ШҲТ Котибиятида Ўзбекистонда ўтказилажак Президент сайловига бағишланган брифинг бўлиб ўтди
ПЕКИН, 18 июнь. /«Дунё» АА/. Пекиндаги Шанхай ҳамкорлик ташкилоти (ШҲТ) Котибиятида ШҲТ “катта оиласи” дипломатия ваколатхоналари вакиллари учун Ўзбекистон конституциявий ислоҳотлари ҳамда жорий йил 9 июль куни мамлакатимизда ўтказиладиган Ўзбекистон Республикаси Президенти сайловига бағишланган брифинг бўлиб ўтди, деб хабар бермоқда “Дунё” АА мухбири.
Ўзбекистоннинг Хитойдаги элчихонаси маълумотига кўра, унда Олий Maжлис Қонунчилик палатаси спикерининг биринчи ўринбосари Акмал Саидов асосий маъруза билан қатнашди.
Брифингда ШҲТга аъзо бўлган ва кузатувчи давлатлар ҳамда мулоқот бўйича шерик мамлакатлар вакиллари иштирок этдилар.
ШҲТ Бош котиби ўринбосари Нуран Ниязалиев тадбирни очар экан, сўнгги йиллар давомида Ўзбекистонда жамият ҳаётининг барча соҳаларида жадал ислоҳотлар амалга оширилаётганини таъкидлади. Бугун Ўзбекистон ўз тараққиётида муҳим, эътиборга молик босқич бўлиб қоладиган даврни бошдан кечираётир.
Масалан, жорий йилнинг апрель ойида Конституцияни янгилаш бўйича умумхалқ референдуми муваффақиятли ўтказилди. Ушбу тадбирда иштирок этган ШҲТ Котибияти вакиллари мамлакатда амалга оширилаётган кенг қамровли ўзгаришларга бевосита гувоҳ бўлдилар.
Шу билан бирга, Нуран Ниязалиев 9 июль куни бўлиб ўтадиган Ўзбекистон Президенти сайлови ҳам юксак даражада ўтишига ишонч билдирди. Котибият раҳбарияти ушбу сиёсий тадбирда халқаро кузатувчилар сифатида анъанавий равишда фаол иштирок этишни режалаштирмоқда.
Олий Мажлис Қонунчилик палатаси спикерининг биринчи ўринбосари, Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Миллий маркази директори Акмал Саидов ўз маърузаси билан мамлакатимизда ўтказилган конституциявий ислоҳотларнинг асосий натижалари ва уларнинг Янги Ўзбекистон барпо этилишидаги ўрни  билан тадбир иштирокчиларини яқиндан таништирди. Ўзбекистон Республикаси Президенти сайловига тайёргарлик кўриш жараёнига алоҳида эътибор қаратилар экан, ушбу сайлов кампаниясининг мазмун-моҳиятига, унинг мамлакатимизни янада ривожлантириш, замонавий, рақобатбардош давлатга айлантиришдаги аҳамиятига урғу берилди.

В Секретариате ШОС состоялся брифинг, посвященный предстоящим президентским выборам в Узбекистане
ПЕКИН, 18 июня. /ИА «Дунё»/. В Секретариате Шанхайской организации сотрудничества (ШОС) в Пекине для представителей дипломатических миссий «большой семьи» ШОС проведен брифинг, посвященный конституционным реформам и предстоящим 9 июля внеочередным выборам Президента Узбекистана, сообщает корреспондент ИА «Дунё».
По информации Посольства Узбекистана, основным докладчиком выступил первый заместитель Спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса Акмал Саидов.
В брифинге участвовали представители государств-членов, стран-наблюдателей и партнеров по диалогу ШОС.
Открывая мероприятие, заместитель генерального секретаря ШОС Нуран Ниязалиев отметил, что в последние годы в Узбекистане осуществляются динамичные реформы во всех сферах общественной жизни. Сегодня Узбекистан переживает важный, этапный период в своем развитии.
Так, в апреле текущего года успешно проведен референдум
по обновлению Конституции. Представители Секретариата ШОС, принявшие участие в данном событии, воочию убедились в масштабных преобразованиях, осуществляемых в стране.
При этом Нуран Ниязалиев выразил убежденность, что предстоящие 9 июля президентские выборы Узбекистана также пройдут на самом высоком уровне. Руководство Секретариата планирует принять традиционно активное участие в этом политическом событии в качестве международных наблюдателей.
В своем докладе первый заместитель Спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса, директор Национального центра Узбекистана по правам человека Акмал Саидов подробно ознакомил
с основными итогами конституционных реформ и их роли в строительстве Нового Узбекистана. В центре особого внимания был процесс подготовки выборов Президента Узбекистана, разъяснены суть и значение данной избирательной кампании в дальнейшем развитии нашей стране и ее трансформации в современное, конкурентоспособное государство.