19-may kuni poytaxtimizda “Oila va gender” ilmiy-tadqiqot instituti tomonidan “Yangi O‘zbekistonda farovon oila modeli: milliy tajriba, ilmiy tahlil va innovatsion yondashuvlar” mavzusida xalqaro konferensiya o‘tkazildi. Anjuman Xalqaro oila kuni va “Oilamiz – kelajagimiz” oyligi doirasida tashkil etildi.
Konferensiyada asosiy e’tibor Yangi O‘zbekistonda oila institutining barqaror rivojlanishini ta’minlash, zamonaviy huquqiy-institutsional mexanizmlar, raqamli texnologiyalar va sun’iy intellekt imkoniyatlari negizida farovon oila modelining ilmiy-nazariy hamda amaliy asoslarini takomillashtirish masalalariga qaratildi. Anjuman global transformatsiya jarayonlarida milliy oilaviy qadriyatlarni saqlash va mustahkamlash, demografik barqarorlikni ta’minlash, reproduktiv salomatlikni muhofaza qilish hamda gender tenglik va oila–ish muvozanatini qo‘llab-quvvatlashga qaratilgan innovatsion yondashuvlarni ilmiy muloqot maydonida birlashtirish imkonini berdi.
Xalqaro anjumanda 10 dan ortiq xorijiy ekspert, oila sohasida faoliyat yuritayotgan 80 dan ziyod olim, tegishli vazirlik va idoralar vakillari ishtirok etdi. Shuningdek, 20 nafar milliy hamda 12 nafar xorijiy va xalqaro tashkilotlar ekspert va mutaxassislari o‘z ma’ruza va taqdimotlari bilan qatnashdi.
Konferensiyaning ochilishida, jumladan, Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazi direktori, BMT Inson huquqlari qo‘mitasi a’zosi akademik Akmal Saidovning  videomurojaati tinglandi. A.Saidov Yangi O‘zbekistonda 10 million 200 mingta oila mavjudligiga e’tiborni qaratar ekan, oila jamiyatning oddiy bir bo‘g‘ini emas, balki davlatning poydevori, milliy o‘zlikning asosi va barqaror rivojlanishning muhim tayanchi ekanligini alohida qayd etdi.
A.Saidov ta’kidlaganidek, Inson huquqlari umumjahon deklaratsiyasida oila "jamiyatning tabiiy va asosiy bo‘g‘ini" deb e’lon qilingan bo‘lib, u davlat himoyasida bo‘lish huquqiga ega. Fuqarolik va siyosiy huquqlar to‘g‘risidagi xalqaro pakt, Bola huquqlari to‘g‘risidagi konvensiya, Oila huquqlarini himoya qilish to‘g‘risidagi konvensiya – bu xalqaro-huquqiy vositalarning barchasi oilani himoya qilish bo‘yicha milliy qonunchilikning poydevorini tashkil etadi.
Bugungi kunda ushbu xalqaro mezonlar davlatimizning huquqiy tizimida o‘z mujassamini topgan. Xususan, 2023-yilda yangi tahrirda qabul qilingan O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasida oila huquqlari kafolatlari sezilarli darajada mustahkamlandi.
Asosiy Qonunimizning 42-moddasida homiladorligi yoki bolasi borligi sababli ayollarni ishga qabul qilishni rad etish, ishdan bo‘shatish va ularning ish haqini kamaytirish taqiqlangan. O‘z navbatida, Konstitutsiyamizning 58-moddasida jamiyat va davlat ishlarini boshqarishda xotin-qizlar va erkaklarning teng huquq hamda imkoniyatlari mustahkamlangan.
So‘nggi yillarda O‘zbekiston tizimli islohotlarni amalga oshirib, oilani himoya qilishning xalqaro standartlarga javob beradigan mustahkam huquqiy poydevorini yaratdi. Asosiy yutuqlar orasida quyidagilarni alohida ko‘rsatish o‘rinli, ya’ni:
• 2019-yilda "Xotin-qizlarni tazyiq va zo‘ravonlikdan himoya qilish to‘g‘risida"gi qonun qabul qilinishi natijasida – himoya orderlari, jabrlanganlarga bepul yuridik, psixologik va tibbiy yordam joriy etildi; 2023-yilda Jinoyat kodeksining 126-1-moddasiga kiritilgan o‘zgartirishlar asosida uydagi zo‘ravonlik jinoiy javobgarlikka sabab bo‘lishi ko‘zda tutildi, jinsiy shilqimlik va ta’qib uchun ham javobgarlik joriy etildi. Ushbu chora-tadbirlar BMTning Ayollarga nisbatan kamsitishlarga barham berish qo‘mitasi (CEDAW) tavsiyalariga bevosita mos keladi.
• 2024-yilda qabul qilingan "Bolalarni zo‘ravonlikning barcha shakllaridan himoya qilish to‘g‘risida"gi qonun bilan jismoniy jazolar taqiqlandi, bolalar uchun himoya orderlari joriy etildi hamda bolalarga bepul huquqiy va psixologik yordam ko‘rsatish kafolatlandi. Qonunni ishlab chiqishda BMTning Bola huquqlari bo‘yicha qo‘mitasi mulohazalari inobatga olindi.
• 2025-yil 1-martdan boshlab yolg‘iz onalar/otalarga 3 yoshgacha bo‘lgan bola uchun bazaviy hisoblash miqdorining 1,5 baravarigacha miqdorda to‘lov tarzidagi moliyaviy yordam joriy etildi. Kam ta’minlangan oilalardan bo‘lgan yolg‘iz onalar bolalar bog‘chasiga borish uchun yordam olishlari, shuningdek, kam ta’minlangan oilalardan bo‘lgan talaba qizlar o‘qish uchun to‘lov, stipendiyalar va grantlar olishlari mumkin.
Farovon oila – nafaqat davlat siyosatining maqsadi, balki mamlakatimizda amalga oshirilayotgan tizimli va qamrovdor islohotlar muvaffaqiyatining asosiy mezonidir, – dedi pirovardida A.Saidov. – Oila mustahkam bo‘lsa, davlat mustahkam va xalqimiz farovon bo‘ladi, millatimiz ravnaq topib, Vatanimiz barqaror taraqqiyotga erishadi. So‘nggi yillardagi islohotlar samaralari shuni ko‘rsatmoqdaki, O‘zbekiston to‘g‘ri yo‘nalishda – xalqaro standartlar asosida va o‘z tajribasiga tayangan holda izchil harakat qilmoqda.

В Новом Узбекистане создана прочная правовая основа для защиты семьи, отвечающая международным стандартам
19 мая в Ташкенте Научно-исследовательским институтом "Семья и гендер" была проведена международная конференция на тему "Модель благополучной семьи в Новом Узбекистане: национальный опыт, научный анализ и инновационные подходы." Мероприятие было организовано в рамках Международного дня семьи и месячника "Наша семья — наше будущее."
Основное внимание на конференции было уделено вопросам обеспечения устойчивого развития института семьи в Новом Узбекистане, совершенствования научно-теоретических и практических основ модели благополучной семьи на базе современных правовых и институциональных механизмов, цифровых технологий и возможностей искусственного интеллекта. Конференция предоставила площадку для научного диалога и объединения инновационных подходов, направленных на сохранение и укрепление национальных семейных ценностей в процессах глобальной трансформации, обеспечение демографической стабильности, охрану репродуктивного здоровья, а также поддержку гендерного равенства и баланса между семьёй и работой.
В международной конференции приняли участие более 10 зарубежных экспертов, свыше 80 учёных, занимающихся вопросами семьи, а также представители профильных министерств и ведомств. Кроме того, со своими докладами и презентациями выступили 20 национальных экспертов и 12 специалистов из зарубежных и международных организаций.
На открытии конференции, в частности, было заслушано видеообращение академика Акмаля Саидова —  директора Национального центра Республики Узбекистан по правам человека, члена Комитета ООН по правам человека. А. Саидов, обратив внимание на наличие в Новом Узбекистане 10 миллионов 200 тысяч семей, особо отметил, что семья — это не просто ячейка общества, а фундамент государства, основа национальной самобытности и важная опора устойчивого развития.
Как подчеркнул А. Саидов, во Всеобщей декларации прав человека семья провозглашена "естественной и основной ячейкой общества", которая имеет право на защиту со стороны государства. Международный пакт о гражданских и политических правах, Конвенция о правах ребенка, конвенции о защите прав семьи — все эти международно-правовые инструменты составляют основу национального законодательства в области защиты семьи.
Сегодня эти международные нормы нашли свое отражение в правовой системе нашего государства. В частности, в Конституции Республики Узбекистан, принятой в новой редакции в 2023 году, были значительно усилены гарантии прав семьи.
Статья 42 нашего Основного закона запрещает отказывать женщинам в приеме на работу, увольнять их и снижать им заработную плату по причинам, связанным с беременностью или наличием ребенка. В свою очередь, статья 58 Конституции Узбекистана закрепляет равные права и возможности женщин и мужчин в управлении делами общества и государства.
В последние годы Узбекистан провёл системные реформы, создав прочную правовую базу для защиты семьи, соответствующую международным стандартам. Среди основных достижений следует выделить следующие:
• В результате принятия в 2019 году Закона "О защите женщин от притеснений и насилия" были введены защитные ордера, а также бесплатная юридическая, психологическая и медицинская помощь пострадавшим; в соответствии с поправками, внесёнными в статью 126-1 Уголовного кодекса в 2023 году, была установлена уголовная ответственность за домашнее насилие, а также введена ответственность за сексуальные домогательства и преследование. Эти меры напрямую соответствуют рекомендациям Комитета ООН по ликвидации дискриминации в отношении женщин (CEDAW).
• Законом "О защите детей от всех форм насилия," принятым в 2024 году, запрещены телесные наказания, введены защитные ордера для детей и гарантирована бесплатная правовая и психологическая помощь детям. При разработке закона были учтены рекомендации Комитета ООН по правам ребёнка.
• С 1 марта 2025 года введена финансовая помощь для одиноких матерей/отцов в виде выплаты в размере до 1,5-кратной базовой расчётной величины на ребёнка в возрасте до 3 лет. Одинокие матери из малообеспеченных семей могут получать помощь с оплатой детского сада, а студенткам из малообеспеченных семей могут помочь с платой за обучение, стипендиями и грантами.
Благополучная семья — это не только цель государственной политики, но и основной критерий успеха системных и комплексных реформ, осуществляемых в нашей стране, — сказал в заключение А. Саидов. — Если семья будет крепкой, то и государство будет крепким, а наш народ — благополучным, наша нация будет процветать, а Родина достигнет устойчивого развития. Результаты реформ последних лет показывают, что Узбекистан последовательно движется в правильном направлении — на основе международных стандартов и с опорой на собственный опыт.