Yangi nashr: “Parlamentlar va barqaror rivojlanish maqsadlari”
10 fevral kuni O'zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasining Xalqaro ishlar va parlamentlararo aloqalar qo'mitasi tomonidan “Taraqqiyot strategiyasi” markazi bilan hamkorlikda “Parlamentlar va barqaror rivojlanish maqsadlari” nomli ilmiy to'plamning o'zbekcha nashri taqdimoti o'tkazildi.
To'plam Inson huquqlari bo'yicha O'zbekiston Respublikasi Milliy markazi tomonidan BMTTDning O'zbekistondagi vakolatxonasi va BMT Inson huquqlari bo'yicha oliy komissari Boshqarmasining Markaziy Osiyo bo'yicha mintaqaviy vakolatxonasi moliyaviy ko'magida chop etilgan. Nashr mas'ul muharriri – akademik Akmal Saidov, tarjimon – Qonunchilik palatasi deputati  Eldor Tulyakov.
Taqdimotda Oliy Majlis Qonunchilik palatasi deputatlari, vazirlik va idoralarning mas'ul xodimlari, “Taraqqiyot strategiyasi” markazi vakillari, olimlar, mutaxassislar hamda ommaviy axborot vositalari vakillari ishtirok etdi.
So'zga chiqqanlar mazkur ilmiy to'plamda O'zbekiston mustaqil xalqaro huquq sub'ekti sifatida jahon hamjamiyati sifatida mustahkam o'rin egallagani o'z ifodasini topganini qayd etdilar. O'zbekiston o'tgan davrda ko'plab nufuzli xalqaro tashkilotlarning teng huquqli a'zosi bo'ldi. Birlashgan Millatlar Tashkiloti, YUNESKO, Yevropada Xavfsizlik va hamkorlik tashkiloti, Yevropa Ittifoqi, Islom hamkorlik tashkiloti, Shanxay hamkorlik tashkiloti, Mustaqil davlatlar hamdo'stligi kabi xalqaro hamda mintaqaviy tashkilotlar bilan faol hamkorlik yo'lga qo'yilgan.
Ma'lumki, 2030 yilgacha bo'lgan davrda Barqaror rivojlanish sohasidagi “Kun tartibi”da bayon etilgan Barqaror rivojlanish sohasidagi 17 maqsad (BRM) 2016 yilda rasman kuchga kirdi. BRM barcha mamlakatlarni inson huquqlari va erkinliklarini himoya qilishni ta'minlash bilan biryo'la ravnaq topish uchun ko'maklashishga da'vat etadi.
Davlatimiz rahbari tomonidan 2017 yil 7 fevralda tasdiqlangan 2017 — 2021 yillarda O'zbekiston Respublikasini rivojlantirishning beshta ustuvor yo'nalishi bo'yicha Harakatlar strategiyasi keyingi davrda, o'zining tub mohiyatiga ko'ra, O'zbekistonda siyosiy, huquqiy, ijtimoiy hamda iqtisodiy, madaniy-ma'rifiy islohotlarning strategik dasturiga aylandi.
Harakatlar strategiyasi BMT Barqaror rivojlanish maqsadlarini bajarish bo'yicha O'zbekistonning milliy “yo'l xaritasi” sifatida xizmat qilmoqda. Ushbu dasturilamal hujjat va uning ustuvor yo'nalishlari barqaror taraqqiyotni milliy darajada muvaffaqiyatli ro'yobga chiqarishga qaratilgan.
O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoev Oliy Majlis Qonunchilik palatasi birinchi yig'ilishidagi nutqida Qonunchilik palatasi bundan buyon Birlashgan Millatlar Tashkilotining Barqaror rivojlanish maqsadlarini bajarish bo'yicha vazirlar hisobotlarini eshitishni yo'lga qo'yishi lozimligini ta'kidladi.
Davlat rahbari yana bir muhim masala – O'zbekiston inson huquqlariga oid 70 dan ortiq xalqaro shartnomaga qo'shilgani, mazkur yo'nalishda BMTning ustav organlarida Hukumatimiz muntazam ravishda milliy hisobotlar berib kelayotganiga e'tiborni qaratdi. Shu bilan birga, inson huquqlarini himoya qilishda Qonunchilik palatasi rolini oshirish, xalqaro tashkilotlar tavsiyalari ijrosini tashkil etish,
“yo'l xaritalari”ni ishlab chiqish va ijro etish ham quyi palataning diqqat markazida bo'lishi kerakligini qayd etdi.
Shu ma'noda, taqdimot marosimida ta'kidlanganidek, mazkur to'plamda O'zbekiston Hukumati tomonidan 2030 yilgacha bo'lgan davrda barqaror rivojlanish sohasidagi Milliy maqsad va vazifalar qabul qilinib, ularni amalga oshirish bo'yicha Muvofiqlashtiruvchi kengash tashkil etilgani hamda “Yo'l xaritasi” tasdiqlangani alohida ko'rsatilgan.
Milliy barqaror rivojlanish maqsadlariga erishish yuzasidan O'zbekistonning yillik hisobotini tayyorlash, uni O'zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi palatalariga hamda BMTning Iqtisodiy va ijtimoiy kengashiga taqdim qilish ko'zda tutilgan.
Davra suhbatida O'zbekiston xalqaro munosabatlarning teng huquqli sub`ekti sifatida bundan buyon ham BMTning ustav va shartnomaviy organlari, maxsus mexanizmlar bilan inson huquqlari va erkinliklari sohasida xalqaro standartlarni joriy qilish masalalari bo'yicha xalqaro hamkorlikni yanada rivojlantirish, O'zbekistonda hamda BMTga a'zo bo'lgan boshqa davlatlarda inson huquqlari sohasidagi vaziyatning xalqaro va milliy monitoringini takomillashtirishda faol ishtirok etishi e'tirof etildi.
“Parlamentlar va Barqaror rivojlanish maqsadlari: o'zini baholash uchun vositalar to'plami” milliy parlament a'zolari, huquqshunos mutaxassislar va talabalar, umuman, keng kitobxonlar ommasiga mo'ljallangan bo'lib, unda “Barqaror rivojlanish maqsadlari nima?” degan savolga aniq va qiziqarli ma'lumotlar orqali atroflicha javob berilgan.
Tadbir doirasida ushbu ilmiy to'plamni vazirlik, idora va tashkilotlar hamda keng jamoatchilik orasida targ'ib etish zarurligiga e'tibor qaratildi. Shu bilan birga, O'zbekistonda Barqaror rivojlanish maqsadlari dasturi ijrosining nazorati yuzasidan aniq chora-tadbirlar belgilab olindi.

Новая публикация: «Парламенты и цели в области устойчивого развития»
Законодательная палата впредь должна наладить слушания отчетов министров по достижению Целей устойчивого развития ООН
(из выступления на первом заседании Законодательной палаты Олий Мажлиса)
10 февраля 2020 года Комитетом Законодательной палаты Олий Мажлиса по международным делам и межпарламентским связям совместно с Центром «Тараққиёт стратегияси» проведена презентация книги «Парламенты и Цели в области устойчивого развития».
В мероприятии приняли участие депутаты нижней палаты парламента, сотрудники министерств и ведомств, представители Центра «Тараққиёт стратегияси», ученые, эксперты и СМИ.
Эта публикация отражает тот факт, что Узбекистан приобрел сильную позицию в качестве независимого правового субъекта мирового сообщества. За истекший период страна стала полноправным членом многих авторитетных международных организаций. Налажено сотрудничество с Организацией Объединенных Наций, ЮНЕСКО, Организацией по безопасности и сотрудничеству в Европе, Европейским союзом, Организацией исламского сотрудничества, Шанхайской организацией сотрудничества и Содружеством Независимых Государств.
В 2016 году вступили в силу 17 Целей в области устойчивого развития (ЦУР), изложенные в Повестке дня в области устойчивого развития до 2030 года. ЦУР призывает все страны внести свой вклад в защиту прав и свобод человека.
Стратегия развития по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан на 2017-2021 годы, утвержденная Президентом страны 7 февраля 2017 года, по своей сути стала стратегической программой политических и правовых социально-экономических, культурных и образовательных реформ в Узбекистане.
Депутатами отмечено, что Стратегия действий служит национальной «дорожной картой» Узбекистана для достижения целей ООН в области устойчивого развития этот программный документ и его приоритетные направления нацелены на успешное поддержание устойчивого развития на национальном уровне.
Президент Республики Узбекистан Шавкат МИРЗИЁЕВ в своем выступлении на первом заседании Законодательной палаты Олий Мажлиса отметил, что нижняя палата впредь должна наладить слушания отчетов министров по достижению Целей устойчивого развития ООН.
В свою очередь, глава государства отметил еще один важный вопрос — о присоединении Узбекистана более чем к 70 международным документам в области прав человека. Наше правительство регулярно предоставляет национальные доклады в уставные органы ООН. Для этого необходимо повысить роль Законодательной палаты в защите прав человека, организовать работу по выполнению рекомендаций международных организаций, разработать и последовательно выполнять «дорожные карты». Все это должно находиться в центре внимания нижней палаты.
В книге указано, что правительство Узбекистана приняло национальные индикаторы в области устойчивого развития до 2030 года, учредило Координационный совет по его реализации и утвердило «дорожную карту».
Планируется также подготовить и представить палатам Олий Мажлиса Республики Узбекистан и Экономическому и Социальному Совету ООН отчет о достижении Целей в области устойчивого развития.
Отмечалось, что Узбекистан как равноправный субъект международных отношений продолжит развивать международное сотрудничество в области прав и свобод человека в Узбекистане и других государствах-членах ООН с уставными и договорными органами ООН, специальными механизмами. Активно участвует в совершенствовании международного и национального мониторинга ситуации на местах.
Участниками отмечено, что «Парламенты и Цели устойчивого развития: инструмент для самооценки» адресованы членам национального парламента, юристам и студентам, а также широкому кругу читателей, котором дан ответ на вопрос что такое «Цели устойчивого развития».
В ходе мероприятия членами Комитета Законодательной палаты Олий Мажлиса по международным делам и межпарламентским связям совместно с министерствами, ведомствами и организациями, а также общественностью определены конкретные меры по мониторингу реализации Целей в области устойчивого развития в Узбекистане.