Альберто Климент: Амир Темур кирган майдонда шаррос ёмғир тўхтади
Шу кунларда Испаниянинг Валенсия шаҳрида жойлашган Ипак музейида “Ипак йўлидан маврлар ҳамда насронийлар фестивалигача” номли кўргазма бўлиб ўтмоқда. Октябрь ойига қадар давом этадиган мазкур анжуманнинг очилиш маросимида Мудехар гуруҳининг Онтиньент вакиллари Валенсияда истиқомат қилган мусулмонлар образида ипак матодан тикилган либослар намойишини ўтказишди. Тантанада Мудехар қўмондони образини гавдалантирган испаниялик Альберто Климент ЎзА учун махсус интервью берди:
– Жаноб Климент, дастлаб ўзингиз ва мазкур лойиҳага кириб келишингиз ҳақида гапириб берсангиз.
– Мен Онтиньент шаҳрининг Мудехар ижодий гуруҳи аъзосиман. Бу жамоани отам тузган, болалигимдан шу муҳитда ўсганман, десам муболаға бўлмайди. Севимли гуруҳимга “қўмондонлик” қилиш кўп йиллик орзум эди, 2018 йилга келиб, мазкур “лавозим”га номзодимни кўрсатдим. Яъни, ижодий жамоада бундай мавқега эришиш йирик фестивалларда маврлар етакчиси ролини ўйнаш имконини беради. Ўша йилдан бошлаб дўстим Пенья Отилио билан бирга Пиреней ярим оролида ҳукм сурган тарихий Ислом маданиятига оид янги лойиҳани бошлаш ҳаракатига тушдик. Бунинг учун кўп изланиш, масаланинг моҳиятига чуқур кириб бориш талаб этиларди. Шу сабабли дизайнер Рафаэль Ферреро Терол, укам Хоселе ва мен 2018 йил илк бор Ўзбекистонга саёҳат қилдик. Илк сафардаёқ мамлакатингизнинг гўзаллиги, ноёб урф-одати бизни мафтун этди. Она шаҳрим Онтиньент тўқимачилик саноатига ихтисослашгани учун “Abr-Band” Ikat” техникасини намойиш этиш мақсадга мувофиқ, деган хулосага келдик. Шу ўринда Испания ва Самарқанд ўртасида XV асрдаёқ йўлга қўйилган ҳамкорликни эътироф этмай иложи йўқ. Айни муносабат тафсилоти испан элчиси Руи Гонсалес де Клавихонинг Амир Темур саройига ташрифига оид ёдномаларида келтирилган. Самарқанд шаҳрида жойлашган Гўри Амир мақбарасига қадам қўяр эканмиз, Соҳибқирон қандай буюк инсон бўлганини ҳис этдик ва айнан унинг тимсолини гавдалантираман, деган қарорга келдим. Шундан сўнг Амир Темурнинг шахсияти, фаолияти бўйича изландик, Соҳибқирон кийган либосларнинг тайёрланиш усулини ўзлаштириш мақсадида Тошкентдаги Темурийлар тарихи давлат музейига уч марта бордик.
– Мавр қўмондони қандай образ? Унинг салобати нимада? Нима учун бу образни гавдалантириш айнан сизга топширилди?
– Мавр қўмондони Онтиньентда бўлиб ўтадиган “Маврлар ва насронийлар” байрамида Насронийлар қўмондони билан ёнма-ён гавдалантириладиган энг муҳим образ. Ҳар йили 12 нафар насроний ҳамда 12 нафар маврдан иборат ижодий гуруҳ ўз йўлбошчисини танлайди. Масалан, менинг ижодий гуруҳим, 12 йилгача ўзига бошқа “қўмондон” танлай олмайди. Ҳар бир йўлбошчи муайян тарихий шахсни гавдалантириш ҳуқуқига эга. Мен Амир Темурни танладим.
– Амир Темур шахсиятини гавдалантирар экансиз, унинг жанговар руҳи ва феълини ҳис этдингизми?
– Жуда ажойиб савол! Биласизми, мен Амир Темур мақбарасида тўрт марта бўлдим ва ҳар сафар унинг буюклиги, жанговар руҳини юракдан ҳис этдим. Ижро давомида мудом Соҳибқирондан хаёлан мадад сўрардим. Яна бир ҳайратланарли ҳолат: фестиваль давомида “маврлар” майдонга кириб келганда ёға бошлаган кучли ёғингарчилик Амир Темур образида айнан мен майдонга қадам босишим билан, бирдан, тиниб қолди. Қўшни шаҳардагилар айтишича, шу куни қаттиқ чақмоқ чақиб, дарахтларни яшин урибди, бироқ Онтиньент тинч эди... Фестиваль аввалида қуйган шаррос ёмғир ҳам мен кириб келишим билан таққа тўхтаганди...
– Сизнингча, Амир Темур ва Альбетро Климент феъл-атворида қандайдир ўхшашликлар борми?
– Ҳаётда ўта курашувчан инсонман. Бир неча бор тиззам ва елкамда жарроҳлик амалиётини бошдан кечирганман. аммо ҳеч қачон тўхтаб қолмадим, доимо курашдим. Шу жиҳатим Буюк Темурга ўхшар, балки.
– Амир Темур образи испан халқига қай даражада таниш, деб ўйласиз? Испан элчиси Клавихо ёзиб қолдирган манбалардан бугунги ёш авлод хабардорми?
– Европада Темурни “Тамерлан” деб аташади, тарих китобларида унинг кучли подшоҳ бўлгани, кўплаб қабилаларни бирлаштиргани, энг асосийси, темурийлар салтанатига асос солгани эътироф этилади. Руи Гонсалес де Клавихонинг Амир Темур қароргоҳига элчи бўлиб боргани мактаб дарсликларидан ўрин олмаган. Бинобарин, тарихий ҳужжатларда мазкур элчининг саъй-ҳаракатлари, Амир Темур туфайли Усмонийлар империяси Европани босиб олмагани акс этган. Кастилья қироли Энрике III Клавихо орқали Амир Темурга хат йўллаб, Усмонийлар қўшинини тўхтатиб қолишни илтимос қилади. Клавихонинг “Амир Темурга элчилик” асаридан Темурийлар империяси ҳақида жуда кўп маълумот олиш мумкин. Ўзбекистонга иккинчи ташрифимизда шу китобни ўзимиз билан олдик ва Шаҳрисабздаги Амир Темур музейига совға қилдик.
– Ижтимоий тармоқдаги саҳифангизда Ўзбекистон ҳақида жуда кўп илиқ фикр билдирасиз. Бизнинг юртимизда нималарни ҳис этасиз? Сизнингча, мамлакатларимиз ўртасида маданий ўхшашлик борми?
– Жами олти марта Ўзбекистонга борганман. Ҳар гал бу серқуёш ўлка, ўзбек халқи, миллатнинг анъаналари, осори атиқалари, иншоотлари ва ипак матолари мени янада кўпроқ мафтун этаверади. Турли маданиятга оид давлатлар бўлса-да, Испания ҳам, Ўзбекистон ҳам асрлар мобайнида дунёни, сайёҳларни ўзига чорлаб келмоқда. Самарқанд, Бухоро, Хива каби шаҳарларингиз Буюк Ипак Йўлининг муҳим нуқталари ҳисобланган, бу йўллардан олиб ўтилган ипак, тўқимачилик маҳсулотлари “Taifa de Denia” (ўрта асрларда Испания шарқида жойлашган ислом давлати) орқали Испанияга кириб келган. Мальоркада “мушук тили” деб аталадиган матога расм тушириш усули бор, Икатга жуда ўхшаб кетади.
– Ўзбекистон ва Испания алоқаларини янада ривожлантириш учун нималарга эътибор қаратиш керак, деб ҳисоблайсиз?
– Ижодий гуруҳимиз амалга оширган маданий лойиҳа орқали кўплаб испанияликлар Ўзбекистонни яқиндан таниди. Бундай тадбирларни кўпайтириш ўзаро маданий риштани янада мустаҳкамлайди, наздимда. Охирги намойишимиздан сўнг олтмиш кишилик делегация мамлакатингизни кўриш истагини билдирди. Ҳозир Валенсияда Санъат институтининг Ипак музейи бизнинг ижодий жамоа яратган либослар кўргазмасини тақдим этяпти. Анжуман якунлангач, эҳтимол, намойишни Тошкентдаги Амир Темур музейида ҳам давом эттирармиз. Шу орқали мавжуд алоқани янада мустаҳкамлашга эришган бўлар эдик.

Альберто Климент: «На площади, где я появился в образе Амира Темура, прекратился дождь»
В эти дни в Музее шелка в Валенсии (Испания) проходит выставка под названием «От Шелкового пути – к фестивалю мавров и христиан». На церемонии открытия мероприятия, которое продлится до октября, члены творческой группы Мудехар муниципалитета города Онтеньенте провели показ костюмов из шелковой ткани. Они представили образы мусульман, проживавших в Валенсии. Испанец Альберто Климент, воплотивший образ предводителя мавров, дал эксклюзивное интервью для УзА.
– Господин Климент, прежде всего, расскажите, пожалуйста, о себе и своем участии в этом проекте.
– Я являюсь участником творческой группы Мудехар. Данный коллектив создал мой отец, поэтому я с детства рос в этой среде. Стать «командующим» в любимой группе было моей многолетней мечтой, и к 2018 году я выдвинул свою кандидатуру на эту «должность». То есть достижение такого положения в творческом коллективе дает возможность играть роль лидера мавров на крупных фестивалях. Именно с того года вместе с моим другом Пенья Отилио мы начали новый проект об исламской культуре, распространившейся в средние века на Пиренейском полуострове. Для этого требовалось много исследований  и изучений, глубокое проникновение в суть предмета. Именно поэтому дизайнер Рафаэль Ферреро Терол, мой брат Хоселе и я в 2018 году впервые посетили Узбекистан. С самой первой поездки мы были очарованы красотой и неповторимыми традициями вашей страны. Поскольку мой родной город Онтеньенте специализируется на текстильной промышленности, мы пришли к выводу, что будет уместно продемонстрировать технику «Abr-Band» Ikat». Здесь нельзя не отметить  сотрудничество между Испанией и Самаркандом, установившееся в XV веке. Подробности этих отношений приведены в путевых заметках испанского посла Руи Гонсалеса де Клавихо о его посещении дворца Амира Темура. Когда мы вошли в мавзолей Гур-Эмир, расположенный в городе Самарканде, мы почувствовали, насколько великим и могущественным был Сахибкиран, и тогда я твердо решил воплотить его образ. После этого мы занялись исследованием жизни и деятельности Амира Темура, а также изучили способ изготовления одежды, которую носил Сахибкиран, трижды посетили  Государственный музей истории Темуридов в Ташкенте.
– Что представляет собой образ предводителя мавров? Почему именно вам доверили воплотить его?
– Предводитель мавров – важнейший образ, который будет представлен рядом с христианским полководцем на празднике «Мавры и христиане» в Онтеньенте. Каждый год творческая группа, состоящая из 12 христиан и 12 мавров, выбирает своего полководца. Например, наш творческий коллектив не может выбирать другого «полководца» до 12 лет. Каждый лидер имеет право воплощать образ определенной исторической личности. Я выбрал своим героем Амира Темура.
– Войдя в образ Тамерлана, почувствовали ли вы его боевой дух и  волевой характер?
– Хороший вопрос! Знаете, я четыре раза побывал в мавзолее Гур-Эмир и каждый раз всем сердцем ощущал его величие, силу и мощь, боевой дух. Во время выступления я мысленно обращался к Сахибкирану, просил его поддержать меня. Еще один удивительный момент: во время фестиваля начался сильный дождь, а в момент выхода на площадь группы мавров он внезапно прекратился, как только я вышел в образе Амира Темура. Как потом рассказали жители соседних городов, в тот день у них прошла сильная гроза с молнией, а в Онтеньенте было относительно спокойно, только небольшой дождь...
– Как вы думаете, есть ли сходство между характерами Амира Темура и Альберто Климента?
– Я – человек, который никогда не сдается. Перенес несколько сложных операций на коленях и плечах, но никогда не унывал, всегда верил в лучшее и боролся за его достижение. Пожалуй, эта моя черта чем-то схожа с великим Амиром Темуром.
– Как вы думаете, насколько образ Амира Темура знаком испанцам? Знает ли молодое поколение об исторических записях, оставленных испанским послом Клавихо?
– В Европе Амира Темура называют Тамерланом, а в книгах по истории он описывается как могущественный правитель, объединивший многие народы и племена, основавший империю Темуридов. Визит Руи Гонсалеса де Клавихо во дворец Амира Темура в качестве посла не включен в школьные учебники. Хотя в исторических документах много рассказывается об  усилиях этого посла, о том, что благодаря Амиру Темуру Османская империя не покорила Европу. Король Кастилии Энрике III отправил через Клавихо письмо Амиру Темуру, прося его остановить османскую армию. Из исторических записей Клавихо «Посольство ко двору Темура» можно получить много информации об империи Темуридов. В ходе нашей второй поездки в Узбекистан мы взяли эту книгу с собой и подарили ее музею Амира Темура в Шахрисабзе.
– На своей странице в социальной сети вы высказываете много теплых отзывов об Узбекистане. Что вы чувствуете, когда приезжаете  в нашу страну? Как вы думаете, есть ли культурное сходство между нашими странами?
– Я был в Узбекистане шесть раз. С каждым разом эта прекрасная страна, гостеприимный узбекский народ, его традиции и обычаи, памятники истории, величественные исторические сооружения, изящные шелковые ткани очаровывают меня вновь и вновь. Несмотря на разные культуры,  Испания и Узбекистан на протяжении долгих столетий привлекают к себе туристов со всего мира. Такие города, как Самарканд, Бухара и Хива считались важными пунктами Великого шелкового пути, шелковые и текстильные изделия, перевозившиеся по этим дорогам, поступали в Испанию через «Taifa de Denia» (средневековое мусульманское государство на востоке современной Испании). На Майорке существует техника нанесения рисунка на ткани под названием «кошачий язык», которая очень похожа на икат.
– Как вы думаете, на что следует обратить внимание для дальнейшего развития отношений между Узбекистаном и Испанией?
– Благодаря культурному проекту, реализованному нашей творческой группой, многие испанцы близко познакомились с Узбекистаном. На мой взгляд, увеличение количества таких мероприятий будет служить укреплению  взаимных культурных связей. После нашего последнего показа  группа из шестидесяти человек выразила желание посетить вашу страну. В настоящее время Музей шелка и Музей изящных искусств Валенсии  представляет выставку костюмов, созданных нашим творческим коллективом. После ее завершения мы планируем организовать показ в Музее истории Темуридов в Ташкенте. Благодаря этому мы сможем еще больше укрепить отношения между нашими странами.