Сенат Раиси БМТ Инсон ҳуқуқлари бўйича Олий комиссари билан учрашди
Жорий йилнинг 15 март куни Олий Мажлис Сенати Раиси Танзила Нарбаева Бирлашган Миллатлар Ташкилоти Инсон ҳуқуқлари бўйича Олий комиссари Фолькер Тюрк бошчилигидаги делегация билан учрашди.
Учрашувда мамлакатимизда кечаётган конституциявий ислоҳотлар билан боғлиқ муҳим сиёсий-ҳуқуқий жараёнлар хусусида маълумот бериб ўтилди. Хусусан, янги таҳрирдаги Конституция лойиҳаси икки босқичда халқнинг фикр-мулоҳазалари, таклифлари ўрганилиб, аҳолининг барча қатламлари, кенг жамоатчилик иштирокида умумхалқ муҳокамаси орқали тайёрлангани айтиб ўтилди. Конституциявий қонун лойиҳасининг умумхалқ муҳокамаси чоғида жами 220 мингдан ортиқ таклиф келиб тушгани, ҳар тўртинчи таклиф лойиҳада ўз аксини топгани, муҳими, янгиланган конституциянинг асосий қисмини айнан инсон ҳуқуқлари ва эркинликларига оид нормалар ташкил этгани таъкидланди. Куни кеча Сенатнинг навбатдаги ялпи мажлисида  “Ўзбекистон Республикаси Конституцияси тўғрисида”ги Ўзбекистон Республикаси Конституциявий қонуни лойиҳаси бўйича Ўзбекистон Республикаси референдумини ўтказиш ҳақида”ги қарор қабул қилиниб, унга кўра референдум 2023 йил 30 апрель кунига тайинлангани айтиб ўтилди.
Мулоқот чоғида БМТнинг инсон ҳуқуқлари бўйича низом ва шартномавий органлари орқали мамлакатларнинг халқаро мажбуриятларини амалга оширишда парламентнинг ролини ошириш ҳамда масалалари юзасидан ҳамкорликни йўлга қўйиш борасида фикр алмашилди.
Олий Мажлис Сенати Раиси ўз сўзида БМТ ва унинг ихтисослашган тузилмалари билан ҳамкорликни мустаҳкамлаш масалалари муҳим ўрин тутиши, шу нуқтаи назардан, БМТнинг инсон ҳуқуқлари соҳасидаги фаолиятини бошқариш учун масъул бўлган асосий органи ҳисобланган БМТ Инсон ҳуқуқлари бўйича Олий комиссари бошқармаси билан конструктив алоқаларни янада кенгайтириш, хусусан парламент аъзоларининг инсон ҳуқуқлари соҳасидаги салоҳиятини кучайтиришга қаратилган  ўзаро мулоқотнинг манфаатли эканини таъкидлаб ўтди.
Ўз навбатида Фолькер Тюрк Ўзбекистонда гендер тенглигини таъминлаш ва аёллар ҳуқуқларини таъминлаш борасида эришилган натижаларни ва ҳозирда амалга оширилаётган чора-тадбирларни ҳар томонлама қўллаб-қувватлашини билдирди. Шунингдек, Олий комиссар Ўзбекистоннинг можаро зоналаридан аёллар ва болаларни қайтариш, уларни жамиятга реинтеграция қилиш борасидаги саъй-ҳаракатларига юксак баҳо бериб, бу борада амалга оширилаётган ишлар кўплаб давлатлар учун намуна эканини таъкидлаб ўтди.
Шунингдек, суҳбат чоғида хотин-қизларнинг жамият ва давлат ҳаётидаги  ролини кучайтириш, ижтимоий-инклюзив муҳит ва фуқаролик жамияти институтларини ривожлантириш масалаларига эътибор қаратилди.
Конструктив ва амалий руҳда кечган учрашув якунида жамиятда инсон ҳуқуқларини янада ишончли ҳимоя қилиш механизмларини ишга солишга қаратилган ҳамкорликни янада кучайтиришга келишиб олинди.

Председатель Сената провела встречу с Верховным комиссаром ООН по правам человека
15 марта текущего года Председатель Сената Олий Мажлиса Танзила Нарбаева провела встречу с делегацией во главе с Верховным комиссаром Организации Объединенных Наций по правам человека Фолькерем Тюрком.
В ходе встречи дана информация о важных политических и правовых процессах, связанных с конституционными реформами, происходящими в нашей стране. В частности, отмечалось, что проект Конституции в новой редакции подготовлен в два этапа по итогам изучения мнений и предложений народа путем всенародного обсуждения с участием всех слоев населения и широкой общественности. Подчеркивалось, что в ходе всенародного обсуждения проекта Конституционного закона поступило свыше 220 тысяч предложений, каждое четвертое из которых нашло отражение в проекте.
Главное, что основную часть обновленной Конституции составили нормы, касающиеся прав и свобод человека. Вчера на очередном пленарном заседании Сената было принято постановление о проведении референдума Республики Узбекистан по проекту Конституционного закона Республики Узбекистан «О Конституции Республики Узбекистан». Согласно постановлению, референдум назначен на 30 апреля 2023 года.
В ходе диалога состоялся обмен мнениями относительно повышения роли парламента в реализации международных обязательств стран через уставные и договорные органы ООН по правам человека.
В своем выступлении Председатель Сената Олий Мажлиса подчеркнула важность вопросов укрепления сотрудничества с ООН и ее специализированными структурами, и с этой точки зрения дальнейшего расширения конструктивных связей с Управлением Верховного комиссара ООН по правам человека, которое считается основным органом, отвечающим за управление деятельностью ООН в области прав человека, в том числе взаимного диалога, направленного на укрепление потенциала парламентариев в области прав человека.
В свою очередь, Фолькер Тюрк выразил всестороннюю поддержку достигнутым результатам и реализуемым в настоящее время в Узбекистане мерам по обеспечению гендерного равенства и прав женщин.  Верховный комиссар высоко оценил усилия Узбекистана по возвращению женщин и детей из зон конфликтов и их реинтеграции в общество, отметил, что работа, проводимая в этом направлении, является примером для многих стран.
В ходе беседы уделено внимание вопросам усиления роли женщин в обществе и государстве, развития социальной инклюзивной среды и институтов гражданского общества.
По итогам встречи, прошедшей в конструктивно-практическом духе, достигнута договоренность о дальнейшем укреплении сотрудничества, направленного на реализацию механизмов более надежной защиты прав человека в обществе.