Mehnat huquqlarini himoya qilish va odam savdosiga qarshi kurashish borasidagi ishlar sarhisob qilindi
Joriy yilning 13-avgust kuni Oliy Majlis Senatida Odam savdosiga qarshi kurashish va munosib mehnat masalalari boʻyicha milliy komissiyaning navbatdagi yigʻilishi boʻlib oʻtdi.
Uni Oʻzbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati Raisi, Milliy komissiya raisi Tanzila Narbayeva olib bordi.
Yigʻilishda Milliy komissiya, uning huzuridagi kichik komissiyalar hamda hududiy komissiyalarning joriy yil birinchi yarim yilligi davomida amalga oshirgan ishlari, erishilgan natijalar va mavjud muammolar muhokama qilindi.
Taʼkidlanganidek, hisobot davrida munosib mehnatni taʼminlash, mehnat huquqlarini himoya qilish, odam savdosining oldini olish hamda xalqaro mehnat standartlarini milliy amaliyotga joriy etish boʻyicha qator ishlar amalga oshirildi.
Xususan, sohaga oid milliy qonunchilikni xalqaro standartlarga muvofiqlashtirish boʻyicha islohotlar davom ettirildi. Xalqaro mehnat tashkilotining 87 va 98-sonli konvensiyalari talablariga muvofiq fuqarolarning mehnat huquqlari kafolatlarini kuchaytirishga qaratilgan qonun qabul qilindi. Shuningdek, Mehnat kodeksini takomillashtirish, kamsitish va shahvoniy shilqimlikning oldini olish, norasmiy bandlikni qisqartirish, mehnat muhofazasi hamda dual taʼlimni rivojlantirishga qaratilgan qonun loyihalari ishlab chiqildi.
Odam savdosidan jabrlangan shaxslarni aniqlash, ularga kompleks ijtimoiy xizmatlar koʻrsatish va jamiyatga integratsiya qilish tizimini takomillashtirishga ham alohida eʼtibor qaratildi.
Mehnat qonunchiligiga rioya etilishini taʼminlash, majburiy va bolalar mehnatining oldini olish, xodimlar uchun munosib mehnat sharoitlarini yaratish, fermerlar huquqlarini himoya qilish hamda qishloq xoʻjaligida bozor mexanizmlarini keng joriy etish boʻyicha tizimli choralar koʻrildi.
Qishloq xoʻjaligida fermerlar huquqlarini himoya qilish, yer munosabatlarini takomillashtirish va paxta-toʻqimachilik klasterlari hamda fermerlar oʻrtasidagi hisob-kitoblarni tartibga solish boʻyicha tizimli choralar koʻrildi. Amalga oshirilgan ishlar natijasida fermer xoʻjaliklari foydasiga qarzdorliklar undirib berilishi taʼminlandi.
Ishlab chiqarish tarmoqlarida xalqaro mehnat va texnik standartlarni joriy etish ishlari ham faollashtirildi. Bugungi kunda 286 ta korxonada ISO, Oeko-Tex, Sedex, Better Work, BSCI, GOTS, BCI kabi xalqaro standartlar joriy etilgan.
Xalqaro hamkorlik doirasida joriy yilning 8-11-iyun kunlari Jeneva shahrida boʻlib oʻtgan Xalqaro mehnat tashkilotining 114-sessiyasida Oʻzbekiston delegatsiyasi ishtirok etdi. Unda mamlakatimizda munosib mehnat tamoyillarini taʼminlash, majburiy mehnatni bartaraf etish va mehnat munosabatlarini xalqaro standartlar asosida takomillashtirish borasidagi islohotlar taqdim etildi.
Shuningdek, sohadagi ayrim kamchiliklar ham tanqidiy muhokama qilinib, masʼul vazirlik va idoralar hamda Toshkent shahri, Fargʻona va Samarqand viloyati hududiy komissiyalari rahbarlarining hisobotlari eshitildi.
Yigʻilish yakunida mehnat sohasida xalqaro standartlarni keng joriy etish, munosib mehnat tamoyillarini taʼminlashga qaratilgan qoʻshimcha chora-tadbirlar rejasi hamda Xalqaro mehnat tashkilotining “Alliance 8.7” tashabbusi doirasida Oʻzbekistonning 2026–2029-yillarga moʻljallangan “yoʻl xaritasi” loyihalari koʻrib chiqilib, ijroga qaratildi.
Belgilangan vazifalar ijrosini taʼminlash, sohadagi ishlarni yanada tizimli tashkil etish va mavjud muammolarni bartaraf etish boʻyicha masʼul vazirlik va idoralarga tegishli topshiriqlar berildi.

Подведены итоги работы по защите трудовых прав и противодействию торговле людьми
13 августа текущего года в Сенате Олий Мажлиса состоялось очередное заседание Национальной комиссии по вопросам противодействия торговле людьми и достойного труда.
Его вела Председатель Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан, председатель Национальной комиссии Танзила Нарбаева.
На заседании обсуждалась работа, проделанная Национальной комиссией, подкомиссиями при ней и территориальными комиссиями в течение первого полугодия текущего года, достигнутые результаты и существующие проблемы.
Отмечалось, что за отчетный период проведена определенная работа по обеспечению достойного труда, защите трудовых прав, предупреждению торговли людьми и внедрению международных трудовых стандартов в национальную практику.
В частности, продолжены реформы по приведению национального законодательства в соответствие с международными стандартами. В соответствии с требованиями конвенций Международной организации труда № 87 и № 98 принят закон, направленный на усиление гарантий трудовых прав граждан. Также разработаны законопроекты, направленные на совершенствование Трудового кодекса, предотвращение дискриминации и сексуального домогательства, сокращение неформальной занятости, охрану труда и развитие дуального образования.
Особое внимание уделено совершенствованию системы выявления жертв торговли людьми, оказания им комплексных социальных услуг и интеграции в общество.
Приняты системные меры по обеспечению соблюдения трудового законодательства, предотвращению принудительного и детского труда, созданию достойных условий труда для работников, защите прав фермеров и широкому внедрению рыночных механизмов в сельском хозяйстве.
Приняты системные меры по защите прав фермеров в сельском хозяйстве, совершенствованию земельных отношений и упорядочению взаиморасчетов между хлопково-текстильными кластерами и фермерами. В результате проведенной работы обеспечено взыскание задолженности в пользу фермерских хозяйств.
Также активизирована работа по внедрению международных трудовых и технических стандартов в производственных отраслях. На сегодняшний день на 286 предприятиях внедрены такие международные стандарты, как ISO, Oeko-Tex, Sedex, Better Work, BSCI, GOTS, BCI.
В рамках международного сотрудничества делегация Узбекистана приняла участие в 114-й сессии Международной организации труда, прошедшей в Женеве 8-11 июня текущего года. На ней были представлены реформы по обеспечению принципов достойного труда в нашей стране, искоренению принудительного труда и совершенствованию трудовых отношений на основе международных стандартов.
Также критически обсуждены некоторые недостатки в сфере, заслушаны отчеты руководителей ответственных министерств и ведомств, а также территориальных комиссий города Ташкента, Ферганской и Самаркандской областей.
В завершение заседания рассмотрены и направлены на реализацию проекты плана дополнительных мер, направленных на широкое внедрение международных стандартов в сфере труда, обеспечение принципов достойного труда, а также «дорожной карты» Узбекистана на 2026-2029 годы в рамках инициативы Международной организации труда «Альянс 8.7».
Ответственным министерствам и ведомствам даны соответствующие поручения по обеспечению исполнения поставленных задач, более системной организации работы в сфере и устранению имеющихся проблем.