Ўзбекистон делегацияси Пекин халқаро форумида иштирок этди
ПЕКИН, 16 июнь. /«Дунё» АА/. Ўзбекистон Олий Мажлиси Қонунчилик палатаси спикерининг биринчи ўринбосари, Инсон ҳуқуқлари бўйича  Миллий марказ директори Акмал Саидов Инсон ҳуқуқлари бошқаруви бўйича Пекин халқаро форумида иштирок этди ва унинг очилиш маросимида асосий меҳмон сифатида нутқ сўзлади, деб хабар бермоқда «Дунё» АА мухбири.
Тадбирда хорижий мамлакатлар делегациялари, Пекиндаги дипломатик корпус раҳбарлари, Хитойдаги етакчи таҳлилий марказлар ҳамда тадқиқот институтлари ва оммавий ахборот воситалари вакиллари иштирок этди.
Форум «Тенглик, ҳамкорлик ва тараққиёт: Инсон ҳуқуқлари бўйича Вена декларацияси ва Ҳаракатлар дастурининг 30 йиллиги» мавзуси остида бўлиб ўтди.
Анжуманнинг тантанали очилиш маросимида Хитой раиси Си Цзиньпиннинг форум иштирокчиларига табрик мактуби ўқиб эшиттирилди.
Тадбирда инсон ҳуқуқлари бўйича ўзаро тажриба алмашиш муҳимлиги таъкидланди.
Ўзбекистон делегацияси раҳбари Акмал Саидов ўз маърузасида мамлакатимизда амалга оширилаётган кенг қамровли ислоҳотларнинг мазмун-моҳияти, инсон ҳуқуқлари ва манфаатларини таъминлаш ҳамда  бу борада эришилаётган натижалар ҳақида батафсил сўзлаб  берди.

Делегация Узбекистана приняла участие в Пекинском международном форуме
ПЕКИН, 16 июня. /ИА «Дунё»/. Первый заместитель спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса Узбекистана, директор Национального центра по правам человека Акмал Саидов принял участие в Пекинском международном форуме по управлению правами человека и выступил в качестве главного гостя на церемонии его открытия, сообщает корреспондент ИА «Дунё».
В мероприятии также приняли участие делегации зарубежных стран, руководители дипломатического корпуса в Пекине, представители ведущих аналитических центров и научно-исследовательских институтов Китая, СМИ.
Форум прошел под девизом «Равенство, сотрудничество и развитие: 30 лет Венской декларации прав человека и Программы действий».
На официальной церемонии открытия Форума зачитано поздравительное послание Председателя КНР Си Цзиньпина участникам мероприятия.
Мероприятие подчеркнуло важность взаимного обмена опытом в области прав человека.
Глава делегации Узбекистана Акмал Саидов в своем выступлении дал подробную информацию о сути осуществляемых в нашей стране комплексных реформ, обеспечивающих права и интересы человека, и достигнутых в этом отношении результатах.