Maktab taʼlimi uchun sunʼiy intellektga asoslangan platforma joriy qilinishi mumkin
Prezident Shavkat Mirziyoyev 1-dekabr kuni sogʻliqni saqlash, taʼlim, transport va kosmos sohalarida sunʼiy intellekt texnologiyalarini joriy qilish boʻyicha olib borilayotgan ishlar taqdimoti bilan tanishdi.
Davlatimiz rahbarining oktabr oyida qabul qilingan “Sunʼiy intellekt texnologiyalarini yanada rivojlantirishga oid qoʻshimcha chora-tadbirlar toʻgʻrisida”gi Farmoni va “Sunʼiy intellekt texnologiyalarini 2030-yilga qadar rivojlantirish strategiyasini tasdiqlash toʻgʻrisida”gi qarori bilan yurtimizda bu borada zarur infratuzilma barpo etish hamda kadrlar tayyorlash uchun barcha sharoitlar yaratildi.
Jumladan, 2030-yilgacha strategiya tasdiqlanib, Raqamli texnologiyalar vazirligi huzurida tegishli markaz ochildi. Sunʼiy intellekt texnologiyalaridan foydalanish uchun zarur hisoblash infratuzilmasi barpo qilinmoqda. Jumladan, AQSHning “Nvidia” kompaniyasi bilan hamkorlikda super kompyuter klasterini ishga tushirish loyihasi amalga oshirilmoqda. Tibbiyot sohasida sunʼiy intellekt boʻyicha 5 ta loyiha joriy qilinmoqda. Xususan, insult, koʻkrak saratonini sunʼiy intellekt yordamida aniqlash orqali diagnostika vaqti 80 foizga tejalib, hayot uchun xavfli holatlar barvaqt aniqlanmoqda.
Prezidentimiz bu yetarli emasligi, sunʼiy intellekt yordamidagi diagnostikani ishlatish mumkin boʻlgan kasalliklar turini yanada kengaytirish zarurligini qayd etdi.
Shu munosabat bilan xorijiy hamkorlar bilan birgalikda respublika ixtisoslashtirilgan tibbiyot markazlarida jigar, oʻpka va prostata bezi saratoni, infarkt va murakkab suyak sinishlarini diagnostika qilishda tibbiy suratlarni sunʼiy intellekt yordamida tahlil qilish tizimlarini joriy etish rejalashtirilgan.
Kelgusi oʻquv yilidan maktab, texnikum va oliygohlarda oʻquvchi va talabalarga sunʼiy intellektni oʻqitish boshlanadi. Buning uchun informatika oʻqituvchilari tayyorlanmoqda. Lekin faqat ularni emas, butun maktab jamoasini sunʼiy intellektdan foydalanishga oʻrgatib, oʻqituvchilarning yuklamasini kamaytirish kerakligi koʻrsatib oʻtildi. Shunda oʻqituvchida oʻz ustida ishlashga koʻproq vaqt qoladi, deya taʼkidlandi yigʻilishda.
Taqdimotda bu boradagi yangi yondashuvlar koʻrib chiqildi.
Jumladan, maktab taʼlimi uchun sunʼiy intellektga asoslangan platformani joriy qilish taklif qilindi. Bunda oʻqituvchining virtual yordamchisi ishlab chiqiladi va platformaga integratsiya qilinadi. Ushbu yechim oʻqituvchilarga mavzuga doir maʼruza matnlari, taqdimotlar, testlar, dars rejalarini tuzish, imtihon jarayonlarini nazorat qilishda koʻmaklashadi.
Yigʻilishda hokimlarning raqamli texnologiyalar va sunʼiy intellekt boʻyicha maslahatchilarining malakasini oshirish dasturi haqida axborot berildi.
Transport sohasida ham sunʼiy intellekt loyihalarini amalga oshirish rejalashtirilgan. Jumladan, sunʼiy intellekt yordamida yoʻllardagi qoidabuzarliklarni avtomatik aniqlash, vagonlar texnik holatini monitoring qilish orqali temir yoʻlda avariyalar xavfini kamaytirish boʻyicha takliflar taqdimot qilindi.
Bundan tashqari, kosmik texnologiyalar boʻyicha yangi tashabbuslar ishlab chiqilgan. “Samarqand-2028” sunʼiy yoʻldoshini ishlab chiqish ishlarining borishi koʻrib chiqildi. Yerni masofaviy zondlashga moʻljallangan mazkur yoʻldosh uchun sunʼiy intellekt moduli ishlab chiqiladi. Yoʻldosh olgan suratlarni havo sifatini birlamchi baholash, qishloq xoʻjaligi ekinlari va oʻrmonlarni monitoring qilishda qoʻllash mumkin boʻladi.

Использование технологий искусственного интеллекта в отраслях экономики и социальной сфере расширится
Президент Шавкат Мирзиёев 1 декабря ознакомился с презентацией о проводимой работе по внедрению технологий искусственного интеллекта в сферах здравоохранения, образования, транспорта и космической отрасли.
Принятые в октябре Указ Президента “О дополнительных мерах по дальнейшему развитию технологий искусственного интеллекта” и постановление “Об утверждении Стратегии развития технологий искусственного интеллекта до 2030 года” создали в нашей стране все условия для развития необходимой инфраструктуры и подготовки профильных кадров.
В частности, утверждена стратегия до 2030 года и открыт профильный центр при Министерстве цифровых технологий. Создается необходимая вычислительная инфраструктура для использования технологий искусственного интеллекта. В частности, реализуется проект по запуску суперкомпьютерного кластера в сотрудничестве с американской компанией “Nvidia”.
В сфере медицины реализуются 5 проектов по искусственному интеллекту. В частности, при использовании ИИ для выявления инсульта и рака молочной железы время диагностики сокращается на 80 процентов, что способствует обнаружению угрожающих жизни состояний на ранней стадии.
Президент указал на необходимость расширения перечня заболеваний, которые можно диагностировать с помощью искусственного интеллекта.
В этой связи в республиканских специализированных медицинских центрах в сотрудничестве с зарубежными партнерами запланировано внедрение систем анализа медицинских изображений с использованием ИИ для диагностики рака печени, легких и предстательной железы, а также инфаркта и сложных переломов костей.
Со следующего учебного года в школах, техникумах и университетах начнутся программы по искусственному интеллекту. Для этого готовятся преподаватели информатики. Отмечено, что необходимо обучать использованию ИИ не только педагогов компьютерных дисциплин, но и весь школьный коллектив, чтобы снизить нагрузку на учителей. Освободившееся время позволит им больше работать над собой.
На презентации рассмотрены новые подходы в этой области.
В частности, предложено внедрить платформу на основе искусственного интеллекта для школьного образования. В рамках нее будет разработан и интегрирован виртуальный помощник учителя. Это решение будет помогать педагогам в составлении лекционных материалов, презентаций, тестов, планов уроков, а также в контроле за экзаменационным процессом.
На совещании также представлена информация о программе повышения квалификации советников хокимов по цифровым технологиям и искусственному интеллекту.
Реализация проектов в области искусственного интеллекта планируется также в сфере транспорта. В частности, представлены предложения по автоматическому выявлению нарушений правил дорожного движения и снижению риска железнодорожных происшествий за счет мониторинга технического состояния вагонов с использованием ИИ.
Кроме того, разработаны новые инициативы в области космических технологий. Было рассмотрено продвижение работ по созданию искусственного спутника “Samarkand-2028”. Для этого космического аппарата, предназначенного для дистанционного зондирования Земли, разрабатывается модуль искусственного интеллекта. Полученные спутниковые изображения можно будет использовать для первичной оценки качества воздуха, мониторинга сельскохозяйственных культур и лесов.
В завершение презентации глава нашего государства дал ответственным лицам конкретные поручения по ускорению реализации рассмотренных проектов, а также по расширению использования технологий искусственного интеллекта в отраслях экономики и социальной сфере.