Yangi Toshkentdagi bunyodkorlik ishlari ko‘zdan kechirildi
Davlatimiz rahbari dastlab Yangi Toshkent shahrini barpo etish direksiyasida bo‘ldi. Bu yerda shaharning keng ko‘lamli maketi va raqamli xaritasi asosida qurilishlarning umumiy borishi, yirik obyektlarning o‘zaro joylashuvi hamda navbatdagi bunyodkorlik rejalari haqida axborot berildi.
Transport va muhandislik infratuzilmasini qurilishlar bilan uyg‘un rivojlantirish, yashil hududlar va jamoat makonlarini o‘zaro bog‘lash, Yangi Toshkentni poytaxtning amaldagi hududi bilan uzviy bog‘lash masalalari ko‘rib chiqildi. Barcha loyihalarni yaxlit shaharsozlik konsepsiyasi asosida, yuqori sifat va me’moriy uyg‘unlikni ta’minlagan holda amalga oshirish zarurligi ta’kidlandi.
Shundan so‘ng Prezident Nizomiy nomidagi O‘zbekiston milliy pedagogika universitetining Yangi Toshkentda barpo etilayotgan kampusini ko‘zdan kechirdi.
Majmua Yangi Toshkent qurilishining birinchi bosqichi doirasida bunyod etilmoqda. Ayni paytda rektorat va ayrim fakultetlar binolarida yakuniy qurilish va pardozlash ishlari olib borilmoqda.
Davlatimiz rahbari binolarning ichki makonlari, o‘quv va ma’muriy xonalarning joylashuvi, muhandislik tarmoqlari hamda hududni obodonlashtirish ishlari bilan tanishdi. Mutasaddilar qurilishning borishi, binolarni jihozlash va kampusni foydalanishga tayyorlash choralari haqida axborot berdi.
Yangi kampus tarkibida o‘quv binolari, ilmiy laboratoriyalar, axborot-resurs markazi, elektron kutubxona, talabalar turar joylari, sport va madaniyat inshootlari bo‘ladi. Bu yerda ta’lim, ilmiy tadqiqot va talabalar hayotini bir makonda uyg‘unlashtirgan yaxlit muhit yaratiladi.
Universitetda xalqaro ta’lim standartlarini bosqichma-bosqich joriy etish, boshqaruv tizimini «Yangi O‘zbekiston» universiteti tajribasi asosida transformatsiya qilish rejalashtirilgan. O‘quv jarayonlarini zamonaviy raqamli platformalar orqali boshqarish ko‘zda tutilgan.
Keyin davlatimiz rahbari Yangi Toshkentda barpo etilayotgan O‘zbekiston Milliy kutubxonasining yangi binosidagi qurilish ishlarini ko‘zdan kechirdi.
Mazkur obyekt yangi shaharning asosiy ilm-fan va ma’rifat maskanlaridan biri sifatida bunyod etilmoqda. Yangi Toshkent qurilishi, avvalo, ta’lim va ma’rifat obyektlaridan boshlangan bo‘lib, Milliy kutubxona ushbu konsepsiyada muhim o‘rin tutadi.
Ayni paytda majmuada qurilish va pardozlash ishlarining 90 foizi bajarilgan. Kutubxonani joriy yilda foydalanishga topshirish rejalashtirilgan.
Umumiy maydoni 30 ming kvadrat metrdan ortiq bo‘lgan to‘rt qavatli bino bir vaqtning o‘zida 1 ming 420 nafar kitobxonga xizmat ko‘rsatish imkoniyatiga ega bo‘ladi. Uning me’moriy yechimida milliy an’analar va zamonaviy uslub uyg‘unlashtirilgan.
Kutubxonada kitob fondlarini saqlash, hisobga olish, ularning xavfsizligini ta’minlash va zararsizlantirish uchun maxsus yuqori texnologiyali xonalar tashkil etiladi. Xalqaro va milliy yirik kutubxonalarning elektron bazalaridan onlayn foydalanish imkoniyati ham yaratiladi.
Ko‘zi ojiz fuqarolar uchun maxsus o‘quv va tadqiqot muhiti, 300 o‘rinli kafe, galereya, sport va dam olish hududlari barpo etiladi. Shu tariqa, kutubxona kitobxonlik, ilmiy izlanish va madaniy-ma’rifiy muloqotni birlashtiradigan zamonaviy markazga aylanadi.
Prezidentimiz qurilish va jihozlash ishlarini sifatli yakunlash, kutubxona fondi, raqamli xizmatlar hamda foydalanuvchilar uchun yaratiladigan sharoitlarni o‘zaro uyg‘un holda tashkil etish bo‘yicha ko‘rsatmalar berdi.
Tashrifning navbatdagi manzili «Yangi O‘zbekiston» universitetining yangi kampusi bo‘ldi.
Ellik gektar maydonda barpo etilayotgan majmua 10 ming nafar talabaga mo‘ljallangan. Unda fakultetlar va rektorat binolari bilan birga kutubxona, muzey, ko‘rgazma va multimedia zallari, sport majmuasi, suzish havzasi hamda talabalar turar joylari joylashadi.
Yangi kampusda ta’lim, ilmiy tadqiqot, innovatsiya va talabalar hayotini yagona muhitda uyg‘unlashtirishga alohida e’tibor qaratilgan.
Qayd etilganidek, ushbu ta’lim va ma’rifat maskanlari Yangi Toshkentda zamonaviy ilm-fan va ta’lim muhitini shakllantirib, yoshlarning bilim va salohiyatini ro‘yobga chiqarishga xizmat qiladi.
Yangi Toshkentda barpo etilayotgan zamonaviy futbol stadionidagi qurilish ishlari ham ko‘zdan kechirildi.
55 ming tomoshabinga mo‘ljallangan ushbu arena qurilishi 2025-yil noyabr oyida boshlangan. Ayni paytda bunyodkorlik ishlarining 65 foizi bajarilgan.
Stadion 2027-yilda 20 yoshgacha bo‘lgan futbolchilar o‘rtasidagi jahon chempionatining asosiy arenasi sifatida xizmat qiladi. Bu yerda musobaqaning yarim final va final uchrashuvlarini o‘tkazish rejalashtirilgan.
Olti qavatli sport majmuasi FIFAning barcha talablariga muvofiq barpo etilmoqda. Unda sportchilar, muxlislar va ommaviy axborot vositalari vakillari uchun zamonaviy sharoitlar yaratiladi.
Tomoshabinlarning qulay harakatlanishi uchun 10 dan ortiq eskalator o‘rnatiladi. Stadion hududida uchta mashg‘ulot maydoni va 5 ming 500 o‘rinli avtoturargoh tashkil etiladi. Arena yaqinida metro bekati ham barpo qilinadi.
Inshootning me’moriy qiyofasida zamonaviy uslub va milliy an’analar uyg‘unlashtirilgan. Qurilishda «yashil energiya», «aqlli boshqaruv» va ekologik barqarorlik tamoyillariga alohida e’tibor qaratilmoqda.
Qayd etilganidek, mazkur arena yirik xalqaro musobaqalarni qabul qilish bilan birga, yoshlar sportini rivojlantirish, professional futbolchilar tayyorlash va mamlakatda zamonaviy sport infratuzilmasini kengaytirishga xizmat qiladi.
Davlatimiz rahbari qurilish ishlarini belgilangan muddatda va yuqori sifat bilan yakunlash, stadionni transport tizimi hamda Yangi Toshkentning umumiy shaharsozlik muhiti bilan uyg‘unlashtirish bo‘yicha ko‘rsatmalar berdi.

Ознакомление с ходом созидательной работы в Новом Ташкенте
Глава нашего государства прежде всего посетил Дирекцию по строительству Нового Ташкента. Здесь на основе масштабного макета и цифровой карты города была представлена информация об общем ходе работ, взаимном расположении крупных объектов и дальнейших планах застройки.
Рассмотрены вопросы гармоничного развития транспортной и инженерной инфраструктуры наряду со строительством объектов, взаимной увязки зеленых зон и общественных пространств, а также интеграции Нового Ташкента с существующей территорией столицы. Подчеркнута необходимость реализации всех проектов в рамках единой градостроительной концепции, с обеспечением высокого качества и архитектурной гармонии.
Затем Президент нашей страны ознакомился со строящимся в Новом Ташкенте кампусом Национального педагогического университета Узбекистана имени Низами.
Комплекс возводится в рамках первого этапа строительства Нового Ташкента. В настоящее время в зданиях ректората и ряда факультетов ведутся завершающие строительно-отделочные работы.
Глава государства осмотрел внутренние пространства зданий, расположение учебных и административных помещений, инженерные сети, а также работы по благоустройству территории. Ответственные лица доложили о ходе строительства, оснащении зданий и подготовке кампуса к вводу в эксплуатацию.
В состав нового кампуса войдут учебные корпуса, научные лаборатории, информационно-ресурсный центр, электронная библиотека, студенческие общежития, спортивные и культурные объекты. Здесь будет создана единая среда, объединяющая образование, научные исследования и студенческую жизнь.
В университете планируется поэтапное внедрение международных образовательных стандартов, а также трансформация системы управления на основе опыта Университета «Новый Узбекистан». Предусматривается управление учебными процессами с использованием современных цифровых платформ.
Далее глава государства ознакомился с ходом строительства нового здания Национальной библиотеки Узбекистана в Новом Ташкенте.
Объект возводится как один из ключевых научно-просветительских центров нового города. Строительство Нового Ташкента началось прежде всего с объектов образования и просвещения, и Национальная библиотека занимает важное место в этой концепции.
В настоящее время строительно-отделочные работы в комплексе выполнены на 90 процентов. Ввод библиотеки в эксплуатацию намечен на текущий год.
Четырехэтажное здание общей площадью свыше 30 тысяч квадратных метров сможет одновременно обслуживать 1 тысячу 420 читателей. В его архитектурном облике гармонично сочетаются национальные традиции и современные решения.
В библиотеке будут созданы специальные высокотехнологичные помещения для хранения, учета, обеспечения безопасности и обеззараживания книжных фондов. Также будет обеспечен онлайн-доступ к электронным базам крупнейших национальных и зарубежных библиотек.
Для незрячих граждан будет создана специальная образовательная и исследовательская среда. Также предусмотрены кафе на 300 мест, галерея, спортивные зоны и пространства для отдыха. Таким образом, библиотека станет современным центром, объединяющим чтение, научный поиск и культурно-просветительское общение.
Дано указание качественно завершить строительные и отделочные работы, а также гармонично организовать библиотечный фонд, цифровые услуги и условия для посетителей.
Следующим пунктом посещения стал новый кампус Университета «Новый Узбекистан».
Комплекс, возводимый на площади 50 гектаров, рассчитан на 10 тысяч студентов. Наряду со зданиями факультетов и ректората здесь разместятся библиотека, музей, выставочные и мультимедийные залы, спортивный комплекс, плавательный бассейн и студенческие общежития.
Особое внимание в новом кампусе уделено созданию единой среды, объединяющей образование, научные исследования, инновации и студенческую жизнь.
Было отмечено, что эти образовательные и просветительские учреждения сформируют в Новом Ташкенте современную научную и образовательную среду и будут способствовать раскрытию знаний и потенциала молодежи.
Также был осмотрен ход строительства современного футбольного стадиона в Новом Ташкенте.
Строительство арены, рассчитанной на 55 тысяч зрителей, началось в ноябре 2025 года. В настоящее время выполнено 65 процентов работ.
Стадион станет главной ареной чемпионата мира по футболу среди игроков до 20 лет, который пройдет в 2027 году. Здесь планируется проведение полуфинальных и финального матчей турнира.
Шестиэтажный спортивный комплекс возводится в полном соответствии с требованиями ФИФА. Здесь будут созданы современные условия для спортсменов, болельщиков и представителей средств массовой информации.
Для удобного перемещения зрителей будет установлено более 10 эскалаторов. На территории стадиона оборудуют три тренировочных поля и автостоянку на 5 тысяч 500 мест. Рядом с ареной также будет построена станция метро.
В архитектурном облике сооружения современные решения сочетаются с национальными традициями. Особое внимание уделяется принципам «зеленой энергетики», «умного управления» и экологической устойчивости.
Было отмечено, что арена будет служить не только площадкой для проведения крупных международных соревнований, но и развитию молодежного спорта, подготовке профессиональных футболистов и расширению современной спортивной инфраструктуры страны.
Глава нашего государства дал указания завершить строительные работы в установленные сроки и с высоким качеством, а также обеспечить гармоничную интеграцию стадиона с транспортной системой и общей градостроительной средой Нового Ташкента.