ХУСУСИЙ МУЛККА ЭГАЛИК ҲУҚУҚИНИНГ ДАҲЛСИЗЛИГИ
- Яқинда Ўзбекистонда мамлакатнинг янгиланажак  Конституцияси лойиҳаси бўйича миллий муҳокамалар бўлиб ўтди. Бунинг натижаси ўлароқ,  2023 йил 30 апрелда "Ўзбекистон Республикаси Конституцияси тўғрисида"ги Ўзбекистон Республикаси Конституциявий Қонуни лойиҳаси бўйича умумхалқ референдуми ўтказилиши белгиланди.
Конституцияга ўзгартиш ва қўшимчаларнинг қабул қилиниши ҳар қандай мамлакат, шу жумладан, Ўзбекистон сиёсий ҳаётида ҳам жуда муҳим воқеа ҳисобланади. Бу қонунга мувофиқ ва инсоний қадриятларга алоҳида эътибор қаратган ҳолда давлат бошқаруви ва мамлакатни ижтимоий ривожлантиришни комплекс модернизация қилиш дастурини амалга оширишнинг муҳим чорасидир. Бу Ўзбекистон ўзининг фаровон келажагини қуриш йўлидан қатъий ва қатъият билан бораётгани кафолатидир.
Давлат томонидан Конституциянинг барча нормалари ва қоидаларига риоя қилиниши халқнинг туб манфаатларини амалга ошириш таъминланишини англатади.
Қонун устуворлиги одамларнинг бахт-саодати ва яхши ҳаётининг муҳим мазмуни ва гаровидир. Конституциянинг асоси халқни давлат томонидан ҳар томонлама қўллаб-қувватлашда намоён бўлади.  Конституция одамлар қалбида чуқур илдиз отган тақдирдагина унга риоя қилиш ҳақиқатан ҳам бутун халқнинг онгли ҳаракатига айланиши мумкин.
Ўзбекистон Конституциясига киритилаётган ўзгартишлар кўп миллатли халқнинг ҳуқуқлари ҳурмат қилинишини яхшироқ таъминлашга қаратилгани билан ҳам аҳамиятлидир.
Конституцияга киритилиши таклиф қилинаётган ўзгартишлар Ўзбекистон халқи ва барча этник гуруҳларининг умумий иродасини тўла акс эттиради.
“Jack Technology Co., Ltd” компаниялари гуруҳи Ўзбекистоннинг Асосий қонунига киритиш таклиф қилинаётган конституциявий ўзгартиш ва қўшимчаларни юқори баҳолайди.
Момоко Чиба (Япония),
Жюнтендо университети профессори, тиббиёт фанлари доктори, Орол минтақаси бўйича тадқиқотчи :
- Сўнгги йилларда Ўзбекистонда экологик барқарорликни таъминлаш, аҳолининг қулай табиий муҳитга эга бўлиши учун зарур шарт-шароитлар яратиш, табиий ресурслардан оқилона ва самарали фойдаланиш, юзага келаётган экологик муаммоларнинг олдини олиш масалаларига алоҳида эътибор қаратиб келинмоқда.
Шу асосда аҳоли экологик маданиятини юксалтириш ҳамда атроф-муҳитни муҳофаза қилишда улар фаоллигини кучайтириш, соҳага ахборот-коммуникация технологияларини кенг жорий этиш, чиқиндилар билан боғлиқ муаммоларни ҳал этиш бўйича бир қатор самарали ишлар олиб бориляпти.
Ўзбекистоннинг янгиланаётган Конституциясида фуқароларнинг экологик ҳуқуқларини таъминлашга бағишланган махсус нормалар, хусусан ҳар ким қулай атроф-муҳитга, унинг ҳолати тўғрисидаги ишончли ахборотга эга бўлиш ҳуқуқига эга эканлиги, давлат томонидан атроф-муҳитни яхшилаш, тиклаш ва муҳофаза қилиш, экологик мувозанатни сақлаш, Оролбуйи минтақасининг экологик тизимини муҳофаза қилиш ҳамда тиклаш юзасидан чоралар кўрилиши  белгиланмоқда.
Ушбу нормалар табиий захиралар қисқараётган, глобал иқлим ўзгариши экология ва табиат билан боғлик муаммолар инсоният келажагига таҳдид солаётган ҳозирги даврда муҳим аҳамият касб этади.
Шунингдек, Оролбўйидаги мураккаб экологик вазият, аҳоли генофондини муҳофаза қилиш, саломатлигини яхшилаш, ҳудудда барқарор ривожланишни таъминлашга қаратилган кенг кўламли лойиҳалар амалга ошириляпти.
Шу билан бирга, давлат томонидан Оролбўйи минтақасининг экологик тизимини муҳофаза қилиш ҳамда тиклаш, минтақани ижтимоий ва иқтисодий жиҳатдан ривожлантириш юзасидан чоралар кўриши белгилаб қўйилмоқда.
Ишонаманки, янгиланаётган Конституцияда ушбу норманинг белгиланиши минтақа аҳолиси учун муносиб яшаш шароитлари яратилиши ва турмуш даражасининг яхшиланишини таъминлайди.
Фариза Шам,
Малайзия Ислом цивилизацияси институтининг директори:
- Конституция давлатнинг асосий қонуни бўлиб, мамлакатдаги бутун ҳуқуқий тизимнинг асоси ҳисобланади. У бошқа қонунларнинг мазмуни ва моҳиятини белгилайди.
Замонавий глобаллашув шароитида бутун дунёда конституциявий ривожланишнинг ўзига хос моделларини излаш жадал олиб борилмоқда. Шубҳасиз, Ўзбекистонда амалга оширилаётган кенг кўламли ҳамда жадал демократик ўзгариш ва ислоҳотлар шароитида мамлакат Конституциясига ҳам тегишли равишда ўзгартириш киритилиши тушунарли ҳол, бу биринчи навбатда, республика фуқароларининг конституциявий ҳуқуқларини янада кенгайтиришга хизмат қилади.
Шу ўринда ҳужжат муҳокамаси чоғида аҳолидан 220 мингдан ортиқ таклифлар келиб тушгани Ўзбекистон халқи томонидан конституциявий ислоҳотлар ғояси юксак даражада қўллаб-қувватланаётганидан далолат беришини алоҳида таъкидлашни истар эдим.
Малайзия академик доираси вакиласи сифатида Ўзбекистоннинг янгиланажак Асосий қонуни лойиҳасида ҳуқуқ ва таълим олиш, шунингдек, ўқитувчиларга конституциявий мақом бериш масалаларини янада кенгроқ қамраб олиш мўлжалланаётгани жуда қувонарли ҳолдир.
Олий таълим муассасаларига академик эркинлик бериш, нодавлат таълим ташкилотларини қўллаб-қувватлаш нормалари ёш авлодга замонавий мутахассисликларни ўзлаштириш орқали ўз ҳаётини яхшилаш, орзуларини рўёбга чиқариш, ҳаётда ўз ўрнини топиш ва шахсиятини ривожлантириш учун жуда яхши имкониятларни яратади.
Бундан ташқари, таълим муассасаларида алоҳида эҳтиёжманд болаларнинг инклюзив таълим ва тарбия олишларини ташкил этиш, уларни умумий таълим ва бошқа мактабларга юбориш Янги Ўзбекистонда инсон қадр-қиммати тамойилига риоя этилишини яққол намоёе қилади.
Ўқитувчиларнинг шаъни ва қадр-қимматини ҳимоя қилиш, уларнинг ижтимоий ва моддий фаровонлиги, касбий ўсиши ҳақида қайғуриш бўйича жорий этилаётган янги меъёр, шубҳасиз, мамлакат тараққиётида муҳим рол ўйнайдиган ўқитувчиларнинг ижтимоий мавқеи ва обрўсини янада юксалтиришга, уларнинг интеллектуал салоҳиятини оширишга хизмат қилади.
Умуман олганда, бўлажак референдум ва Янги Ўзбекистонда янги Конституциянинг тасдиқланиши аҳоли фаровонлиги ошириш ва мамлакат иқтисодий равнақини жадаллаштириш, унинг дунёдаги илмий салоҳияти ва рақобатбардошлигини мустаҳкамлаш вазифаларини амалга оширишга хизмат қилишига ишончим комил.
Яков Силин,
Урал Давлат иқтисодиёт университети ректори, иқтисодиёт фанлари доктори, профессор:
- Бугунги кунда ўзбекистонлик ҳамкасбларимиз, ўзбек дўстларимиз катта сиёсий тадбир олдида турибди - 30 апрель куни мамлакат Конституциявий қонуни лойиҳаси бўйича референдум бўлиб ўтади.
Сўнгги йиллар давомида бизга яқин бўлган Ўзбекистоннинг иқтисодиётида, ижтимоий-сиёсий ҳаётида улкан ижобий ўзгаришлар рўй берганига гувоҳ бўлдик. Россия - Ўзбекистон муносабатларига, икки мамлакат жамоат ташкилотлари ўртасидаги ҳамкорлик соҳалари қамровини кенгайтириш, иқтисодиёт, бизнес, барча соҳалардаги ҳамкорликка ижобий таъсир кўрсатган муҳим ўзгаришлар рўй берди. Биз давлатлараро даражадаги муносабатлар қанчалар мустаҳкам эканлиги ва ривожланаётганига, алоқаларнинг қанчалар юқори даражаси ва уларнинг салмоқли самараларига гувоҳ бўлмоқдамиз.
Сўнгги йиллар давомида Ўзбекистонда юз берган кўп жиҳатлар, менинг назаримда, янгиланажак Конституция лойиҳасида ўз аксини топган. Янги Ўзбекистонга - янги Конституция!
Биз нима бўлаётганига ва қандай бўлишига, Ўзбекистон фуқароларининг бунга қандай муносабатда бўлишига бефарқ эмасмиз. Мен бунга сабаб тариқасида Россия ва Ўзбекистон университетлари ўртасидаги мавжуд муносабатларимизни қайд этишни истар эдим.
Урал Давлат иқтисодиёт университети ва Ўзбекистоннинг бир қатор университетлари ўртасидаги жиддий муносабатлар ўрнатилган. Масалан, Тошкент Давлат иқтисодиёт университети билан юқори малакали мутахассисларни тайёрлаш бўйича энг кучли, ҳақиқий ва муваффақиятли дастурлардан бири беш йилдан буён ҳаётга тадбиқ этилмоқда. Биз иккита диплом қўшма дастурини амалга оширмоқдамиз. Бундан ташқари, ўтган йили Урал Давлат иқтисодиёт университети ва Тошкент Давлат иқтисодиёт университетининг 129 та битирув дипломини топшириш орқали биринчи ажойиб натижага эришдик. Бу йил салкам 300 нафар битирувчи бўлади. Биз нафақат бакалавр, балки магистратура дастурини ҳам ишлаб чиқдик ва амалга оширмоқдамиз.
Тошкент Молия институти билан ҳам ўзаро ҳамкорлик ўрнатганмиз. Унинг ҳам истиқболли яхши бўлади, деб ўйлайман. Самарқанд Давлат университети билан ҳамкорлик қиламиз. Свердловск вилояти Ўзбекистоннинг Фарғона вилояти билан ижтимоий-иқтисодий алоқаларни ривожлантириб, юқори натижаларга эришмоқда. Вилоятларимиз раҳбарлари бир неча бор учрашган, бизнес аҳллари учрашган, шартномалар тузилган, Ўзбекистонда ҳам, Россиянинг Свердловск вилоятида ҳам янги иш ўринлари яратилган.
Мен ана шундай самарали ҳамкорликка яна бошқа мисоллар ҳам келтиришим мумкин.
Ушбу фурсатдан фойдаланиб, бугун Россия Федерациясида ўқиётган ёки меҳнат қилаётган Ўзбекистон фуқароларига мурожаат қилмоқчиман. Мен ўзбекистонлик барча дўстларимизни фуқаролик ҳуқуқидан фойдаланган ҳолда янги Конституция бўйича ўз нуқтаи назарини намоён этишга чақираман.  Сизларни фуқаролик позициянгизни билдиришга, овоз беришда иштирок этиш асносида янги Конституция орқали Янги Ўзбекистонга янги имконият беришга даъват этаман.

Директор Института исламской цивилизации Малайзии:
- Конституция – основной закон государства, является ядром всей правовой системы той или иной страны и определяет смысл и содержание других законов.
В современных условиях глобализации во всем мире идет интенсивный поиск собственных моделей конституционного развития. Несомненно, на фоне осуществляемых в Узбекистане масштабных и стремительных демократических преобразований и реформ необходимо внесение соответствующих изменений в Конституцию, которые, в первую очередь, будут служить дальнейшему расширению конституционных прав граждан республики.
В данном контексте также хотела бы указать на весьма высокий уровень поддержки со стороны народа Узбекистана идеи реформы Конституции, о чем свидетельствует получение более 220 тысяч предложений.
Будучи представителем академических кругов Малайзии, рада отметить, что обновляемый Основной закон Узбекистана будет более шире охватывать вопросы права и доступа к образованию, а также предоставления учителям конституционного статуса.
Нормы о предоставлении высшим учебным заведениям академической свободы, поддержке негосударственных образовательных организаций создают возможность молодому поколению улучшить свою жизнь, реализовать свои мечты, найти свое место в жизни и развивать свою личность, овладев современными специальностями.
Кроме того, организация инклюзивного образования и воспитания детей с особыми потребностями в образовательных организациях, направление их на обучение в общеобразовательные и другие школы является практическим воплощением принципа человеческого достоинства в Новом Узбекистане.
Вводимая новая норма о защите чести и достоинства учителей, забота об их социальном и материальном благополучии, профессиональном росте, несомненно, будет служить дальнейшему повышению социального статуса и репутации учителей в обществе, играющих ключевую роль в развитии страны, их интеллектуального потенциала.
В целом, уверена, что предстоящий референдум и одобрение проекта Конституции Нового Узбекистана будут служить реализации задач дальнейшего повышения благополучия населения и экономического процветания страны, укреплению ее научного потенциала и конкурентоспособности в мире.
Яков Силин,
Ректор Уральского государственного экономического университета:
- 30 апреля состоится референдум по Конституции Узбекистана. Мы видим, как на протяжении многих последних лет происходят колоссальные положительные изменения в экономике, социальной сфере, общественно-политической жизни этой близкой нам страны. Изменения, которые уже благотворно сказались на двусторонних взаимоотношениях, расширении сфер и спектра сотрудничества российских и узбекских общественных организаций, экономики, бизнеса и по другим направлениям. Мы видим, насколько серьезно укрепились и развиваются отношения на высшем уровне.
Многое, что за последние годы меняется в Узбекистане, с моей точки зрения, отражено в проекте обновленной Конституции.
Нам небезразлично, что и как происходит, нам небезразлично, как относятся к этому граждане Узбекистана. Мы, живущие в России, тоже неравнодушно наблюдаем за этим процессом. Да, это так и есть. Почему?
Потому, что мы партнеры. Могу привести в пример плодотворное сотрудничество между университетами России и Узбекистана, между нашим Уральским государственным экономическим университетом и рядом узбекских вузов, например, Ташкентским государственным экономическим университетом, с которым реализуется уже в течение пяти лет одна из наиболее сильных, реальных, состоявшихся программ подготовки специалистов высокой квалификации.
Мы реализуем совместную программу двух дипломов, и, более того, уже достигли первого прекрасного результата в прошлом году, вручив 129 дипломов об окончании одновременно Уральского государственного экономического университета и Ташкентского государственного экономического университета. В этом году будет уже около 300 выпускников. Мы разработали и внедрили программу не только бакалавриата, но и магистратуры, и она также успешно реализуется.
Могу привести пример сотрудничества с Ташкентским финансовым институтом, это системное, доброе, перспективное сотрудничество. Мы сотрудничаем с Самаркандским государственным университетом. Свердловская область развивает социально-экономические отношения и достигает высоких результатов с Ферганской областью Узбекистана. Наши главы регионов неоднократно встречались, встречаются представители бизнеса, заключаются соглашения и контракты, создаются новые рабочие места как в Узбекистане, так и в Свердловской области России.
Я бы мог привести еще целый ряд примеров такого плодотворного, доброго и перспективного сотрудничества, но хочу обратить внимание и тех граждан Узбекистана, кто сегодня живет, работает или учится в Российской Федерации. В Узбекистане происходят события, которые не могут вас не волновать. И мне кажется, к чему я призываю, чтобы вы задумались и использовали своё гражданское право, пришли и выразили свою позицию в отношении Конституции. Она в значительной степени обновлена по сравнению с действующей и даёт многое для перспективы как государству, так и каждому конкретному гражданину.
Я приглашаю вас, призываю проявить гражданскую волю, найти возможность поучаствовать в этом голосовании и дать новый шанс через Конституцию Новому Узбекистану.
Чжао Синьцин,
Председатель китайской группы компаний “Jack Technology Co., Ltd”:
- В последнее время в Узбекистане проводились всенародные обсуждения о внесении поправок и дополнений в Конституцию страны.
Принятие дополнений и изменений в Конституцию являются очень важным событием в политической жизни любой страны, в том числе Узбекистана. Это важная мера по реализации программы всеобъемлющей модернизации государственного управления и общественного развития в соответствии с законом и особым акцентом на ценности человека. Это гарантия того, что Узбекистан твердо и решительно следует по пути построения своего процветающего будущего.
Соблюдение государством всех норм и положений Конституции означает обеспечение реализации основополагающих интересов народа.
Предлагаемые поправки в Конституцию Узбекистана направлены именно на то, чтобы Основной закон страны в лучшей степени обеспечивал соблюдение прав многонационального народа страны.
Внесение изменений в Конституцию в этот раз полностью отражает общую волю народа и всех этнических групп Узбекистана, и это имеет большое практическое и далеко идущее историческое значение для укрепления основы для достижения лучшего будущего.
В последние годы “Jack Technology Co., Ltd” стала свидетелем реформ и впечатляющих достижений Узбекистана во всех сферах социально-экономического развития. Мы верим, что под руководством главы государства текстильная промышленность Узбекистана достигнет еще больших успехов.
Группа компаний “Jack Technology Co., Ltd” выражает уверенность в достижении Узбекистаном большего прогресса и процветания, увеличении благосостояния народа, а также готова к развитию дальнейшего сотрудничества в целях внесения большего вклада в текстильную промышленность вашей страны.
Момоко Чиба,
Профессор Университета Жюнтендо, доктор медицинских наук, исследователь региона Приаралья:
- В последние годы в Узбекистане особое внимание уделяется вопросам обеспечения экологической стабильности, создания необходимых условий для комфортной природной среды населения, рационального и эффективного использования природных ресурсов, предупреждения возникающих экологических проблем и ликвидации их последствий.
На этой основе проводится ряд эффективных работ по повышению экологической культуры населения и усилению его деятельности в области охраны окружающей среды, внедрению информационно-коммуникационных технологий на местах, развитию системы общественного экологического контроля, решить проблемы, связанные с отходами.
В проекте обновлений Конституции Узбекистана предусмотрены специальные нормы, посвященные обеспечению экологических прав граждан, в частности, того, что каждый имеет право на комфортную окружающую среду, достоверную информацию о ее состоянии, благоустройство, восстановление и охрану окружающей среды государством, сохранение экологического баланса, охрана региона Приаралья.
Эти нормы важны в современную эпоху, когда природные ресурсы истощаются, глобальные изменения климата угрожают будущему человечества экологическими проблемами.
Также реализуются масштабные проекты, направленные на сложную экологическую ситуацию в регионе Приаралья, защиту генофонда населения, улучшение его здоровья, обеспечение устойчивого развития района.
При этом определено, что государство будет принимать меры по охране и восстановлению экологической системы Приаралья, социально-экономическому развитию региона.
Считаю, что закрепление этой нормы в обновляемой редакции Конституции обеспечит создание достойных условий жизни и повышение уровня жизни жителей области.