Экспортни кўпайтириш ва тадбиркорлар учун янада қулай шароитлар яратиш масалалари муҳокама қилинди
Президент Шавкат Мирзиёев 1 декабрь куни экспорт салоҳиятини ошириш ва тадбиркорларнинг давлат хизматларидан фойдаланишини соддалаштириш юзасидан тақдимот билан танишди.
Ўзбекистон 2030 йилга қадар экспорт ҳажмини 45 миллиард долларга етказишни мақсад қилиб қўйган. Мазкур кўрсаткичга эришиш учун анъанавий бозорлар билан чекланмасдан юқори маржали янги бозорларга чиқиш зарур.
Бу борада ташқи бозорлардаги етакчи истеъмол сегментлари ва юқори талабга эга маҳсулотлар бўйича чуқур таҳлил олиб борилди. Натижада қурилиш материаллари, енгил саноат, электротехника, озиқ-овқат, маиший кимё, машинасозлик ва металларга оид йўналишларда экспортни янада ошириш учун мамлакатимизда катта захира ҳамда имконият борлиги аниқланди.
Шу муносабат билан тақдимотда истиқболли бозор ҳисобланган мамлакатлар билан имтиёзли савдони йўлга қўйиш, савдо-иқтисодий муносабатларни фаоллаштириб, экспорт-импорт ҳажми ўсишига мос равишда чегара ўтказиш пунктлари инфратузилмаси ва қувватини кенгайтириш зарурлиги қайд этилди.
Мутасаддилар маҳсулотларимизнинг ташқи бозорларда эгаллаган ўрни, талаб юқори бўлган товар турлари, хорижий шериклар билан амалга оширилаётган ҳамкорлик лойиҳалари ҳамда экспортни диверсификация қилиш бўйича бажарилаётган ишлар юзасидан ахборот берди. Мавжуд салоҳиятдан тўлиқ фойдаланиш, янги бозорларни очиш ва ташқи савдо механизмларини соддалаштириш топширилди.
Бугунги кунда 81 та давлат идораси томонидан тадбиркорларга 739 турдаги хизматлар кўрсатилмоқда.
Лекин 576 турдаги хизматлар тарқоқ ҳолда кўрсатилгани учун тадбиркорлар ҳужжат йиғиб, идорама-идора сарсон бўлаётгани кўрсатиб ўтилди. Масалан, гўшт маҳсулотларини ишлаб чиқариш учун 17 та босқичдан ўтиш, 10 та идорага бориш керак.
Шу билан бирга, бухгалтерия, солиқ, экспорт ва сертификатлаш бўйича консалтинг хизмати кўрсатадиган ягона хусусий сервис майдони мавжуд эмас. Бундай хизматларни банклар, суғурта компаниялари, биржа, брокерлар ва логистика операторлари, бизнес таълими ва тренинг дастурлари билан интеграция қилиш мумкин.
Тақдимотда тадбиркорлар учун барча давлат ва хусусий хизматларни бир жойга жамлайдиган “Бизнес ҳамроҳ” марказларини очиш таклиф қилинди.
Режага кўра, Савдо-саноат палатаси ҳузурида ташкил этиладиган марказларда барча давлат ва хусусий хизматларни “ягона дарча” тамойили асосида бир жойда, ягона электрон платформа орқали кўрсатиш йўлга қўйилади. Тадбиркорларнинг мурожаатларига туну кун жавоб берадиган “колл-марказ” ҳам ташкил этилади.
Президентимиз таклифни маъқуллаб, марказ тадбиркорлик субъектини ташкил этишдан тортиб, фаолиятини йўлга қўйиш, тайёр маҳсулотларни сотиш ва экспорт қилишгача бўлган барча соҳаларни қамраб олиши зарурлигини таъкидлади. Мутасаддиларга бу борада тегишли топшириқлар берилди.

Обсуждены вопросы увеличения экспорта и создания еще более благоприятных условий для предпринимателей
Президент Шавкат Мирзиёев 1 декабря ознакомился с презентацией по вопросам повышению экспортного потенциала и упрощения доступа предпринимателей к государственным услугам.
Узбекистан нацелен увеличить объем экспорта до 45 миллиардов долларов к 2030 году. Для достижения этого показателя необходимо выходить на новые высокомаржинальные рынки, не ограничиваясь традиционными.
Для этого был проведен глубокий анализ ключевых потребительских сегментов и востребованных товаров на внешних рынках. Выявлены большие резервы и возможности нашей страны для дальнейшего увеличения экспорта в таких сферах, как строительные материалы, легкая промышленность, электротехника, пищевая промышленность, бытовая химия, машиностроение и металлургия.
В связи с этим на презентации было отмечено, что необходимо наладить льготную торговлю и активизировать торгово-экономические отношения со странами, являющихся перспективными рынками, расширять инфраструктуру и пропускную способность пунктов пограничного пропуска пропорционально росту объемов экспорта и импорта.
Ответственные руководители представили информацию о позиции отечественных товаров на внешних рынках, востребованных видах продукции, реализуемых с зарубежными партнерами совместных проектах, а также проводимой работе по диверсификации экспорта. Было поручено обеспечить полное использование имеющегося потенциала, открыть новые рынки и упростить механизмы внешней торговли.
Отмечалось, что в настоящее время 81 государственный орган предоставляет предпринимателям 739 видов услуг. Однако из-за того, что 576 видов услуг оказываются разрозненно, предприниматели вынуждены собирать документы и ходить по различным ведомствам. Например, для запуска производства мясной продукции необходимо пройти 17 процедур и обратиться в 10 учреждений.
При этом отсутствует единая сервисная площадка, оказывающая консалтинговые услуги по бухгалтерии, налогообложению, экспорту и сертификации. Такие услуги можно интегрировать с банками, страховыми компаниями, биржей, брокерами и логистическими операторами, а также с программами по бизнес-обучению и тренингами.
На презентации было предложено создать центры “Бизнес хамрох”, которые объединят в одном месте все государственные и частные услуги для предпринимателей.
Согласно озвученному плану, в центрах, которые будут созданы при Торгово-промышленной палате, все государственные и частные услуги будут предоставляться в одном месте по принципу “единого окна” через одну электронную платформу. Также будет организован круглосуточный “колл-центр” для обработки обращений предпринимателей.
Президент одобрил данное предложение и подчеркнул, что центр должен охватить весь комплекс содействия бизнесу – от создания субъекта предпринимательства и организации его деятельности до продажи готовой продукции и экспорта. Ответственным лицам даны соответствующие поручения.