Milliy markazda XXR delegatsiyasi bilan uchrashuv bo‘ldi
13-may kuni Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazida Xitoyning Inson huquqlarini rivojlantirish jamg‘armasi vitse-prezidenti va Bosh kotibi Li Xunkuy boshchiligidagi delegatsiya bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi. Ushbu delegatsiya 14-mayda Toshkent shahrida o‘tkaziladigan “Xitoy — Markaziy Osiyo — 2026” inson huquqlarini rivojlantirish forumida ishtirok etish uchun mamlakatimizga tashrif buyurdi.
Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazi direktori akademik Akmal Saidov mehmonlarni qutlar ekan,  Xitoy Xalq Respublikasining yetuk ekspertlari, ilmiy-akademik doiralari va turli davlat tuzilmalari vakillaridan iborat nufuzli delegatsiya O‘zbekistonga tashrif buyurganini alohida ta’kidladi. Delegatsiyaning bunday tarkibi va darajasi O‘zbekiston bilan Xitoy o‘rtasidagi inson huquqlari sohasidagi hamkorlik yanada mazmunli va barqaror tus olayotganidan dalolat beradi.
O‘zbekiston tomoni Xitoyning 2026-yil 23-fevral – 1-mart kunlari bo‘lib o‘tgan BMT Inson huquqlari bo‘yicha kengashining 61-sessiyasida ilgari surgan tashabbusini qo‘llab-quvvatlashi qayd etildi. Ushbu tashabbus inson huquqlari sohasida global boshqaruvni takomillashtirish va Global boshqaruv do‘stlari guruhini tuzishga qaratilgan bo‘lib, u ko‘p tomonlama yondashuvni mustahkamlash, BMTning inson huquqlari tizimidagi islohotlarni ilgari surish, rivojlanayotgan mamlakatlarning vakilligi va rolini kengaytirish, shuningdek, bu sohadagi yangi chaqiriqlarga o‘z vaqtida javob berish muhimligini ko‘zda tutadi.
Muloqot davomida Milliy markaz direktori 2018-yildan buyon O‘zbekiston Prezidenti tashabbusi bilan Inson huquqlari bo‘yicha Samarqand forumi (ikki yilda bir marta) o‘tkazib kelinayotganini ham aytdi. Joriy yilda Fuqarolik va siyosiy huquqlar hamda Iqtisodiy, ijtimoiy va madaniy huquqlar to‘g‘risidagi ikkita xalqaro paktning 60-yilligiga bag‘ishlangan beshinchi forum bo‘lib o‘tadi. Shu munosabat bilan xitoylik mo‘tabar mehmonlar Inson huquqlari bo‘yicha beshinchi Samarqand forumida ishtirok etish uchun taklif etildi.
O‘z navbatida, Xitoyning Inson huquqlarini rivojlantirish jamg‘armasi vitse-prezidenti va Bosh kotibi Li Xunkuy O‘zbekiston tomoniga yuksak e’tibor va samimiy mehmondo‘stlik uchun chuqur minnatdorchilik bildirdi. Xitoy bilan O‘zbekiston o‘z milliy taraqqiyotini tanlagan va shu yo‘ldan qat’iy borayotgan davlatlar hisoblangani bois inson huquqlarini rivojlantirish borasidagi qarashlarimiz ham yaqin va o‘xshash ekanligini ta’kidladi.
So‘nggi yillarda davlatlarimiz rahbarlarining do‘stona va o‘zaro manfaatli hamkorlik munosabatlari izchil faollashgani asnosida Xitoy bilan O‘zbekistonning ko‘plab sohalar qatori inson huquqlari sohasidagi o‘zaro muloqoti ham sezilarli darajada chuqurlashib, amaliy ahamiyat kasb etmoqda. Shu nuqtayi nazardan, Toshkentda o‘tkaziladigan “Xitoy — Markaziy Osiyo — 2026” inson huquqlarini rivojlantirish forumi mintaqaviy formatdagi muloqotni davom ettirish, aniq yechimlarni muhokama qilish, tajriba almashish, shuningdek, erishilgan kelishuvlarni yakuniy hujjatda mustahkamlash imkonini beradi.
Tomonlar ushbu Forumga tayyorgarlik yakunlarini atroflicha muhokama qildilar. Forum ishtirokchilarining ma’ruzalari asosida tayyorlangan maqolalarni Milliy markaz jurnallarida chop etish, Forum materiallarini alohida to‘plam shaklida nashr etish kabi bir qator amaliy takliflar ko‘rib chiqildi va ma’qullandi.
Shundan so‘ng Xitoy delegatsiyasi a’zolari Inson huquqlari uyi faoliyati bilan tanishdilar. Bu yerda tashkil etilgan Milliy markaz tomonidan nashr etilgan kitoblar va Xitoyga taalluqli adabiyotlar ko‘rgazmasi, shuningdek, keyingi yillarda O‘zbekiston va Xitoy o‘rtasida inson huquqlari sohasidagi hamkorlikka oid fotoko‘rgazma mehmonlarda yaxshi taassurot qoldirdi.

Встреча с делегацией из Китая в Национальном центре по правам человека
13 мая в Национальном центре Республики Узбекистан по правам человека состоялась встреча с делегацией во главе с вице-президентом и генеральным секретарем Китайского фонда развития прав человека Ли Хункуем. Эта делегация прибыла в нашу страну для участия в форуме по развитию прав человека «Китай – Центральная Азия – 2026», который состоится в Ташкенте 14 мая.
Приветствуя гостей, академик Акмал Саидов, директор Национального центра Республики Узбекистан по правам человека, подчеркнул, что Узбекистан посетила влиятельная делегация, состоящая из ведущих экспертов, представителей научных и академических кругов, государственных структур Китайской Народной Республики. Такой состав и уровень делегации свидетельствуют о том, что сотрудничество в области прав человека между Узбекистаном и Китаем становится более значимым и стабильным.
Было отмечено, что узбекская сторона поддерживает инициативу, выдвинутую Китаем на 61-й сессии Совета ООН по правам человека, которая проходила с 23 февраля по 1 марта 2026 года. Эта инициатива направлена ​​на улучшение глобального управления в области прав человека и создание Группы друзей глобального управления, которая предусматривает важность укрепления многостороннего подхода, содействия реформам в системе ООН по правам человека, расширения представительства и роли развивающихся стран, а также своевременного реагирования на новые вызовы в этой области.
В ходе встречи директор Национального центра также отметил, что с 2018 года по инициативе Президента Узбекистана проводится Самаркандский форум по правам человека (раз в два года). В этом году состоится пятый форум, посвященный 60-летию двух Международных пактов – о гражданских и политических правах и об экономических, социальных и культурных правах. В этой связи на Пятый Самаркандский форум по правам человека были приглашены китайские высокопоставленные лица.
В свою очередь, Ли Хункуй, вице-президент и генеральный секретарь Китайского фонда развития прав человека, выразил глубокую благодарность узбекской стороне за высокое внимание и искреннее гостеприимство. Он подчеркнул, что, поскольку Китай и Узбекистан являются странами, выбравшими собственное национальное развитие и неуклонно следующими этому пути, наши взгляды на развитие прав человека также близки и схожи.
В последние годы, с последовательным усилением дружественного и взаимовыгодного сотрудничества между лидерами наших государств, диалог между Китаем и Узбекистаном в области прав человека, наряду со многими другими областями, значительно углубился и приобретает практическое значение. С этой точки зрения, Форум по развитию прав человека «Китай – Центральная Азия – 2026», который состоится в Ташкенте, предоставит возможность продолжить диалог в региональном формате, обсудить конкретные решения, обменяться опытом и закрепить достигнутые договоренности в итоговом документе.
Стороны подробно обсудили результаты подготовки к этому Форуму. Был рассмотрен и одобрен ряд практических предложений, таких как публикация статей, подготовленных на основе докладов участников Форума, в журналах Национального центра, а также публикация материалов Форума в виде отдельного сборника.
После этого члены китайской делегации ознакомились с деятельностью Дома прав человека. Хорошее впечатление на гостей произвела выставка книг, изданных Национальным центром, и литературы, посвященной Китаю, а также фотовыставка о сотрудничестве Узбекистана и Китая в области прав человека в последние годы.