бунда халқаро анжуман иши давомида сиёсатчилар ва жамоат арбоблари, илмий-академик доиралар намояндалари ва тадбиркорлар, Ўзбекистон ва дунё ёшлари вакиллари ўртасида бўлиб ўтадиган жонли мулоқотлар муҳим аҳамият касб этишига эътибор қаратилди.
Шундан сўнг жаҳон анжумани ўз ишини учта ялпи мажлис доирасида давом эттирди.
Форумда миллий ва хорижий экспертлар, Марказий Осиё мамлакатлари ёшлар ташкилотлари етакчилари, ёшлар парламентлари, инсон ҳуқуқлари бўйича миллий институтлар, фуқаролик жамияти институтлари, оммавий ахборот воситалари, шунингдек, ёшлар ҳуқуқлари бўйича халқаро ва минтақавий ташкилотлар вакиллари – 800 нафардан ортиқ иштирокчи қатнашмоқда.
Халқаро форумнинг асосий миллий ташкилотчиси Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази ҳисобланади. Ушбу нуфузли анжуман Ўзбекистон Республикаси Ёшлар сиёсати ва спорт вазирлиги, Ўзбекистон Республикаси Ёшлар ишлари агентлиги, Ёшлар иттифоқи ҳамда Ўзбекистон ёшлари умумжаҳон ассоциацияси билан ҳамкорликда ўтказилмоқда. Шунингдек, мамлакатимиздаги барча ёшлар ташкилотлари халқаро форумга фаол жалб этилган.
Форумни ташкил этишда БМТнинг Инсон ҳуқуқлари бўйича олий комиссари Бошқармаси, Олий комиссар Бошқармасининг Марказий Осиё бўйича минтақавий бўлими, БМТнинг Ўзбекистондаги Доимий мувофиқлаштирувчиси офиси, БМТ Тараққиёт дастурининг мамлакатимиздаги ваколатхонаси, ЕХҲТ Демократик институтлар ва инсон ҳуқуқлари бўйича бюроси, ЕХҲТнинг Ўзбекистондаги Лойиҳалари мувофиқлаштирувчиси, Фридрих Эберт номидаги жамғарма каби халқаро шериклар билан яқин ҳамкорликда иш олиб борилди.

Центральноазиатский молодежный форум, посвященный правам молодежи, начал свою работу
23 октября 2023 года открытие международного форума на тему «Права молодежи: возможности и механизмы защиты» в Ташкенте началось нестандартно – с духовно-художественного выступления. Талантливая молодежь исполнила «Оду человеку» Героя Узбекистана, народного поэта Эркина Вахидова на узбекском, английском и русском языках.
Эта международная конференция проводится накануне 24 октября – исторической даты, объявленной мировым сообществом Днем Организации Объединенных Наций. Центральноазиатский молодежный форум проводится в рамках «Программы мероприятий, посвященных 75-летию принятия Всеобщей декларации прав человека», утвержденной Указом Президента Республики Узбекистан от 12 мая 2023 года.
Акмал Саидов, первый заместитель Спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан, директор Национального центра Республики Узбекистан по правам человека, открывая международный форум, выделил следующие критерии, которые показывают уникальные особенности, актуальность и важность этой всемирной конференции:
во-первых, Центральноазиатский молодежный форум проводится в рамках 75-летия Всеобщей декларации прав человека и 30-летия Венской всемирной конференции по правам человека;
во-вторых, этот Форум символизирует солидарность и сотрудничество в обеспечении прав молодежи в Центральноазиатском регионе, где почти половина населения являются молодежью;
в-третьих, Форум проводится в рамках реализации инициативы Президента Республики Узбекистан на 78-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН по созданию Рабочей группы по содействию развитию молодежи Центральной Азии при ООН;
в-четвертых, в этом международном мероприятии принимают участие более 500 молодых людей из стран нашего региона, в том числе члены молодежного парламента, лидеры молодежных организаций и активные современные люди, а также студенты высших учебных заведений всех регионов нашей страны. Конференция, которая проходит в онлайн и офлайн форматах, уникальна по форме и содержанию;
в-пятых, результаты консультаций с молодежью на территории Форума будут использованы при разработке проекта молодежной декларации "Права человека-75", который планируется представить на мероприятии высокого уровня в Женеве в декабре 2023 года.
Участников Центральноазиатского молодежного форума также поздравили Верховный комиссар ООН по правам человека Фолькер Тюрк и директор Бюро по демократическим институтам и правам человека Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе (ОБСЕ) Маттео Мекаччи, посредством видеообращения.
От имени Постоянного координатора ООН в Узбекистане – и.о. представителя ЮНИСЕФ в Узбекистане Джеффри Иджумба выслушали приветственное выступление специального представителя по делам молодежи нынешнего председателя Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе Мемета Джаку.
Спикеры выразили уверенность, что Центральноазиатский молодёжный форум станет удобной информационно-просветительской и практической дискуссионной площадкой для получения его участниками необходимых знаний о механизмах обеспечения и защиты прав и возможностей молодёжи, обмена взаимным опытом, реализации текущих идей и проектов. В ходе работы международной конференции было обращено внимание на важность живого диалога между политиками и общественными деятелями, представителями научных и академических кругов и предпринимателями, представителями Узбекистана и молодежи мира.
После этого всемирная конференция продолжила свою работу в рамках трех пленарных заседаний.
В мероприятии принимают участие отечественные и зарубежные эксперты, лидеры молодежных организаций стран Центральной Азии, молодежных парламентов, национальных правозащитных институтов, институтов гражданского общества, средств массовой информации, а также представители международных и региональных организаций по правам молодежи – более 800 участников.
Главным национальным организатором международного форума является Национальный центр Республики Узбекистан по правам человека. Эта престижная конференция проводится в сотрудничестве с Министерством молодежной политики и спорта Республики Узбекистан, Агентством по делам молодежи Республики Узбекистан, Союзом молодежи и Всемирной ассоциацией молодежи Узбекистана. Также в международном форуме активно участвуют все молодежные организации нашей страны.
Работа велась в тесном сотрудничестве с такими международными партнерами, как Управление Верховного комиссара ООН по правам человека, Региональное отделение Управления Верховного комиссара ООН по Центральной Азии, Офис Постоянного координатора ООН в Узбекистане, Представительство Программы развития ООН в нашей стране, Бюро по демократическим институтам и правам человека ОБСЕ, Координатор проектов ОБСЕ в Узбекистане, Фонд Фридриха Эберта.