Барқарор ривожланиш мақсадларини амалга оширишда парламентлараро глобал ҳамкорлик халқаро форумига старт берилди
2021 йил 23 июнь куни Бухоро шаҳрида Барқарор ривожланиш мақсадларини амалга оширишда парламентлараро глобал ҳамкорлик халқаро форумининг очилиш маросими бўлиб ўтди.
Унда Парламентлараро иттифоқ Бош котиби Мартин Чунгонг, ЕХҲТ Парламент ассамблеяси Президенти Питер Лорд Баунесс, Туркий тилли давлатлар Парламент ассамблеяси Бош котиби Алтинбек Мамаюсупов, хорижий мамлакатлар парламентлари, парламентлараро ташкилотлар раҳбарлари ва аъзолари, Ёшлар парламентлари, давлат органлари, халқаро ташкилотлар, ННТ, ОАВ вакиллари, илмий-тадқиқот муассасалари экспертлари анъанавий ва онлайн тарзда иштирок этди.
Тадбирда Ўзбекистон Республикаси Президенти Ш. Мирзиёвнинг табриги Олий Мажлис Сенати Раиси Т. Нарбаева томонидан ўқиб эшиттирилди.
Муҳтарам Президентимиз табригида қайд этганидек, Ўзбекистон ташаббуси билан биринчи марта ташкил этилаётган мазкур форум глобал мақсадларга эришишда парламентларнинг иштирокини муҳокама қилиш, парламентлараро ҳамкорлик муносабатларини мустаҳкамлаш учун самарали мулоқот майдони бўлади.
Очилиш маросимида Ўзбекистон Республикаси парламентининг юқори палатаси Раиси Т. Нарбаева форум давлатимиз раҳбарининг БМТ Бош Ассамблеяси 75-сессиясида Барқарор тараққиёт мақсадларига эришиш ва инсон ҳуқуқларини таъминлашда парламентлар ролини ошириш тўғрисида БМТнинг махсус резолюциясини қабул қилишга оид ташаббуси доирасида ўтказилаётганини таъкидлади.
Барқарор ривожлантириш мақсадларига эришиш ҳаётий аҳамиятга эга бўлиб, кейинги беш йилда Янги Ўзбекистонни барпо этишнинг устувор йўналишларидан бирига айланди.
Хусусан, 2030 йилгача бўлган даврда барқарор ривожланиш соҳасидаги Миллий мақсад ва вазифалар, уларга оид индикторларнинг тасдиқланган, уларни амалга ошириш бўйича Мувофиқлаштирувчи кенгаш тузилган ҳамда тегишли “Йўл харитаси” тасдиқланган.
Натижада ўтган давр мобайнида деярли барча муҳим ижтимоий-иқтисодий соҳаларни кейинги 5-10 йилда ривожлантириш истиқболларини белгиловчи стратегия ва концепциялар қабул қилиниб, изчиллик билан амалга оширилмоқда.
Тадбирда ўз табриклари билан Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатаси Спикери Нурдинжон Исмоилов, Паламентлараро иттифоқ бош котиби М.Чунгонг, БМТ Иқтисодий ва Ижтимоий Кенгаши раиси М. Акрам, Европада Хавфсизлик ва Ҳамкорлик Ташкилоти Парламент ассамблеяси раиси Питер Лорд Баунесс, Туркий тилли давлатлар парламент ассамблеяси бош котиби А. Мамаюсупов, Осиё Парламент Ассамблеяси бош котиби Мохаммад Резо Мажидий, БМТнинг мамлакатимиздаги доимий координатори Х Фрейзер ва бошқа меҳмонлар сўзга чиқдилар.
Глобал форумда Европа парламенти, Канада, Буюк Британия, Германия, Франция, Италия, Испания, Латвия, Болгария, Жанубий Корея, Хитой, Япония, Индонезия, Малайзия, Тайланд, Туркия, Эрон, Озарбайжон, Афғонистон, Қирғизистон парламентлари аъзолари ҳамда 30 нафардан ортиқ халқаро ташкилотлар экспертларининг маърузалари, таклиф ва тавсиялари эшитилади.
Халқаро форумнинг асосий тематик йўналишлари қуйидагилардан иборат:
Барқарор ривожланиш мақсадларининг самарали бажарилишини таъминлашда парламентнинг роли;
Барқарор ривожланиш мақсадларини амалга ошириш бўйича тадбирларни молиялаштириш;
Барқарор ривожланиш мақсадларининг статистик кўрсаткичларини шакллантириш;
Барқарор ривожланиш мақсадларини амалга оширишда фуқаролик жамияти институтлари ва жамоатчиликнинг иштироки;
Барқарор ривожланиш мақсадларининг бажарилишида парламент назорати, мониторинг ва баҳолашнинг аҳамияти;
Барқарор ривожланиш йўлида дунё парламентлари ўртасида халқаро мулоқот ва глобал ҳамкорликни ривожлантириш.

Дан старт Международному форуму глобального межпарламентского сотрудничества в реализации Целей устойчивого развития
23 июня 2021 года в Бухаре состоялось открытие Международного форума глобального межпарламентского сотрудничества в реализации Целей устойчивого развития.
В нем в традиционной и онлайн форме приняли участие Генеральный секретарь Межпарламентского союза Мартин Чунгонг, Президент Парламентской ассамблеи ОБСЕ Питер Лорд Баунесс, Генеральный секретарь Парламентской ассамблеи тюркоязычных государств Алтынбек Мамаюсупов, руководители и члены парламентов зарубежных стран, межпарламентских организаций, представители молодежных парламентов, государственных органов, международных организаций, ННО, СМИ, эксперты научно-исследовательских учреждений.
На мероприятии Председатель Сената Олий Мажлиса Т.Нарбаева зачитала поздравление Президента Республики Узбекистан Ш.Мирзиёева.
Как отмечалось в поздравлении Президента, впервые организуемый по инициативе Узбекистана форум станет эффективной площадкой для обсуждения участия парламентов в достижении глобальных целей, укрепления отношений межпарламентского сотрудничества.
На церемонии открытия Председатель верхней палаты парламента Республики Узбекистан Т.Нарбаева отметила, что форум проводится в рамках инициативы главы государства о принятии специальной резолюции Генеральной Ассамблеи ООН о повышении роли парламентов в достижении Целей устойчивого развития и обеспечении прав человека, прозвучавшей с высокой трибуны 75-й сессии ГА ООН.
Достижение Целей устойчивого развития имеет жизненно важное значение, цели устойчивого развития стали одним из приоритетных направлений построения нового Узбекистана на ближайшие пять лет.
В частности, утверждены национальные цели и задачи в области устойчивого развития на период до 2030 года и их индикаторы, создан Координационный совет по их реализации и утверждена соответствующая «Дорожная карта».
Благодаря этому за прошедший период приняты и последовательно реализуются стратегии и концепции, определяющие перспективы развития практически всех важнейших социально-экономических сфер на ближайшие 5-10 лет.
С поздравлениями на мероприятии выступили Спикер Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан Нурдинжон Исмаилов, Генеральный секретарь Межпарламентского союза М.Чунгонг, Председатель Экономического и Социального Совета ООН М.Акрам, Председатель Парламентской ассамблеи Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе Питер Лорд Баунесс, Генеральный секретарь Парламентской ассамблеи тюркоязычных государств А.Мамаюсупов, Генеральный секретарь Парламентской ассамблеи Азии Мохаммад Резо Маджиди, постоянный координатор ООН в нашей стране Х.Фрейзер и другие гости.
На глобальном форуме будут заслушаны доклады, предложения и рекомендации членов Европарламента, парламентов Канады, Великобритании, Германии, Франции, Италии, Испании, Латвии, Болгарии, Южной Кореи, Китая, Японии, Индонезии, Малайзии, Таиланда, Турции, Ирана, Азербайджана, Афганистана, Кыргызстана, а также экспертов более 30 международных организаций.
Основными тематическими направлениями международного форума являются:
Роль парламента в обеспечении эффективной реализации Целей в области устойчивого развития;
Финансирование мероприятий по реализации Целей в области устойчивого развития;
Формирование статистических показателей Целей в области устойчивого развития;
Участие институтов гражданского общества и общественности в реализации Целей в области устойчивого развития;
Важность парламентского контроля, мониторинга и оценки в реализации Целей в области устойчивого развития;
Развитие международного диалога и глобального сотрудничества между парламентами мира на пути к устойчивому развитию.