“Сунъий интеллект ва инсон ҳуқуқлари” мавзусидаги давра суҳбати
2023 йил 24 февраль куни Ҳуқуқни муҳофаза қилиш Академиясида Ўзбекистон Республикаси Президентининг “Ўзбекистон Республикасида инсон ҳуқуқлари соҳасидаги миллий таълим дастурини тасдиқлаш тўғрисида”ги қарори ижроси юзасидан ўтказилаётган “Инсон ҳуқуқлари ҳафталиги” доирасида “Сунъий интеллект ва инсон ҳуқуқлари” мавзусида давра суҳбати бўлиб ўтди.
Маълумки, сунъий интеллект технологиялари одамлар ҳаётини ва ҳукумат фаолиятини яхшилаш  учун кенг имкониятлар очиб беради. Сунъий интеллект тизимларининг кучи, кўлами ва тезлиги кўплаб соҳаларда, жумладан соғлиқни сақлаш, транспорт, таълим ва ҳуқуқда самарадорликни ошириши мумкин.
Бироқ, сунъий интеллект технологиялари инсон ҳуқуқлари, демократия ва қонун устуворлигига ҳам салбий таъсир кўрсатиши мумкин.
Сунъий интеллект бу – одамлар томонидан белгиланган мақсадларга эришиш учун ишлайдиган ва ишлаб чиқариладиган мураккаб технологияларнинг кенг доирасидир.
Давра суҳбатининг мақсади сунъий интеллектга эга тизимларни қўллашда инсон ҳуқуқлари соҳасидаги ҳуқуқий муаммолар ва уларнинг ечимларини ёритиб беришдан иборат.
Давра суҳбатида сунъий интеллектга эга тизимларнинг инсон ҳуқуқларига таъсири, сунъий интеллектдан фойдаланишнинг  оқибатлари, миллий ва Европа қонунчилигида сунъий интеллектни тартибга солиш ва такомиллаштириш масалалари кўриб чиқилди.
Тадбир давомида иштирокчилар ўзларини қизиқтирган саволларни бериш ва ушбу соҳа бўйича ҳалқаро эксперт Вестминстер университети профессори, доктор Алексей Гудковдан профессионал жавоб олиш имконига эга бўлдилар.

Круглый стол «Искусственный интеллект и права человека»
24 февраля 2023 года в Правоохранительной академии Республики Узбекистан в рамках недели прав человека и реализации Постановления Президента Республики Узбекистан «Об утверждении Национальной программы образования в области прав человека в Республике Узбекистан» состоялся круглый стол на тему: «Искусственный интеллект и права человека».
Известно, что Технологии искусственного интеллекта открывают ряд возможностей для улучшения жизни людей и функционирования правительства. Мощность, масштаб и скорость систем искусственного интеллекта могут повысить эффективность и результативность во многих областях, включая здравоохранение, транспорт, образование и государственное управление.
Однако технологии искусственного интеллекта также могут негативно повлиять на права человека, демократию и верховенство закона.
Искусственный интеллект представляет собой широкий спектр сложных технологий, которые работают и предназначены для достижения целей, определенных людьми.
Целью круглого стола явилось освещение правовых проблем в области прав человека при применении систем с искусственным интеллектом.
На семинаре рассмотрены вопросы влияния систем с искусственным интеллектом на права человека, негативные последствия при применении систем с искусственным интеллектом, включая дискриминацию и ограничения прав и свобод человека, актуальные кейсы и планируемые изменения в регулировании искусственного интеллекта в национальном и Европейском праве.
Тщательное рассмотрение рисков и возможностей, связанных с системами искусственного интеллекта, поможет нам определить, где существующие права и свободы обеспечивают необходимую защиту, где необходимо дальнейшее уточнение существующих прав и свобод, а где новые права и свободы должны быть адаптированы к новым вызовам и возможности, открываемые искусственным интеллектом и машинным обучением.
В ходе мероприятия участникам представилась возможность задать интересующие их вопросы и получить профессиональные ответы от профессора Вестминстерского университета, доктора Алексея Гудкова международного эксперта в указанной области.