O‘zbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazida ikki hamkorlik memorandumi imzolandi
O‘zbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazida o‘tkazilayotgan “Umummilliy birdamlik — Yangi O‘zbekiston taraqqiyotining harakatlantiruvchi kuchi!” mavzusidagi xalqaro konferensiya doirasida ikki muhim hamkorlik memorandumi imzolandi.
Jumladan, O‘zbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazi va O‘zbekiston Respublikasi Millatlararo munosabatlar va xorijdagi vatandoshlar masalalari bo‘yicha qo‘mitasi o‘rtasidagi hamkorlik memorandumiga Markaz direktori Firdavs Abduxoliqov hamda Qo‘mita raisi Qahramon Sariyev imzo chekdi.
Shuningdek, O‘zbekiston Respublikasi Millatlararo munosabatlar va xorijdagi vatandoshlar masalalari bo‘yicha qo‘mitasi hamda Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazi o‘rtasidagi hamkorlik memorandumi Qo‘mita raisi Qahramon Sariyev va Milliy markaz direktori Akmal Saidov tomonidan imzolandi.
Mazkur memorandumlar millatlararo totuvlik, diniy bag‘rikenglik, inson huquqlarini ta’minlash, ma’naviy-ma’rifiy sohadagi hamkorlikni yanada rivojlantirish, O‘zbekistonning boy tarixiy-madaniy merosini o‘rganish va uni xalqaro miqyosda keng targ‘ib etishga qaratilgan qo‘shma loyihalarni amalga oshirish uchun muhim huquqiy asos bo‘lib xizmat qiladi.
Hujjatlarga muvofiq, tomonlar ilmiy-tadqiqot ishlarini qo‘llab-quvvatlash, xalqaro va respublika miqyosida konferensiyalar, forumlar, ko‘rgazmalar, madaniy-ma’rifiy tadbirlar hamda media loyihalarni tashkil etish, shuningdek, yosh avlodni bag‘rikenglik, fuqarolik birdamligi va umuminsoniy qadriyatlar ruhida tarbiyalashga qaratilgan tashabbuslarni birgalikda amalga oshiradilar.
Imzolash marosimida so‘zga chiqqan O‘zbekiston Respublikasi Millatlararo munosabatlar va xorijdagi vatandoshlar masalalari bo‘yicha qo‘mitasi raisi Qahramon Sariyev mamlakatimizda millatlararo totuvlik va bag‘rikenglik davlat siyosatining ustuvor yo‘nalishlaridan biri ekanini alohida ta’kidladi.
- Bugun yurtimizda hukm surayotgan millatlararo totuvlik va hamjihatlik tasodifiy holat emas. Bu Prezidentimizrahbarligida amalga oshirilayotgan izchildavlat siyosatining amaliy natijasidir. 130 dan ortiq millat va elat vakillaribir oiladek ahil yashab, mamlakatimiztaraqqiyotiga munosib hissa qo‘shmoqda. Umummilliy birdamlik Yangi O‘zbekistontaraqqiyotining mustahkam poydevori»,— dedi Qahramon Sariyev.
Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazi direktori Akmal Saidov ham hamkorlik memorandumlarining ahamiyatiga to‘xtalib, O‘zbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazini dunyoda tengi yo‘q ma’naviy-ma’rifiy maskan sifatida e’tirof etdi.
-Haqiqatdan ham, bugun milliy birdamlik O‘zbekistonning milliy g‘oyasiga aylandi. Keyingi yillarda mamlakatimizda tinchlik, millatlararototuvlik va dinlararo bag‘rikenglikni ta’minlashning mustahkam huquqiy vainstitutsional asoslari yaratildi. O‘zbekistondagi Islom sivilizatsiyasimarkazi esa ushbu ezgu g‘oyalarning amaliyifodasi bo‘lib, xalqlar o‘rtasidagi o‘zaro hurmat, ma’rifat va muloqotni yanada mustahkamlashga xizmat qiladi, — deya ta’kidladi Akmal Saidov.
O‘zbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazi direktori Firdavs Abduxoliqov mazkur memorandumlar mamlakatimizdama’naviy-ma’rifiy hamkorlikni yanadarivojlantirishga xizmat qilishini qaydetdi.
- Bugungi hamkorlik mamlakatimizda millatlararo totuvlik va diniy bag‘rikenglikni yanada mustahkamlash, boy sivilizatsion merosimizni jahon hamjamiyatiga keng tanitish yo‘lidagi muhim qadamdir. O‘zbekiston tarixi bizga buyuk haqiqatni anglatadi: sivilizatsiya va taraqqiyotning eng mustahkam asosi — tinchlik, o‘zaro hurmat, bag‘rikenglik va ma’rifat. Ana shu qadriyatlarni asrab-avaylash va kelajak avlodga yetkazish barchamizning umumiy vazifamizdir, — dedi Firdavs Abduxoliqov.
Memorandumlarning imzolanishi O‘zbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazining davlat tashkilotlari bilan strategik hamkorligini yanada mustahkamlab, millatlararo totuvlik, inson huquqlari va ma’rifat sohasidagi qo‘shma loyihalarni amalga oshirish, shuningdek, mamlakatimizning boy sivilizatsion merosini xalqaro maydonda keng targ‘ib qilishga xizmat qiladi.

В Центре исламской цивилизации Узбекистана подписаны два меморандума о сотрудничестве
В рамках международной конференции «Общенациональное единство – движущая сила развития Нового Узбекистана!», проходящей в Центре исламской цивилизации Узбекистана, были подписаны два важных меморандума о сотрудничестве.
В частности, меморандум о сотрудничестве между Центром исламской цивилизации Узбекистана и Комитетом Республики Узбекистан по межнациональным отношениям и вопросам соотечественников за рубежом подписали директор Центра Фирдавс Абдухаликов и председатель Комитета Кахрамон Сариев.
Кроме того, меморандум о сотрудничестве между Комитетом Республики Узбекистан по межнациональным отношениям и вопросам соотечественников за рубежом и Национальным центром Республики Узбекистан по правам человека подписали председатель Комитета Кахрамон Сариев и директор Национального центра Акмаль Саидов.
Подписанные меморандумы создают важную правовую основу для реализации совместных проектов, направленных на укрепление межнационального согласия, религиозной толерантности, обеспечение прав человека, дальнейшее развитие сотрудничества в духовно-просветительской сфере, изучение богатого историко-культурного наследия Узбекистана и его широкую популяризацию на международном уровне.
Согласно документам, стороны будут совместно поддерживать научно-исследовательскую деятельность, организовывать международные и республиканские конференции, форумы, выставки, культурно-просветительские мероприятия и медиапроекты, а также реализовывать инициативы, направленные на воспитание молодого поколения в духе толерантности, гражданского единства и общечеловеческих ценностей.
Выступая на церемонии подписания, председатель Комитета Республики Узбекистан по межнациональным отношениям и вопросам соотечественников за рубежом Кахрамон Сариев особо подчеркнул, что укрепление межнационального согласия и толерантности является одним из приоритетных направлений государственной политики.
«Межнациональное согласие и единство, царящие сегодня в нашей стране, не являются случайностью. Это практический результат последовательной государственной политики, проводимой под руководством Президента. Представители более 130 национальностей и народностей живут в нашей стране одной дружной семьей и вносят достойный вклад в ее развитие. Общенациональное единство – прочный фундамент развития Нового Узбекистана», – отметил Кахрамон Сариев.
Директор Национального центра Республики Узбекистан по правам человека Акмаль Саидов, говоря о значении подписанных меморандумов, назвал Центр исламской цивилизации Узбекистана уникальным духовно-просветительским учреждением, не имеющим аналогов в мире.
«Сегодня национальное единство стало национальной идеей Узбекистана. За последние годы в нашей стране создана прочная правовая и институциональная основа для обеспечения мира, межнационального согласия и межрелигиозной толерантности. Центр исламской цивилизации Узбекистана является практическим воплощением этих благородных идей и служит укреплению взаимного уважения, просвещения и диалога между народами», – подчеркнул Акмаль Саидов.
Директор Центра исламской цивилизации Узбекистана Фирдавс Абдухаликов отметил, что подписанные меморандумы будут способствовать дальнейшему развитию духовно-просветительского сотрудничества в нашей стране.
«Сегодняшнее сотрудничество – важный шаг на пути дальнейшего укрепления межнационального согласия и религиозной толерантности, а также широкого продвижения богатого цивилизационного наследия Узбекистана на международной арене. История нашей страны учит великой истине: самым прочным фундаментом цивилизации и развития являются мир, взаимное уважение, толерантность и просвещение. Сохранение этих ценностей и передача их будущим поколениям – наша общая задача», – сказал Фирдавс Абдухаликов.
Подписание меморандумов будет способствовать дальнейшему укреплению стратегического сотрудничества Центра исламской цивилизации Узбекистана с государственными организациями, реализации совместных проектов в сферах межнационального согласия, защиты прав человека и просвещения, а также широкому продвижению богатого цивилизационного наследия нашей страны на международной арене.