Ўзбекистон ва ЕИ Брюсселда адлия, ички ишлар ва инсон ҳуқуқлари соҳасидаги ҳамкорлик истиқболларини муҳокама қилди
БРЮССЕЛЬ, 20-июнь. /«Дунё» АА/. Бугун Брюсселда Ўзбекистон ва Европа Иттифоқи ўртасидаги Адлия, ички ишлар, инсон ҳуқуқлари ва алоқадар масалалар бўйича қуйи қўмитанинг 19-йиғилиши бўлиб ўтди, деб хабар  бермоқда «Дунё» АА мухбири.
Йиғилишга Европа ташқи ҳаракатлар хизмати Марказий Осиё бўлими раҳбари Дитмар Крисслер  ва Ўзбекистон адлия вазирининг ўринбосари Музраф Икромов ҳамраислик қилдилар.
Тадбирда ҳуқуқий давлат ва фуқаролик жамиятини мустаҳкамлаш соҳасида ўзаро ҳамкорлик, суд-ҳуқуқ соҳасини такомиллаштириш масалалари кўриб чиқилди.
Томонлар, шунингдек, терроризм, наркотрафик ва уюшган жиноятчиликка қарши курашиш, чегараларни бошқаришни рағбатлантириш, божхона ишини ривожлантириш соҳасида амалга оширилаётган лойиҳалар ҳамда ушбу соҳаларда икки томонлама алоқаларни ривожлантириш истиқболларини муҳокама қилдилар.
Ўзбекистон томони Янги Ўзбекистонда сиёсий, ҳуқуқий ва ижтимоий-иқтисодий соҳаларда амалга оширилаётган кенг кўламли ўзгаришлар ҳақида  батафсил маълумот бердилар.
Мамлакатимизда яқинда амалга оширилган Конституциявий ислоҳот давлатчиликни ва республика иқтисодиётини янада барқарор ривожлантириш учун мустаҳкам замин яратгани алоҳида таъкидланди.
Европа томони Ўзбекистонда, айниқса, фуқаролик жамияти институтларини ривожлантириш бўйича ижобий ўзгаришларни олқишлади. 2023 йил март ойида Тошкент шаҳрида «Марказий Осиё – Европа Иттифоқи» фуқаролик жамияти форуми муваффақиятли ўтказилгани таъкидланди.
ЕИ вакиллари республикамиз томонидан изчил ислоҳотларни амалга оширишда мамлакатда қонун устуворлигини янада таъминлаш, хусусан тегишли халқаро конвенция ва битимларни амалга ошириш бўйича ўз мажбуриятлари доирасида ёрдам беришга тайёр эканликларини билдирдилар.
Учрашув конструктив ва очиқ муҳитда ўтди, иштирокчилар икки томон манфаатларига жавоб берадиган амалий ҳамкорликни янада ривожлантириш бўйича келишувга эришдилар.
Таъкидлаш жоизки, мазкур қуйи қўмита 2002 йил январь ойида «Ўзбекистон – Европа Иттифоқи» ҳамкорлик кенгаши йиғилиши якунлари бўйича ташкил этилган. 2007 йилдан бери қуйи қўмита инсон ҳуқуқлари бўйича ҳам мулоқот олиб боради.

Узбекистан и Европейский Союз обсудили в Брюсселе вопросы сотрудничества в сфере юстиции, внутренних дел и прав человека
ТАШКЕНТ, 20 июня. /ИА «Дунё»/. В Брюсселе сегодня состоялось 19-е заседание Подкомитета по юстиции, внутренним делам, правам человека и сопутствующим вопросам между Узбекистаном и Европейским Союзом, сообщает корреспондент ИА «Дунё».
Заседание проходило под сопредседательством начальника отдела Центральной Азии Европейской службы внешних действий Дитмара Крисслера и заместителя министра юстиции Узбекистана Музрафа Икрамова.
В ходе мероприятия рассмотрены вопросы взаимодействия в сфере верховенства права и укрепления гражданского общества, а также совершенствование судебно-правовой сферы.
Сторонами были также обсуждены реализуемые проекты в области борьбы с терроризмом, наркотрафиком и организованной преступностью, содействия управлению границ, развития таможни, а также перспективы развития двусторонних связей на указанных направлениях.
Узбекской стороной представлена подробная информация об осуществляемых в Новом Узбекистане масштабных преобразованиях в политико-правовой и социально-экономической сферах. Подчеркнуто, что недавняя Конституционная реформа в стране заложила прочный фундамент дальнейшего устойчивого развития государственности и экономики республики.
Европейская сторона приветствовала положительные изменения в Узбекистане, особенно по развитию институтов гражданского общества. Отмечено успешное проведение в Ташкенте в марте 2023 года гражданского форума «Центральная Азия – Европейский Союз».
Представители Евросоюза выразили готовность оказать содействие в реализации республикой последовательных реформ, направленных на дальнейшее обеспечение верховенства права в стране, в частности в рамках взятых ею обязательств по выполнению соответствующих международных конвенций и соглашений.
Заседание прошло в конструктивной и открытой атмосфере, участники достигли договоренности по дальнейшему развитию практического взаимодействия, отвечающего интересам обеих сторон.
Следует отметить, что данный Подкомитет был учрежден в январе 2002 года по итогам заседания Совета сотрудничества Узбекистан – Европейский Союз. С 2007 года в рамках Подкомитета осуществляется также диалог по правам человека.