Seulda Alisher Navoiy haykali ochildi
Joriy yil 16 dekabr kuni, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoevning Koreya Respublikasiga davlat tashrifi arafasida ushbu mamlakat poytaxti – Seul shahri markazida ulug‘ o‘zbek shoiri va mutafakkiri Alisher Navoiy haykali ochildi.
Dunyoning yana bir go‘zal shahrida atoqli ajdodimiz xotirasiga tiklangan ko‘rkam yodgorlikning ochilish marosimi Alisher Navoiy tavalludining 580 yilligi va davlatimiz rahbarining mazkur mamlakatga davlat tashrifiga bag‘ishlandi.
Tantanali tadbirda O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi Spikerining birinchi o‘rinbosari, Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazi direktori Akmal Saidov, O‘zbekiston Respublikasi Maktabgacha ta’lim vaziri Agrepina Shin, Oliy Majlis deputati Viktor Pak, shuningdek, O‘zbekiston va Janubiy Koreya jamoatchilik vakillari ishtirok etdi.
Navoiy hazratlarining yangi yodgorligi poyiga ilk bor gulchambarlar qo‘yildi.
Ma’lumot uchun: Bugungi kunga qadar Alisher Navoiy haykali dunyoning Tokio, Shanxay, Vashington, Moskva, Minsk, Boku, Mozori-Sharif, O‘sh, Dushanbe kabi shaharlarida o‘rnatilgan.

В Сеуле открыт памятник Алишеру Навои
16 декабря 2021 года, накануне государственного визита Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева в Республику Корея, в центре г. Сеула был открыт памятник великому узбекскому поэту и мыслителю Алишеру Навои.
Церемония открытия бюста памяти нашего знаменитого предка в столице Республики Корея была посвящена 580-летию Алишера Навои и государственному визиту главы нашего государства в эту страну.
В церемонии приняли участие Первый заместитель Спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса, директор Национального центра по правам человека Акмал Саидов, министр дошкольного образования Агрепина Шин, депутат узбекского парламента Виктор Пак, а также представители общественности Узбекистана и Республики Корея.
Участниками церемонии были впервые возложены венки к подножию нового памятника великому Навои.
Для справки: На сегодняшний день памятники Алишеру Навои установлены в Токио, Шанхае, Вашингтоне, Москве, Минске, Баку, Мазари-Шарифе, Оше и Душанбе.