Вояга етмаганларга жинсий тажовуз қилганлар жазодан муддатидан илгари шартли озод қилинмайди
Хотин-қизлар ва болалар ҳуқуқлари, эркинликлари ҳамда қонуний манфаатларини ишончли ҳимоя қилиш тизими янада такомиллаштирилиши муносабати билан айрим қонун ҳужжатларига ўзгартиш ва қўшимчалар киритиш тўғрисида қонун (ЎРҚ–829-сон, 11.04.2023 йил) Президент томонидан имзоланди
Жиноят кодексига қуйидаги ўзгартиш ва қўшимчалар киритилди:
1. Вояга етмаган шахс тавсифланган ёки тасвирланган порнографик маҳсулотлар билан муомала қилиш вояга етмаган шахс иштирокида қўшмачилик қилиш, фоҳишахоналар ташкил этиш жиноятлари жиноятга тайёрганлик ёки суиқасд босқичида тўхтатилганда, мазкур жиноятлар учун жазо тайинлашда енгиллик берилмайди.
2. Қуйидаги жиноятларни содир этганларга жазодан муддатидан илгари шартли озод қилиш қўлланилмайди:
• 18 ёшга тўлмаган жабрланувчи номусига тегиш ва уни жинсий алоқага мажбур этиш билан боғлиқ жиноятлар;
• 16 ёшга тўлмаган шахс билан жинсий алоқа ёки унга уятсиз-бузуқ ҳаракатлар қилиш;
• вояга етмаган шахс тавсифланган ёки тасвирланган порнографик маҳсулотлар билан муомала қилиш;
• вояга етмаган шахс иштирокида қўшмачилик қилиш, фоҳишахона ташкил этиш билан боғлиқ жиноятлар.
1. Аёлни ҳомиласини сунъий туширишга мажбурлаганлик учун жавобгарлик кучайтирилиб, жарима миқдори БҲМнинг 100 бараваридан 200 бараваригача ёки 3 йилдан 5 йилгача муайян ҳуқуқдан маҳрум қилиш ёхуд 300 соатдан 360 соатгача мажбурий жамоат ишлари ёки 2 йилдан 3 йилгача ахлоқ тузатиш ишлари билан жазоланаши белгиланди.
Илгари БҲМнинг 50 бараваригача жарима ёки 300 соатгача мажбурий жамоат ишлари ёхуд 2 йилгача ахлоқ тузатиш ишлари назарда тутилган.
1. Номусга тегиш (118-модда) ва жинсий эҳтиёжни зўрлик ишлатиб ғайритабиий усулда қондириш (119-модда) жиноятлари учун жавобгарлик 5 йилдан 8 йилгача озодликдан маҳрум қилиш билан жазоланиши белгиланди. Илгари 3 йилдан 7 йилгача эди.
• Шунингдек, мазкур жиноятлар ногиронлиги бўлган шахсларга, собиқ хотинига, бир рўзғор асосида биргаликда яшаётган шахсга ёхуд умумий фарзандга эга бўлган шахсга нисбатан содир этилиши, жабрланувчига қараб туриш юклатилган таълим, тарбия, даволаш ёки бошқа муассасанинг ходими томонидан содир этилиши жиноятни оғирлаштирувчи ҳолат деб топилиши назарда тутилмоқда.

Лица, совершившие насилие над несовершеннолетними, не подлежат условно-досрочному освобождению от наказания
Закон «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Узбекистан в связи с дальнейшим совершенствованием системы надежной защиты прав, свобод и законных интересов женщин и детей» (ЗРУ №829 от 11.04.2023 года) подписан Президентом
- В Уголовный кодекс были внесены следующие изменения и дополнения:
1. Не применяется смягчение наказания за неоконченные преступления, а также покушение на преступления, связанные с обращением порнографической продукции с описанием или изображением несовершеннолетнего, со сводничеством, организацией притонов разврата с привлечением несовершеннолетнего.
2. Условно-досрочное освобождение от наказания не применяется к лицам, совершившим следующие преступления:
• связанные с изнасилованием потерпевшего, не достигшего 18 лет, и понуждением к вступлению в половую связь;
• половое сношение или совершение развратных действий в отношении лица, не достигшего 16 лет;
• связанные с обращением порнографической продукции с описанием или изображением несовершеннолетнего;
• связанные со сводничеством, организацией притонов разврата с привлечением несовершеннолетнего.
1. Ужесточена ответственность за принуждение женщины к аборту, за данное преступление установлен штраф в размере от 100 до 200 БРВ или лишение определенных прав от 3 до 5 лет либо обязательные общественные работы от 300 до 360 часов, либо исправительные работы от 2 до 3 лет.
Ранее предусматривался штраф до 50 БРВ или обязательные общественные работы до 300 часов либо исправительные работы до 2 лет.
1. Установлено, что ответственность за изнасилование, а также удовлетворение половой потребности в противоестественной форме (Статья 119) с применением насилия наказывается лишением свободы от 5 до 8 лет. Ранее данный срок составлял от 3 до 7 лет.
- Также предусматривается, что факт совершения данных преступлений в отношении лиц с инвалидностью, бывшей супруги (бывшего супруга), лица, совместно проживающего на основе единого хозяйства, либо лица, имеющего общего ребенка, а также совершенные работником образовательного, воспитательного, лечебного либо иного учреждения, на которое возложены обязанности осуществлять присмотр за потерпевшим, признается отягчающим обстоятельством преступления.