Shaharsozlik va uy-joy qurilishi sohasini rivojlantirish bo‘yicha yangi tashabbuslar muhokama qilindi
Prezident Shavkat Mirziyoyev urbanizatsiya va shaharsozlik sohasida amalga oshirilayotgan islohotlar samaradorligini oshirish yuzasidan taqdimot bilan tanishdi.
So‘nggi yillarda mamlakatimizda shahar aholisi ulushi 50 foizdan oshdi va kelgusi yillarda mazkur ko‘rsatkich yana o‘sishi kutilmoqda. Aholi soni va qurilish sur’atlari ortib borayotgani shaharsozlik rejalarini zamonaviy talablar asosida ishlab chiqish, yashil hududlarni saqlash, tarixiy-madaniy merosni muhofaza qilish, muhandislik va transport infratuzilmasini uyg‘un rivojlantirishni tobora dolzarb qilib qo‘ymoqda.
Bugungi kunda respublikadagi 8 ming 604 ta aholi punktidan 2 ming 506 tasi yoki 29 foizi bosh rejalar bilan qamrab olingan. 2026-yilda yana 154 ta, 2027-yilda esa 144 ta aholi punkti uchun bosh rejalar ishlab chiqilishi rejalashtirilgan. Mavjud bosh rejalarning 1 ming 44 tasi elektron shaklga o‘tkazilgan.
Shu bilan birga, alohida hududlarni rivojlantirish bo‘yicha 2024-2025-yillarda 275 ta master-reja ishlab chiqilgan bo‘lsa-da, ularning yagona hisobi yuritilmagan, bosh rejalar bilan o‘zaro bog‘lanmagan. Bu esa hududlarni kompleks rivojlantirish, infratuzilma, transport, muhandislik tarmoqlari va ijtimoiy ob’ektlarni uyg‘un rejalashtirishda qator muammolarni keltirib chiqarmoqda.
Shu munosabat bilan bosh reja va master-rejalar bilan ishlashning yangi tizimi taklif etildi. Unga ko‘ra, birinchi bosqichda bosh rejalar bo‘yicha ma’lumotlar to‘liq jamlanadi va aktuallashtiriladi, ikkinchi bosqichda raqamlashtirish ishlari amalga oshiriladi, uchinchi bosqichda monitoring tizimi yo‘lga qo‘yiladi, to‘rtinchi bosqichda esa kompleks axborot-tahlil tizimi shakllantiriladi.
Bu jarayonda shaharsozlik hujjatlarining yagona elektron reyestri yuritiladi. Ro‘yxatdan o‘tkazilmagan hujjatlar yuridik kuchga ega bo‘lmasligi belgilanadi. Urbanizatsiya markaziga shaharsozlik geoaxborot tizimini yuritish, kompleks qurilish jarayonlarida topogeodeziya ishlarini muvofiqlashtirish va hududiy arxitektura-rejalashtirish kengashlarining faoliyatini uslubiy ta’minlash kabi qo‘shimcha vazifalar yuklanadi.
Urbanistika, geodeziya, kadastr, loyihalash, aglomeratsiyalarni boshqarish va geoaxborot tizimlari bilan ishlay oladigan o‘rta va oliy bo‘g‘in mutaxassislariga ehtiyoj ortib bormoqda.
Shu maqsadda Toshkent geodeziya va kartografiya texnikumini Urbanistika, geodeziya va kadastr texnikumi sifatida qayta tashkil etish taklif qilindi. Unda o‘rta bo‘g‘in uchun o‘lchovchi mutaxassislar, kadastr va geodeziya, kompyuter grafikasi dizayn operatorlari hamda kompyuter kadastr dasturlari yo‘nalishlarida kadrlar tayyorlanadi.
Oliy ta’lim tizimida Toshkent arxitektura-qurilish universitetida “Zamonaviy urbanistika va aglomeratsiyalarni boshqarish” fakultetini ochish rejalashtirilgan.
Barcha hududlarda urbanistika, loyihalashtirish va arxitektura yo‘nalishlarini bir joyda jamlaydigan kreativ parklar tashkil etish ham taklif qilindi. Ularda laboratoriyalar, konstruktorlik ustaxonalari, dasturiy ta’minot, loyihalash xizmatlari, onbording, netvorking va kovorking maydonlari tashkil etiladi. Kreativ park rezidentlariga jismoniy shaxslar daromad solig‘i va ijtimoiy soliq bo‘yicha imtiyozlar berish ko‘zda tutilmoqda.
Taqdimotda shaharsozlik sohasidagi huquqbuzarliklar uchun javobgarlikni kuchaytirish masalasi ham ko‘rib chiqildi. Noqonuniy va ruxsatsiz qurilishlar, qurilish muddatlarining sun’iy ravishda uzaytirilishi, yer uchastkalaridan samarasiz foydalanish kabi muammolar saqlanib qolayotgani qayd etildi.
Amaldagi jarimalar ta’sirchan emasligi ko‘rsatib o‘tildi. 2025-yilda 1 ming 952 ta noqonuniy qurilish aniqlangan. Shu munosabat bilan huquqbuzarliklar uchun moliyaviy sanksiyalarni kuchaytirish taklif qilindi.
Ulush kiritish asosida ko‘p kvartirali uy-joy qurilishi sohasidagi holat ham tahlil qilindi. So‘nggi yillarda bunday uylar qurilishi hajmi 2,5 barobar ko‘payib, o‘tgan yili 11 million kvadrat metrdan oshdi. Qolaversa, ulushli uy-joy qurilishi bilan bog‘liq huquqbuzarliklar ham ko‘paygan. O‘tgan yilning o‘zida 3 mingga yaqin fuqaroga 668 milliard so‘mlik zarar yetkazilgan.
Shu bois, ulushli qurilishga oid qonun loyihasi ishlab chiqilgan. Unda ulushli qurilish loyihalarini yangicha yondashuvlar asosida tartibga solish, fuqarolar mablag‘larini himoya qilish va qurilish jarayonlarida shaffoflikni ta’minlash nazarda tutilgan.
Ulushli qurilishni moliyalashtirishning yangi tizimi – eskrou hisobvaraqlari mexanizmi ham muhokama qilindi. Bunda xaridorlar mablag‘i vakolatli bankdagi maxsus hisobvaraqda saqlanadi, qurilish ishlari belgilangan shartlar asosida bajarilgandan keyingina quruvchiga o‘tkaziladi.
Eskrou tizimi to‘rt asosiy qoidaga asoslanadi. Birinchidan, eskrou hisobvaraqlariga tushgan mablag‘lar kreditorlarning undiruviga qaratilmaydi. Ikkinchidan, investorlar va quruvchilar faqat vakolatli banklar orqali ishlaydi. Uchinchidan, topshirish dalolatnomasi imzolangandan so‘ng mablag‘lar quruvchiga o‘tkaziladi. To‘rtinchidan, shartnoma bekor qilinganda ulushdor mablag‘i to‘liq qaytariladi.
Yangi tizimda “Uy-joy” yagona axborot platformasi muhim o‘rin tutadi. Ushbu platformada barcha qurilish jarayonlari ochiq elektron tarzda yuritiladi, developerlar reytingi, ruxsatnomalar, loyiha va qurilish jarayoni, eskrou hisobvaraqlari va shartnomalar bo‘yicha ma’lumotlar birlashtiriladi.
Taqdimotda bitta qurilish ob’ekti bo‘yicha ma’lumotlar hozirda bir nechta axborot tizimlarida alohida yuritilayotgani ham ko‘rsatib o‘tildi. “UzKad”, “E-auksion”, “E-qaror”, “Shaffof qurilish”, “Mening uyim” kabi tizimlardagi ma’lumotlar o‘zaro bog‘lanmagani sababli yer uchastkasi, loyiha hujjatlari, ekspertiza, qurilishga ruxsatnoma va ob’ektni foydalanishga topshirishgacha bo‘lgan jarayonlar tarqoq holda shakllanmoqda.
Shu munosabat bilan qurilish jarayonlariga yagona identifikator, hududning raqamli pasporti, loyihaning raqamli pasporti va ob’ektning raqamli pasportini joriy etish taklif qilindi. Bu ob’ektning butun hayot siklini yagona raqamli konturda qamrab olish imkonini beradi.
Shaharsozlik renovatsiyasi masalalariga ham alohida e’tibor qaratildi. Respublikadagi 1991-yilgacha qurilgan 17 mingta uylar o‘rniga zamonaviy, energiya tejamkor, infratuzilma bilan ta’minlangan ko‘p kvartirali uylar qurish mumkinligi ko‘rsatildi.
Hozirgacha renovatsiya jarayonlarini tartibga soladigan yagona qonun mavjud emas edi. Shu bois, shaharsozlik renovatsiyasi to‘g‘risidagi yangi qonun loyihasi ishlab chiqilgan. Unda renovatsiya hududlarini belgilash, aholi roziligini olish, kompensatsiya va ko‘chirish tartiblari, investorlar majburiyatlari hamda davlat organlari vakolatlarini aniq belgilash nazarda tutilmoqda.
Renovatsiya loyihalari orqali eskirgan uy-joy fondini yangilash, aholi uchun xavfsiz va qulay yashash sharoitlarini yaratish, muhandislik-kommunikatsiya tarmoqlarini modernizatsiya qilish, yashil hududlar va ijtimoiy infratuzilmani kengaytirish maqsad qilingan.
Prezidentimiz shaharsozlik va urbanizatsiya sohasidagi islohotlar aholi uchun qulay muhit va barqaror rivojlanish tamoyillariga asoslanishi zarurligini ta’kidladi.
Mutasaddilarga bosh rejalar va master-rejalarni raqamlashtirish, “Uy-joy” yagona platformasini ishga tushirish, ulushli qurilishda fuqarolar huquqlarini kafolatlash, eskrou mexanizmlarini joriy etish hamda renovatsiya bo‘yicha aniq va adolatli tartiblarni shakllantirish yuzasidan topshiriqlar berildi.

Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с презентацией по повышению эффективности реформ, осуществляемых в сфере урбанизации и градостроительства.
В последние годы доля городского населения в нашей стране превысила 50 процентов, и ожидается, что в ближайшие годы этот показатель продолжит расти. Рост численности населения и темпов строительства делает все более актуальными разработку градостроительных планов с учетом современных требований, сохранение зеленых зон, охрану историко-культурного наследия, а также гармоничное развитие инженерной и транспортной инфраструктуры.
На сегодняшний день из 8 604 населенных пунктов республики генеральными планами охвачены 2 506, или 29 процентов. В 2026 году планируется разработать генеральные планы еще для 154, а в 2027 году – для 144 населенных пунктов. Из действующих генеральных планов 1 044 переведены в электронный формат.
Вместе с тем, хотя в 2024-2025 годах было разработано 275 мастер-планов по развитию отдельных территорий, их единый учет не ведется, они не увязаны с генеральными планами. Это создает ряд проблем при комплексном развитии территорий, согласованном планировании инфраструктуры, транспорта, инженерных сетей и социальных объектов.
В связи с этим предложена новая система работы с генеральными и мастер-планами. В соответствии с ней на первом этапе будет полностью собрана и актуализирована информация по генеральным планам, на втором этапе проведена цифровизация, на третьем – налажена система мониторинга, на четвертом – сформирована комплексная информационно-аналитическая система.
В рамках этого процесса будет вестись единый электронный реестр градостроительной документации. Документы, не прошедшие регистрацию, не будут иметь юридической силы. На Центр урбанизации будут возложены дополнительные задачи по ведению градостроительной геоинформационной системы, координации топогеодезических работ в комплексных строительных процессах, а также методическому обеспечению деятельности территориальных архитектурно-планировочных советов.
Растет потребность в специалистах среднего и высшего звена, способных работать в сферах урбанистики, геодезии, кадастра, проектирования, управления агломерациями и геоинформационными системами.
В этих целях предложено реорганизовать Ташкентский техникум геодезии и картографии в Техникум урбанистики, геодезии и кадастра. В нем будут готовить специалистов среднего звена по направлениям измерительных работ, кадастра и геодезии, операторов компьютерной графики и дизайна, а также специалистов по компьютерным кадастровым программам.
В системе высшего образования планируется открыть факультет «Современная урбанистика и управление агломерациями» в Ташкентском архитектурно-строительном университете.
Также предложено создать во всех регионах креативные парки, объединяющие урбанистику, проектирование и архитектуру. В них будут организованы лаборатории, конструкторские мастерские, услуги в сфере программного обеспечения и проектирования, площадки для онбординга, нетворкинга и коворкинга. Для резидентов креативных парков предусматриваются льготы по налогу на доходы физических лиц и социальному налогу.
На презентации также рассмотрен вопрос усиления ответственности за правонарушения в сфере градостроительства. Отмечено, что сохраняются такие проблемы, как незаконное и самовольное строительство, искусственное затягивание сроков строительства, неэффективное использование земельных участков.
Указано, что действующие штрафы не имеют достаточного сдерживающего воздействия. В 2025 году было выявлено 1 952 незаконные постройки. В этой связи предложено усилить финансовые санкции за правонарушения.
Проанализирована и ситуация в сфере строительства многоквартирного жилья на основе долевого участия. В последние годы объемы строительства таких домов увеличились в 2,5 раза и в прошлом году превысили 11 миллионов квадратных метров. Вместе с тем выросло и число правонарушений, связанных с долевым жилищным строительством. Только за прошлый год почти 3 тысячам граждан был причинен ущерб на сумму 668 миллиардов сумов.
В связи с этим разработан проект закона о долевом строительстве. В нем предусмотрены регулирование проектов долевого строительства на основе новых подходов, защита средств граждан и обеспечение прозрачности строительных процессов.
Также обсужден новый механизм финансирования долевого строительства – эскроу-счета. При такой системе средства покупателей будут храниться на специальных счетах в уполномоченном банке и перечисляться застройщику только после выполнения строительных работ в соответствии с установленными условиями.
Система эскроу основывается на четырех ключевых правилах. Во-первых, средства, поступившие на эскроу-счета, не могут быть направлены на взыскание кредиторов. Во-вторых, инвесторы и застройщики работают только через уполномоченные банки. В-третьих, средства перечисляются застройщику после подписания акта передачи. В-четвертых, при расторжении договора средства дольщика возвращаются в полном объеме.
В новой системе важное место займет единая информационная платформа «Uy-joy». На ней все строительные процессы будут вестись в открытом электронном формате, будут объединены данные о рейтинге девелоперов, разрешительных документах, проекте и ходе строительства, эскроу-счетах и договорах.
На презентации также отмечено, что сегодня данные по одному строительному объекту ведутся в нескольких информационных системах. Из-за отсутствия взаимосвязи между такими системами, как «UzKad», «E-аукцион», «E-қарор», «Шаффоф қурилиш», «Менинг уйим», сведения о земельном участке, проектной документации, экспертизе, разрешении на строительство и вводе объекта в эксплуатацию формируются разрозненно.
В связи с этим предложено внедрить в строительные процессы единый идентификатор, цифровой паспорт территории, цифровой паспорт проекта и цифровой паспорт объекта. Это позволит охватить весь жизненный цикл объекта в едином цифровом контуре.
Особое внимание уделено вопросам градостроительной реновации. Отмечено, что вместо 17 тысяч домов, построенных в республике до 1991 года, можно возвести современные, энергоэффективные многоквартирные дома, обеспеченные необходимой инфраструктурой.
До настоящего времени единого закона, регулирующего процессы реновации, не существовало. В этой связи разработан проект нового закона о градостроительной реновации. В нем предусматривается четкое определение зон реновации, порядка получения согласия населения, компенсации и переселения, обязательств инвесторов и полномочий государственных органов.
За счет проектов реновации планируется обновить устаревший жилищный фонд, создать для населения безопасные и комфортные условия проживания, модернизировать инженерно-коммуникационные сети, расширить зеленые зоны и социальную инфраструктуру.
Президент нашей страны подчеркнул, что реформы в сфере градостроительства и урбанизации должны основываться на принципах создания комфортной среды для населения и устойчивого развития.
Ответственным лицам даны поручения по цифровизации генеральных и мастер-планов, запуску единой платформы «Uy-joy», обеспечению гарантий прав граждан в долевом строительстве, внедрению механизмов эскроу, а также формированию четких и справедливых процедур в сфере реновации.