Фуқаролиги бўлмаган шахслар сонини камайтиришда халқаро ва милий тажриба
2021 йил 26 март куни Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази Бирлашган Миллатлар Ташкилотининг Қочоқлар ишлари бўйича агентлиги билан ҳамкорликда халқаро стандартларни кўриб чиқиш ва Марказий Осиёда фуқаролиги йўқ шахслар сонини камайтириш ҳамда олдини олишда илғор тажриба ва ютуқлар юзасидан фикр алмашиш учун давра суҳбати ташкил этди.
Тадбирни Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази директори Акмал Саидов ва БМТ Қочоқлар ишлари бўйича агентлиги Марказий Осиё бўйича вакили Ханс Фридрих Шоддер очиб берди.
А. Саидов ўз сўзида БМТ Бош котиби Aнтонио Гутерришнинг ўтган йили Ўзбекистонда фуқаролиги бўлмаган шахслар сонини камайтириш бўйича қатъий чоралар кўриш тўғрисидаги мурожаатига мувофиқ, 50 минг кишига Ўзбекистон фуқаролиги берилганини қайд этди. Шунингдек, мамлакатимизда 15 йилдан буён доимий истиқомат қилиб келаётган фуқаролиги бўлмаган шахсларга тўғридан-тўғри фуқаролик беришнинг янги тартиби жорий этилаётгани, бунинг натижасида яна 20 минг киши фуқароликка эга бўлиши таъкидлади.
Ўз навбатида, Президент Шавкат Мирзиёев БМТ Инсон ҳуқуқлари бўйича Кенгашининг 46-сессиясида ҳам Ўзбекистоннинг фуқаролиги бўлмаган шахслар сонини камайтиришга содиқлигини таъкидлади.
— Марказий Осиё фуқаролиги бўлмаганликни сиёсий ирода ва ҳамкорлик билан қандай барҳам бериш мумкинлигига илҳомлантирувчи мисолдир. Бу масалани ҳал этишда Қозоғистон, Қирғизистон, Тожикистон, Туркманистон ва Ўзбекистон ҳукуматлари ва халқи томонидан амалга оширилаётган улкан саъй-ҳаракатларни юксак қадрлаймиз. Беш давлатнинг барчаси фуқаролиги бўлмаганликни камайтириш ва олдини олиш, БМТнинг фуқаролиги бўлмаган шахслар сонини камайтиришга оид икки конвенциясининг асосий қоидаларини амалга оширишда катта ютуқларга эришди. Биз ушбу икки муҳим конвенцияларга қўшилиш билан якунланадиган тезлаштирилган тараққиётни рағбатлантиришни ва қўллаб-қувватлашни истардим, — деди Ханс Фридрих Шоддер Шоддер.
Давра суҳбатида иштирокчилар фуқаролиги бўлмаган шахслар сонини камайтириш ва олдини олиш бўйича халқаро стандартларни кўриб чиқдилар. Марказий Осиёда бу борадаги умумий тараққиётни баҳолаб, энг яхши амалиётлар ва муҳим ютуқларни тақдим этдилар. Иштирокчилар, шунингдек, фуқаролиги бўлмаганлик муаммосини ҳал қилишда мавжуд камчиликларни, уларнинг ечимини топиш учун зарур бўлган қонунчиликка тузатишларни ва Марказий Осиё давлатлари томонидан 2019 йил октябрь ойида Женевада фуқаролиги бўлмаганлик бўйича юқори даражадаги сегментда амалга оширилган мажбуриятларни муҳокама қилдилар.
Тадбирда Қозоғистон, Қирғизистон, Тожикистон, Туркманистон, Ўзбекистон давлат органлари вакиллари, инсон ҳуқуқлари бўйича комиссари идоралари, БМТ Қочоқлар ишлари бўйича Олий комиссар бошқармаси экспертлари, фуқаролик ва фуқаролиги бўлмаган масалалар билан шуғулланувчи бошқа идоралар ҳамда фуқаролик жамияти ташкилотлари иштирок этди.

Безгражданство в Центральной Азии можно искоренить в ближайшее время
26 марта 2021 года Национальный центр Республики Узбекистан по правам человека совместно с Агентством ООН по делам беженцев (УВКБ ООН) организовали круглый стол для обзора международных стандартов и обмена передовым опытом и достижениями в области искоренения безгражданства в Центральной Азии.
Круглый стол позволил подтвердить приверженность всех государств Центральной Азии реализации глобальной кампании #ЯПринадлежу (#IBelong) по искоренению безгражданства к 2024 году. На открытии круглого стола выступили Акмаль Саидов, директор Национального центра Республики Узбекистан по правам человека и Ханс Фридрих Шоддер, Представитель УВКБ ООН по Центральной Азии.
В своем приветствии А. Саидов отметил, что «в соответствии с призывом Генерального секретаря ООН Антониу Гутерриша о принятии решительных мер по сокращению числа лиц безгражданства в Узбекистане в прошлом году 50 тыс. лицам предоставлено гражданство Узбекистана. Внедряется новый порядок предоставления гражданства напрямую лицам без гражданства, постоянно проживающим в нашей стране в течение 15 лет. Благодаря этому еще 20 тыс. человек получат возможность стать гражданами».
В свою очередь, Президентом Ш. Мирзиёевым на 46 - сессии Совета ООН по правам человека была также отмечена приверженность Узбекистана в вопросе сокращения безгражданства.
«Центральная Азия является вдохновляющим примером того, что безгражданство можно искоренить при наличии политической воли и сотрудничества. Мы ценим огромные усилия, которые приложили правительства и люди Узбекистан, Казахстана, Кыргызстана, Таджикистана и Туркменистана в решении этой проблемы. Все пять государств добились большого прогресса в сокращении и предотвращении безгражданства и выполнении ключевых положений двух Конвенций ООН о безгражданстве. Поскольку впереди остаются всего четыре года кампании #ЯПринадлежу (#IBelong) и мы отмечаем 60-ю годовщину Конвенции 1961 года о сокращении безгражданства, мы хотели бы стимулировать и поддержать ускоренный прогресс, который увенчается присоединением к этим двум важным конвенциям о безгражданстве», - сказал Шоддер.
В ходе круглого стола участники рассмотрели международные стандарты по сокращению и предотвращению безгражданства, оценили общий прогресс в искоренении безгражданства в Центральной Азии и представили передовой опыт и важные достижения. Участники также обсудили существующие пробелы в решении проблемы безгражданства, законодательные поправки, необходимые для их устранения, и выполнение обязательств, взятых государствами Центральной Азии на Сегменте высокого уровня по вопросам безгражданства в г. Женеве в октябре 2019 года.
В мероприятии приняли участие представители государственных органов Казахстана, Кыргызстана, Таджикистана, Туркменистана, Узбекистана, офисов Уполномоченного по правам человека, эксперты УВКБ ООН, других агентств ООН и институтов гражданского общества, занимающиеся вопросами гражданства и безгражданства.
С момента запуска глобальной кампании #ЯПринадлежу (#IBelong) в 2014 году более 95 000 случаев безгражданства были разрешены в Казахстане, Кыргызстане, Таджикистане, Туркменистане и Узбекистане. По состоянию на 31 декабря 2020 года более 88 000 лиц без гражданства ожидают решения своей ситуации в Центральной Азии, но считается, что фактический масштаб проблемы безгражданства в регионе значительно больше.