Қийноққа қарши курашиш: халқаро амалиёт ва миллий тажриба
Бухорода “Қийноққа солишга қарши курашиш: халқаро амалиёт ва миллий тажриба” мавзусида ўқув курси бўлиб ўтди. Тадбир Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази ташаббуси билан Ўзбекистон Республикаси Бош прокуратураси ҳамда Ички ишлар вазирлиги ҳамкорлигида ўтказилди.
Унда Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академияси, Давлат ва ҳуқуқ институти, Ички ишлар вазирлиги Академияси, Ички ишлар вазирлиги Малака ошириш институти раҳбарияти ва профессор-ўқитувчилари, Бухоро вилояти прокуратураси ва ички ишлар тизими ходимлари қатнашди.
Ўқув курси Президентимиз Шавкат Мирзиёевнинг 2023 йил 7 февралдаги қарори билан тасдиқланган Ўзбекистон Республикасида Инсон ҳуқуқлари соҳасидаги Миллий таълим дастурига асосан ўтказилгани алоҳида аҳамият касб этди.
Шунингдек, тадбирда Конституциянинг янги таҳририни референдумга чиқариш ҳақидаги қарорнинг мақсади, янги таҳрирга асосан, Ўзбекистон Конституциясидаги моддалар сони ҳозирги 128 тадан 155 тага, ундаги нормалар эса 275 тадан 434 тага оширилаётгани, 128 та модданинг 91 тасига концептуал ўзгаришлар киритилаётгани ҳақида маълумотлар берилди. Машғулотлар аввалида инсонни қийноққа солишдан мақсад унинг шахси ва шаънини оёқ ости қилиш, ор-номуси ва қадр-қимматини топташ ҳамда хўрлашдан иборат эканига эътибор қаратилди.
– Ҳар битта ходим қийноқ билан боғлиқ бўлган халқаро стандартларни яхши билиши керак, – дейди Ички ишлар вазирлиги Академияси профессори Олимжон Матчонов. –Мана шу стандартларни улар яхши ўзлаштириб, келгусида ўзини хизмат фаолиятида камчиликларга йўл қўймаслиги билан боғлиқ бўлган масалаларни ҳал қилади. Булар тренинг сифатида ўзини ходимларини ичида мана шунга ўхшаган семинар-тренингларни ташкил этиб, олинган билим ва кўникмаларни, маълумотларни етказишлари мумкин бўлади.
Аслида, тезкор-қидирув, терговга қадар текширув, суриштирув, дастлабки тергов фаолиятини амалга оширувчи органлар ва жазони ижро этиш муассасалари ходимлари учун қийноққа солишга қарши курашиш бўйича ўқув курсларини ташкил этилишининг ўзи ҳам мамлакатимизда инсон қадрини улуғлаш тамойилининг кенг кулоч ёяётганидан далолатдир.
– Тергов ва суриштирув жараёнларида инсонга бўлган эътибор яъни унга яхши муомалада бўлиб, қонундан чиқмаган ҳолатда ҳақ-ҳуқуқларини бузмаган ҳолатда уни тергов ва суриштирув ҳаракатларини олиб бориш керак, – дейди Департаментнинг Шофиркон тумани бўлими суриштирувчиси Рустам Очилов. – Инсон қадрини қадрлашга қаратиш керак. Ўқув курси ҳам бизни келажакдаги иш фаолиятимизга жуда ҳам катта фойдаси тегади.
Шуни ҳам таъкидлаш жоизки, мазкур ўқув курси БМТнинг устав органлари ва шартномавий қўмиталари тавсияларини ҳисобга олган ҳолда ўтказилмоқда. Машғулотлар қийноққа солишнинг олдини олиш бўйича миллий превентив механизмларни такомиллаштириш соҳасида тезкор-қидирув, терговга қадар текширув, суриштирув, дастлабки тергов фаолиятини амалга оширувчи органлар ва жазони ижро этиш муассасалари ходимларининг халқаро амалиёт ва миллий тажриба асосидаги амалий кўникмаларини оширилишига кўмаклашади.
– Мазкур ташкил этилган ўқув курси давомида биз ходимларга қийноқ ва муомала, жазолашнинг қаттиқ, шафқатсиз ва инсонийликка зид бўлган турларига қарши Конвециянинг мазмун моҳияти, қамоққа олишга оид халқаро тажрибалар ва стандартлар кенг муҳокама қилинди,  –дейди Бухоро шаҳар ИИО ФМБ ТБ терговчиси Бехруз Ҳайитов. – Амалиётда йўл қўйилаётган хато ва камчиликлар бирма бир тушунтирилди. Ушбу ташкил этилган ўқув курси давомида биз ходимлар ўзимизга керак бўладиган ва амалиётда айни дамда йўл қўйилаётган хато ва камчиликлардан тўғри хулоса чиқариб, эгаллаган билимларимизни келгуси амалиётда татбиқ этиш бўйича билимларимизни эгаллаб олдик.
Икки кунлик қисқа ўқув курси давомида эгалланган назарий билимлар амалий машғулотлар билан мустаҳкамланди. Машғулотлар якунида тест синовлари ўтказилди. Шундан сўнг тингловчиларга сертификатлар топширилди.

В Бухаре прошли учебные курсы «Борьба с пытками: международная практика и национальный опыт».
Мероприятие было организовано по инициативе Национального центра по правам человека, Генеральной прокуратуры и Министерства внутренних дел Республики Узбекистан.
В нем приняли участие руководители и преподаватели Правоохранительной академии, Института государства и права, Академии Министерства внутренних дел, Института повышения квалификации Министерства внутренних дел Республики Узбекистан, прокуратуры Бухарской области, а также сотрудники системы внутренних дел.
Проведение учебного курса в соответствии с Национальной программой образования в области прав человека в Республике Узбекистан, утвержденной постановлением Президента Шавката Мирзиёева от 7 февраля 2023 года, имеет особое значение.
На мероприятии были предоставлены сведения о цели постановления по выдвижению на референдум новой редакции Конституции, об увеличении количества статей Конституции Узбекистана со 128 до 155, а норм - с 275 до 434, внесении концептуальных изменений в 91 из 128 статей.
– Каждый сотрудник должен быть хорошо осведомлен о международных стандартах, связанных с пытками, - говорит профессор Академии внутренних дел Олимжон Матчонов. – Нельзя допускать недочеты в служебной деятельности. Участники мероприятия смогут организовать аналогичные мероприятия среди своих сотрудников, чтобы довести до них полученные знания и навыки.
Организация учебных курсов по борьбе с пытками для органов, осуществляющих оперативно-розыскную, доследственную, дознавательную деятельность, учреждений исполнения наказаний является доказательством того, что принцип уважения человеческого достоинства получает широкое распространение в нашей стране.
– В процессе следствия и расследования необходимо усилить внимание к человеку, быть вежливым, действовать в рамках закона, не допускать нарушение прав, - говорит дознаватель Шафирканского районного отдела департамента Рустам Очилов. – Учебные курсы будут очень полезными в нашей будущей деятельности.
Также следует отметить, что данные учебные курсы проводятся с учетом рекомендаций уставных органов и договорных комитетов ООН. Тренинги помогут повысить практические навыки сотрудников органов, осуществляющих досудебную деятельность и учреждений исполнения наказания на основе международной практики и отечественного опыта в области совершенствования национальных превентивных механизмов предупреждения пыток.
– На мероприятии обсудили суть и значение Конвенции против пыток и других жестоких, бесчеловечных или унижающих достоинство видов обращения и наказания, международный опыт и стандарты заключения под стражу, - говорит следователь СО ОКД МВД Бехруз Хайитов. – Подробно разъяснены допускаемые на практике ошибки, сделали правильные выводы. В будущем будем применять на практике все знания.
Полученные в ходе двухдневных учебных курсов теоретические знания были подкреплены практическими занятиями. Затем слушателям вручили сертификаты.