Mahallalarda ishsizlik va kambagʻallikni kamaytirish boʻyicha olib borilayotgan ishlar toʻgʻrisida axborot berildi
Prezident Shavkat Mirziyoyev mahallalarni ishsizlik va kambagʻallikdan xoli hududlarga aylantirish, aholi bandligini taʼminlash boʻyicha amalga oshirilayotgan ishlar yuzasidan axborot bilan tanishdi.
Tanqidiy ruhda oʻtgan yigʻilishda ishga solinmayotgan imkoniyatlar, bu boradagi sustkashliklar koʻrsatib oʻtildi.
Yigʻilishda “mahalla yettiligi” aʼzolarining ish samaradorligini baholash uchun aniq mezonlar mavjud emasligi, ularning asosiy vazifasi boʻlgan ishsizlik va kambagʻallikni qisqartirishda masʼuliyatini yanada oshirish zarurligi taʼkidlandi. “Yettilik” faoliyati aholi bandligi va daromadlari ortishida bevosita aks etishi shartligi, mazkur yoʻnalishda manzilli va natijaga yoʻnaltirilgan ishlarni kuchaytirish zarurligi qayd etildi.
Mahallalarda kambagʻallik va ishsizlikni qisqartirishda, avvalo, ularning muammolari va “oʻsish nuqtalari”ni aniqlab, tizimli chora-tadbirlarni ishlab chiqish va amalga oshirish topshirildi. Shuningdek, aholi murojaatlarini bevosita mahallaning oʻzida hal etishga eʼtiborni kuchaytirish vazifasi qoʻyildi.
Ogʻir toifadagi mahallalar boʻyicha amalga oshirilayotgan ishlar koʻrib chiqildi. Ushbu hududlarga alohida eʼtibor qaratib, infratuzilma, elektr taʼminoti, internet tarmogʻi, tomorqadan foydalanish imkoniyatlarini kengaytirish topshirildi.
Joriy yilda mamlakatimizda kambagʻallik darajasi 8,9 foizdan 6 foizga tushishi kutilmoqda. Kelgusi yilda bu koʻrsatkichni 4,5 foizgacha qisqartirish maqsad qilingan.
Buning uchun mahallalarda ishlarni tashkil qilishga kompleks yondashish, barqaror bandlik yoʻnalishidagi xizmatlar qamrovini kengaytirish, daromad manbalarini yaratish, aholini kasb-hunarga oʻqitish va tadbirkorlikka jalb qilish boʻyicha vazifalar belgilab berildi.
Har bir kambagʻal oila boʻyicha uning real imkoniyatlari va xohish-istaklarini inobatga olgan individual rejalarni ishlab chiqish muhim ekani taʼkidlandi.
Loyihaviy yondashuv doirasida “Bandlik organlari – ish beruvchilar hamkori”, “Teng imkon – inklyuziv bandlik”, “Barqaror kelajak sari”, “20 ta mahalliy brend”, “Bir kontur – bir mahsulot”, “Mahallada tadbirkorlikni rivojlantirish”, “Ijara yer va tomorqada suv taʼminotini yaxshilash”, “Eski bogʻlarni yangilash”, “1 ming gektar mevali bogʻ”, “Eksportchi kooperativlar” kabi dasturlar bilan 1 million nafar kambagʻal aholini qamrab olish rejalashtirilgan.
Kambagʻallik va ishsizlikni kamaytirishda mahallalarda kichik va oʻrta loyihalarni amalga oshirish, jumladan, chegara va anklav hududlarda infratuzilmani yaxshilash, tun-u kun ishlaydigan koʻchalar, turistik mahallalar, mikrosanoat markazlarini tashkil etish, sohil va yoʻl boʻyi infratuzilmani rivojlantirish chora-tadbirlari taqdimot qilindi.
Bandlik dasturining 2025-yildagi ijrosi va 2026-yilgi dasturni shakllantirish, norasmiy bandlikni qisqartirish masalalari ham koʻrib chiqildi.
Prezidentimiz mutasaddilarga mahallalardagi masalalarni manzilli hal qilish, aholi ehtiyojlari asosida amaliy ishlar samaradorligini oshirish, bandlik va kambagʻallikni qisqartirish borasidagi vazifalarning yuksak masʼuliyat bilan ijrosini taʼminlash yuzasidan topshiriqlar berdi.

Представлена информация о проводимой работе по снижению безработицы и бедности в махаллях
Президенту Шавкату Мирзиёеву представлена информация о реализуемых мерах по превращению махаллей в территории без безработицы и бедности, обеспечению занятости населения.
На состоявшемся в критическом духе совещании были указаны нереализованные возможности и допущенные недостатки.
Отмечено, что сегодня отсутствуют четкие критерии оценки эффективности работы членов махаллинской «семерки», и необходимо повысить их ответственность за выполнение основной задачи – сокращение безработицы и бедности. Подчеркнуто, что деятельность «семерки» должна напрямую отражаться на росте занятости и доходов населения, а работа по этому направлению должна быть более адресной и ориентированной на результат.
Президент поручил выявлять проблемы махаллей и их «точки роста», разрабатывать и реализовывать системные меры, уделив особое внимание решению обращений граждан непосредственно на местах.
Рассмотрено состояние работы в наиболее проблемных махаллях. Поставлена задача уделить таким территориям особое внимание, расширить доступ к инфраструктуре, электроснабжению, интернету, а также возможности использования приусадебных участков.
Отмечено, что к концу текущего года ожидается снижение уровня бедности с 8,9 процента в начале года до 6 процентов. На следующий год определена цель снизить этот показатель до 4,5 процента.
Для достижения этих целей определены задачи по комплексной организации работы в махаллях: расширению охвата услуг, направленных на устойчивую занятость, созданию источников доходов, обучению населения профессиям и вовлечению его в предпринимательскую деятельность.
Особо подчеркнуто, что для каждой малообеспеченной семьи необходимо формировать индивидуальные программы исходя из ее реальных возможностей и потребностей.
В рамках проектного подхода намечено охватить 1 миллион малообеспеченных граждан через такие инициативы, как «Партнерство органов занятости с работодателями», «Равные возможности – инклюзивная занятость», «К устойчивому будущему», «20 местных брендов», «Один контур – один продукт», «Развитие предпринимательства в махаллях», «Улучшение полива арендуемых земель и приусадебных участков», «Обновление старых садов», «1 тысяча гектаров плодовых садов», «Экспортные кооперативы» и другие программы.
Представлены меры по снижению бедности и безработицы через реализацию малых и средних проектов в махаллях, включая развитие инфраструктуры в приграничных и анклавных районах, создание круглосуточных улиц, туристических махаллей, микроцентров промышленности, развитие прибрежной и дорожной инфраструктуры.
Также рассмотрены ход реализации программы занятости на 2025 год, формирование плана на 2026 год и вопросы сокращения неофициальной занятости.
Президент поручил ответственным структурам обеспечить адресное решение задач на местах, повышать результативность практической работы с учетом реальных потребностей населения, а также добиваться высокого уровня ответственности при исполнении задач по снижению безработицы и бедности.