2020 йил 13 октябрь куни “Халқаро стандартлар ва инсонийлик мезонлари соҳасидаги ЕХҲТнинг мажбуриятларида белгиланган барча учун дин ёки эътиқод эркинлиги ҳуқуқининг моҳияти, ҳолати ва қўлланиш соҳасига оид онлайн тақдимот” бўлиб ўтди.
Тадбир Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази, Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Дин ишлари бўйича қўмита, Европада хавфсизлик ва ҳамкорлик ташкилотининг Демократик институтлар ва инсон ҳуқуқлари бўйича бюроси ҳамда ЕҲҲТнинг Ўзбекистондаги Лойиҳалари мувофиқлаштирувчиси билан ҳамкорликда ўтказилди.
Тақдимотда Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенати аъзолари ва Қонунчилик палатаси депутатлари, вазирлик ва идоралар, ҳуқуқни мухофаза қилувчи органлар, фуқаролик жамияти институтлари вакиллари иштирок этди.
Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази директори Акмал Саидов, Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Дин ишлари бўйича қўмита раиси ўринбосари Дилшод Эшнаев, Европада хавфсизлик ва ҳамкорлик ташкилотининг Ўзбекистондаги Лойиҳалари мувофиқлаштирувчиси элчи Жон МакГрегор, ЕХҲТ Демократик институтлар ва инсон ҳуқуқлари бўйича бюросининг Инсон ҳуқуқлари бўйича департаменти бошлиғи Андреа Хубер онлайн анжуман иштирокчиларини қутладилар.
Тадбир давомида ЕХҲТнинг Демократик институтлар ва инсон ҳуқуқлари бўйича бюроси ҳамда нуфузли хорижий университетлар халқаро экспертларининг маърузалари тингланди.
БМТ Инсон ҳуқуқлари кенгашининг Дин ёки эътиқод эркинлиги масаласи бўйича махсус маърузачиси Аҳмед Шаҳиднинг Ўзбекистонга 2017 йилги ташрифи асносида билдирилган таклифлар, шунингдек инсон ҳуқуқлари ва эркинликларини ҳимоя қилиш масалалари бўйича халқаро ҳамкорликни янада ривожлантириш бўйича тавсияларни амалга ошириш мақсадида Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатаси Кенгаши ва Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенати Кенгашининг қўшма қарори қабул қилинган.
Ушбу Қўшма қарор ижроси доирасида ҳамда Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2019 йил 15 ноябрдаги фармони билан Миллатлараро муносабатлар соҳасида Ўзбекистон Республикаси давлат сиёсати концепцияси тасдиқланди. Концепция инсон ва фуқаронинг ҳуқуқлари, эркинликлари ва қонуний манфаатларини таъминлашга, Ўзбекистоннинг бирлиги ва яхлитлигини мустаҳкамлашга, мамлакат ҳудудида яшовчи миллат ва элатларининг этник-маданий ўзига хослигини сақлашга, жамиятда миллатлараро бағрикенглик, тотувлик ва тинчликни сақлашга йўналтирилган.
Анжуман давомида ЕХҲТ Демократик институтлар ва инсон ҳуқуқлари бўйича бюросининг Дин ёки эътиқод эркинлиги масалалари бўйича катта маслаҳатчи вазифасини бажарувчи Миколай Вжечёнковски тадбир иштирокчиларини Халқаро стандартлар ва инсонийлик мезонлари соҳасидаги ЕХҲТ мажбуриятларида белгиланган барча учун дин ёки эътиқод эркинлиги ҳуқуқининг моҳияти, ҳолати ва қўлланиш соҳасида аҳамиятга молик жиҳатлари билан таништирди. Хусусан, дин ёки эътиқод эркинлиги ҳуқуқининг асосий ҳусусиятлари, инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш соҳасидаги халқаро ҳуқуққа мувофиқ дин ёки эътиқод эркинлиги ҳуқуқининг мақбул чекловлари ҳақида атрофлича тушунтириш берилди.
Шунингдек, Оксфорд университети Инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш соҳасида халқаро ҳуқуқ кафедраси доценти доктор Назила Ганеанинг маърузаси тингланди. Маърузада дин ёки эътиқод эркинлиги ва бошқа инсон ҳуқуқлари, жумладан, гендер тенглиги, камситилмаслик ҳуқуқи ҳамда фикр ва уни ифодалаш эркинлиги ўртасидаги боғлиқлик таҳлил қилинди. Шу билан бирга, барча учун дин ёки эътиқод эркинлигини ҳурмат қилиш, ҳимоялаш ва тарғиб этишда давлатнинг мажбуриятлари тўғрисидаги амалиётлар хусусида сўз борди.
Маълумки, 2019 йил 4 сентябрда Ўзбекистон Республикаси Президентининг “Диний-маърифий соҳа фаолиятини такомиллаштириш бўйича қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги қарори қабул қилинган. Унга кўра дин ишлари соҳасида ягона давлат сиёсатини амалга ошириш, фуқароларнинг виждон эркинлиги кафолатларини ҳимоя қилиш бўйича янги тизим жорий этилди.
Ушбу тизим доирасида Дин ишлари бўйича қўмитанинг янгиланган асосий вазифалари ва фаолиятининг устувор йўналишлари белгиланган. Диний мутаассиблик ва экстремизм ғояларини тарқатиш, турли конфессиялар ўртасида адоватни юзага келтиришга қаратилган хатти-ҳаракатларга йўл қўймаслик чораларини кўриш; аҳолининг айниқса ёш авлоднинг диний ва дунёвий қарашларини ривожлантириш; оммавий ахборот воситалари, интернет сайтлари ва ижтимоий тармоқларда тарқатилаётган радикал ғояларга қарши курашиш мақсадида миллий анъана ва қадриятларимизнинг кенг тарғиб этилишини таъминлаш шулар жумласидандир.
Маълумот учун: Ўзбекистонда 16 та турли конфессия бўйича 2 минг 275 та диний ташкилот фаолият юритмоқда. Шундан 92 фоизи ёки 2 минг 92 таси ислом динига оид ташкилотлардир.
Бундан ташқари, мамлакатимизда православ, католик, лютеран, баптист, тўлиқ инжил, адвентист ва бошқа насроний черковлар, шунингдек бухоро ва европа яҳудийлари, баҳоийлар, кришнаитлар ва буддавийларнинг диний жамоалари мавжуд. Бугунги кунда, хусусан, 165 та насроний, 8 та яҳудий, 6 та баҳоийлар ташкилотлари, 1 та кришнаитлар, 1 та буддавийлар ибодатхоналари ва 1 та конфессиялараро Библия жамияти фаолият кўрсатмоқда.

Госслужащих ознакомили с обязательствами Узбекистана в сфере свободы религии и убеждений
Представители госструктур ознакомлены с политическими обязательствами в сфере свободы религии или убеждений и правовыми обязанностями, обязательными для исполнения Узбекистаном, в ходе презентации, проведенной 13 октября 2020 года.
Организаторами онлайн мероприятия выступили Организация по безопасности и сотрудничеству в Европе (ОБСЕ), Бюро по демократическим институтам и правам человека (БДИПЧ), Национальный центр Республики Узбекистан по правам человека (НЦПЧ), Комитет по делам религий при Кабинете Министров Республики Узбекистан в сотрудничестве с Координатором проектов ОБСЕ в Узбекистане.
Открывая встречу, участников приветствовали академик Акмал Саидов, первый заместитель Спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан, директор Национального центра Республики Узбекистан по правам человека, Дилшод Эшнаев, заместитель председателя Комитета по делам религий при Кабинете Министров Республики Узбекистан,
посол Джон МакГрегор, Координатор проектов ОБСЕ в Узбекистане, Андреа Хубер, глава Департамента по правам человека Бюро ОБСЕ по демократическим институтам и правам человека.
Презентация охватила такие темы, как: сущность, статус и область применения права на свободу религии или убеждений в соответствии с международными стандартами и обязательствами ОБСЕ; допустимые ограничения права на свободу религии или убеждений; взаимосвязь между правом на свободу религии или убеждений и другими правами человека, особенно гендерным равенством, правом на недискриминацию и свободой убеждений и их выражения; обязанности государства уважать, защищать и способствовать свободе религии или убеждений для всех.
Добавим, что Узбекистан последовательно реализует свои обязательства в сфере религии и убеждений для всех. Сегодня реформы в сфере религиозной свободы – составная часть политико-правовых реформ в Узбекистане.
Обеспечение межнационального согласия и религиозной толерантности определены одним из приоритетных направлений пятилетней Стратегии действий развития Узбекистана.
По приглашению правительства Узбекистана, 2-12 октября 2017 года страну посетил Специальный докладчик ООН по вопросам свободы религии или убеждений Ахмед Шахид. По итогам его визита, парламентом Узбекистана утверждена «Дорожная карта» по реализации предложений и рекомендаций в сфере свободы религии и вероисповедания. В Дорожной карте изложены конкретные действия, которые правительство Узбекистана обязалось предпринять для выполнения рекомендаций, принятых после визита Ахмеда Шахида, и график их выполнения.
3-6 декабря 2018 года БДИПЧ посетило Узбекистан, для того чтобы обсудить возможную помощь в реализации дорожной карты по обеспечению права на свободу религии и вероисповедания.
При поддержке БДИПЧ на узбекский язык в 2019 году был переведен документ БДИПЧ и Венецианской комиссии «Руководящие принципы относительно правосубъектности религиозных общин и общин, придерживающихся определенных убеждений» и организованы тренинги по данной теме для государственных служащих.
В августе 2020 года БДИПЧ получило запрос от Законодательной палаты Олий Мажлиса о рассмотрении проекта закона Узбекистана «О свободе совести и религиозных организациях» на предмет его соответствия международным стандартам в области прав человека. 12 октября 2020 года утверждено Совместное заключение по проекту Закона, подготовленное Бюро ОБСЕ по демократическим институтам и правам человека и Венецианской комиссией Совета Европы в консультации со Специальным докладчиком ООН по свободе религии или вероисповедания.