O‘zbekiston Prezidenti Orolni qutqarish xalqaro jamg‘armasiga raislikning ustuvor yo‘nalishlarini belgilab berdi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 22-aprel kuni Orolni qutqarish xalqaro jamg‘armasi (OQXJ) ta’sischi davlatlari rahbarlari kengashining navbatdagi yig‘ilishida ishtirok etdi.
Qozog‘iston Prezidenti Qasim-Jomart Toqayev raisligida o‘tgan tadbirda Qirg‘iziston Prezidenti Sadir Japarov, Tojikiston Prezidenti Emomali Rahmon, Turkmaniston Prezidenti Serdar Berdimuhamedov va OQXJning Ijroiya qo‘mitasi raisi Asxat Orazbay ham qatnashdi.
Kun tartibiga muvofiq, Qozog‘istonning 2023-2026-yillarda OQXJga raisligining natijalari sarhisob qilinib, Orol dengizi havzasida ekologiya, suv resurslarini boshqarish va ijtimoiy-iqtisodiy holatni yaxshilashning dolzarb masalalari yuzasidan fikr almashildi.
O‘zbekiston Prezidenti o‘z nutqida Orolni qutqarish xalqaro jamg‘armasi noyob mintaqaviy tuzilma sifatida faoliyat yuritib kelayotganini, Markaziy Osiyoda suv taqchilligining kuchayishiga sabab bo‘layotgan iqlim o‘zgarishlari va suv iste’moli ko‘payib borayotgan sharoitda uning roli va ahamiyati yanada ortayotganini ta’kidladi.
– Ekspertlarning baholariga ko‘ra, 2040-yilga borib, Orol dengizi havzasida suv resurslari taqchilligi deyarli ikki barobar – yiliga 20 milliard kub metrgacha oshishi mumkin. Bu ichimlik suvi ta’minoti, ekologiya, agrar sektor, energetika va ijtimoiy barqarorlik uchun qo‘shimcha xavf-xatarlarni yuzaga keltiradi, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Shunday bir paytda mintaqa mamlakatlari suv resurslaridan foydalanish samaradorligi bo‘yicha eng quyi o‘rinlarni egallab turibdi. Qishloq xo‘jaligida bir dollar miqdoridagi qo‘shilgan qiymatni yaratish uchun mamlakatlarimiz deyarli uch kub metr suv sarf etmoqda, dunyoda esa bu ko‘rsatkich o‘rtacha ikki barobar kam.
Davlatimiz rahbari O‘zbekistonda suvdan foydalanish samaradorligini oshirish bo‘yicha ko‘rilayotgan chora-tadbirlarga batafsil to‘xtalib o‘tdi. Qisqa muddatda O‘zbekistondagi barcha sug‘oriladigan yerlarning 60 foizida suvni tejaydigan texnologiyalar joriy etildi, irrigatsiya tarmoqlarini betonlash 40 foizga yetkazildi. Nasos stansiyalarini modernizatsiya qilish hisobiga suv xo‘jaligida energiya iste’moli qariyb 30 foizga qisqartirildi.
Olti yuz mingdan ortiq suvdan foydalanuvchilar va 4 million gektardan ziyod sug‘oriladigan yerlarni qamrab oladigan yagona raqamli ma’lumotlar bazasi shakllantirilmoqda.
Mazkur loyihalar amalga oshirilishi tufayli har yili 10 milliard kub metrdan ortiq suv resurslarini tejash ta’minlanmoqda. 2030-yilga borib esa bu ko‘rsatkich 15 milliard kub metrni tashkil etadi.
Ushbu chora-tadbirlarning barchasi kompleks va izchil xarakterga ega bo‘lib, o‘tgan yili qabul qilingan Suv kodeksida o‘z ifodasini topgan.
Mamlakatimiz yetakchisi O‘zbekiston jamg‘armani mintaqaviy integratsiyaning muhim drayverlaridan biriga aylantirishga erishishni maqsad qilganini bildirdi. Shu munosabat bilan O‘zbekistonning kelgusi yildan boshlanadigan OQXJga raisligi davridagi ustuvor yo‘nalishlarga to‘xtalib o‘tdi.
Avvalo, jamg‘armaning faoliyatini rivojlantirish va modernizatsiya qilish, uning  tuzilmasi va shartnomaviy-huquqiy bazasini takomillashtirish zarurligi qayd etildi. Jamg‘arma organlarining vakolatlarini kengaytirish, ularning maqomi va mas’uliyatini oshirish bo‘yicha takliflar qo‘llab-quvvatlandi.
Qirg‘izistonning Orolni qutqarish xalqaro jamg‘armasi faoliyatidagi to‘laqonli ishtiroki qayta tiklanishiga umid bildirildi. Bu jamg‘armaning yanada mutanosib va uzoq muddatli qarorlar qabul qilishiga xizmat qilishi ta’kidlandi.
O‘zbekiston yetakchisi OQXJ kun tartibini Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlarining Maslahat uchrashuvlari qarorlari bilan uyg‘unlashtirishga chaqirdi. Maslahat uchrashuvlari davomida oliy darajada kelishilgan barqaror rivojlanishning ustuvor yo‘nalishlari jamg‘armaning tarmoq mexanizmlari orqali ham amaliyotga tatbiq etilishi mumkinligi ta’kidlandi.
Jamg‘arma dastur va loyihalari samaradorligini oshirish muhimligi qayd etildi. Shu munosabat bilan Orol dengizi havzasi bo‘yicha to‘rtinchi dastur ijrosi monitoringiga samaradorlikning muhim ko‘rsatkichlarini kiritish taklif qilindi. Bu ijobiy o‘zgarishlarni kuzatish, muammoli jihatlarni aniqlash hamda xalqaro hamkorlardan qo‘shimcha mablag‘lar va texnik ko‘mak jalb etishga yordam beradi.
Ustuvor dasturlar uchun mavjud ta’sirchan moliyalashtirish vositalaridan foydalanish zarurligi ta’kidlandi. Xususan, BMTning Orolbo‘yi mintaqasi uchun Inson xavfsizligi bo‘yicha ko‘psheriklik trast fondining mandati va geografik qamrovini butun Orol dengizi havzasiga kengaytirish imkoniyatini ko‘rib chiqish taklifi bildirildi.
– Bu barcha davlatlarimiz hududida hayotiy muhim ekologik va ijtimoiy-iqtisodiy loyihalarni amalga oshirish uchun maqsadli investitsiyalarni yo‘naltirish imkonini beradi, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
OQXJ va boshqa mintaqaviy tuzilmalar o‘rtasida faol hamkorlikni yo‘lga qo‘yish masalasining dolzarbligiga urg‘u berildi. Jamg‘arma suv-energetika masalalari, muzliklar va tog‘ ekotizimlarini saqlash, iqlim o‘zgarishiga moslashish, cho‘llanishga qarshi kurashish bo‘yicha samarali mintaqaviy platformalar bilan amaliy hamkorlikni yo‘lga qo‘yishi zarur. Bunga misol sifatida jamg‘armaga Toshkentdagi Yashil universitet qoshidagi Cho‘llanishga qarshi kurashish markazi bilan hamkorlikda maqsadli loyihalarni amalga oshirish taklif etildi.
O‘zbekiston Prezidenti xalqlarimizning suvga hayot manbai sifatida ehtiyotkorlik bilan munosabatda bo‘lish borasidagi ko‘p asrlik an’analarini qayta tiklash zaruratiga alohida e’tibor qaratdi.
– Ko‘rinib turibdiki, agar jamiyatning suvga bo‘lgan munosabati o‘zgarmasa, hech qanday muhandislik yechimlari kutilgan samarani bermaydi. Uzluksiz ta’lim tizimi orqali – maktabgacha ta’lim darajasidan to mutaxassislarni tayyorlashgacha – suvdan oqilona foydalanishni har bir kishining kundalik odatiga, umumiy madaniy kodimizga aylantirishga intilishimiz lozim, – dedi davlatimiz rahbari.
Shuningdek, asosiy qismi fermerlar va sanoatchilarni suvni tejovchi zamonaviy texnologiyalardan foydalanishga amaliy jihatdan o‘rgatadigan “Kelajak suvi” mintaqaviy dasturini ishga tushirish taklif etildi.
O‘zbekiston yetakchisi Afg‘oniston bilan konstruktiv hamkorlikni mustahkamlash va uni iqlim, ekologiya, qishloq va suv xo‘jaligi masalalari bo‘yicha mintaqaviy hamkorlikka jalb etish muhimligini ta’kidladi. Bugungi kunda Afg‘onistonda qirg‘oqlarni mustahkamlash va melioratsiya ishlarini olib borish uchun xalqaro donorlarning moliyaviy mablag‘larini jalb etish dolzarbdir.
Istiqbolda Orol havzasidagi barcha mamlakatlar, shu jumladan, Afg‘onistonning huquq va majburiyatlarini hisobga olgan holda suv resurslarini taqsimlash bo‘yicha mintaqaviy shartnomaviy-huquqiy bazani shakllantirish zarur.
Davlatimiz rahbari so‘zining yakunida 2026-2036-yillarni “Markaziy Osiyoda suvdan oqilona foydalanish bo‘yicha amaliy harakatlar o‘n yilligi” deb e’lon qilish va mintaqa mamlakatlarida Suv haftaliklarini muntazam o‘tkazib borishga qaratilgan tashabbuslar amalga oshirilishining qo‘llab-quvvatlanishiga umid bildirdi.
O‘zbekiston Prezidenti qo‘shni mamlakatlar yetakchilarini shu yilning sentabr oyida Samarqandda bo‘lib o‘tadigan Suvni tejash bo‘yicha butunjahon forumida ishtirok etishga yana bir bor taklif etdi.
OQXJ yig‘ilishida Qozog‘iston, Qirg‘iziston, Tojikiston va Turkmaniston rahbarlari ham so‘zga chiqdilar.
Tadbir yakunida yetakchilar Ostona bayonotini, Qozog‘iston raisligining borishi to‘g‘risida, 26-martni Xalqaro Orol dengizi, Amudaryo hamda Sirdaryo kuni deb e’lon qilish to‘g‘risida hamda O‘zbekiston yetakchisini 2027-2029-yillarda jamg‘arma prezidenti etib saylash to‘g‘risidagi qarorlarni imzoladilar.

Президент Узбекистана обозначил приоритеты председательства в Международном фонде спасения Арала
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 22 апреля принял участие в очередном заседании Совета глав государств-учредителей Международного фонда спасения Арала.
В работе мероприятия, прошедшего под председательством Президента Казахстана Касым-Жомарта Токаева, также участвовали, Президент Кыргызстана Садыр Жапаров, Президент Таджикистана Эмомали Рахмон, Президент Туркменистана Сердар Бердымухамедов и председательИсполкома МФСА Асхат Оразбай.
В соответствии с повесткой дня подведены итоги председательства Казахстана в МФСА в 2023-2026 годах, состоялся обмен мнениями по актуальным вопросам улучшения экологической, водохозяйственной и социально-экономической обстановки в бассейне Аральского моря.
В своем выступлении Президент Узбекистана отметил, что Фонд остается уникальной региональной организацией и его роль и значение еще больше возрастают в условиях изменения климата и роста водопотребления, ведущих к нарастанию водного стресса в Центральной Азии.
– По оценкам экспертов, уже к 2040 году дефицит водных ресурсов в бассейне Аральского моря может увеличиться практически вдвое – до 20 миллиардов кубометров в год. Это создаёт дополнительные риски для питьевого водоснабжения, экологии, аграрного сектора, энергетики и социальной стабильности, – отметил Шавкат Мирзиёев.
При этом страны региона занимают одни из самых низких позиций по эффективности использования водных ресурсов. В сельском хозяйстве для создания добавленной стоимости в размере одного доллара наши страны используют почти три кубометра воды, а в мире – в среднем вдвое меньше.
Глава государства подробно остановился на принимаемых мерах по повышению эффективности водопользования в Узбекистане. За короткий срок на 60 процентов всех орошаемых земель внедрены водосберегающие технологии, бетонирование ирригационных каналов доведено до 40 процентов. За счет модернизации насосных станций почти на 30 процентов сокращено энергопотребление в водном хозяйстве.
Формируется единая цифровая база данных, охватывающая свыше 600 тысяч водопользователей и более 4 миллионов гектаров орошаемых земель.
Благодаря реализации этих мер обеспечивается ежегодная экономия более 10 миллиардов кубометров водных ресурсов. К 2030 году этот объем составит 15 миллиардов кубометров.
Все эти меры имеют комплексный и последовательный характер и отражены в принятом в прошлом году Водном кодексе.
Лидер нашей страны заявил, что Узбекистан намерен добиться превращения Фонда в один из ключевых драйверов региональной интеграции. В данном контексте он остановился на приоритетах председательства Узбекистана в МФСА, которое начнется со следующего года.
Прежде всего отмечена важность развития и модернизации деятельности МФСА, продолжения работы по совершенствованию структуры и договорно-правовой базы Фонда. Поддержаны предложения по расширению полномочий органов МФСА, повышению их статуса и ответственности.
Выражена надежда на возобновление полноценного участия Кыргызстана в деятельности МФСА, что будет способствовать принятию более сбалансированных и долгосрочных решений Фонда.
Далее глава Узбекистана призвал к синхронизации повестки МФСА с решениями Консультативных встреч глав государств Центральной Азии. Отмечено, что приоритеты устойчивого развития, согласованные на высшем уровне в ходе Консультативных встреч, могут получать практическую реализацию и через профильные механизмы Фонда.
Подчёркнута необходимость повышения эффективности программ и проектов Фонда. В этой связи предложено включить в мониторинг реализации четвертой Программы бассейна Аральского моря ключевые индикаторы эффективности, что поможет отслеживать прогресс, определять узкие места и привлекать дополнительные средства и техническое содействие международных партнёров.
Отмечена важность использования существующих действенных инструментов финансирования для приоритетных программ Фонда. В частности, предложено рассмотреть возможность расширения мандата и географии охвата Многопартнёрского трастового фонда ООН по человеческой безопасности для региона Приаралья на весь бассейн Аральского моря.
– Это позволит направлять целевые инвестиции на реализацию жизненно важных экологических и социально-экономических проектов на территории всех наших государств, – заявил Шавкат Мирзиёев.
Обращено внимание на актуальность налаживания активного взаимодействия между МФСА и другими региональными структурами. Фонду необходимо выстраивание практического сотрудничества с действенными региональными платформами по водно-энергетическим вопросам, сохранению ледников и горных экосистем, адаптации к изменению климата, борьбе с опустыниванием. В качестве примера предложено совместно реализовать целевые проекты совместно с Центром по борьбе с опустыниванием при Зеленом университете в Ташкенте.
Президент Узбекистана обратил особое внимание на необходимость возрождения многовековых традиций наших народов бережного отношения к воде как к источнику жизни.
– Очевидно, что никакие инженерные решения не дадут ожидаемого эффекта, если не изменится само отношение общества к воде. Через систему непрерывного образования – от дошкольного уровня до подготовки специалистов – мы должны стремиться сделать рациональное водопользование ежедневной привычкой каждого, нашим общим культурным кодом, – отметил глава нашего государства.
Предложено также запустить региональную программу «Вода будущего», ключевой частью которой станет практическое обучение фермеров и промышленников использованию современных водосберегающих технологий.
Лидер Узбекистана отметил важность укрепления конструктивного взаимодействия с Афганистаном и его вовлечения в региональное сотрудничество по вопросам климата, экологии, сельского и водного хозяйства. Актуальным на сегодняшний день является привлечение финансовых средств международных доноров для проведения берегоукрепительных и мелиоративных работ в Афганистане.
В перспективе необходимо формирование региональной договорно-правовой базы по распределению водных ресурсов, с учётом прав и обязанностей всех стран Аральского бассейна, включая Афганистан.
В завершение своего выступления Президент Узбекистана выразил надежду на поддержку реализации инициатив об объявлении периода с 2026 по 2036 год «Десятилетием практических действий по рациональному использованию воды в Центральной Азии» и проведении на регулярной основе Водной недели в странах региона.
Президент Узбекистана вновь пригласил лидеров соседних стран принять участие на Всемирном форуме по водосбережению, который пройдет в Самарканде в конце сентября.
На заседании МФСА также выступили главы Казахстана, Кыргызстана, Таджикистана и Туркменистана.
По итогам мероприятия лидеры подписали Астанинское заявление, решения о ходе председательства Казахстана, об объявлении 26 марта Международным днем Аральского моря, рек Амударья и Сырдарья, а также об избрании главы Узбекистана президентом Фонда на 2027-2029 годы.