Inson huquqlari sohasidagi jahon ta’lim dasturining beshinchi bosqichi bo‘yicha “Yo‘l xaritasi” tasdiqlandi
Vazirlar Mahkamasi tomonidan 2026-yil  3-martda “O‘zbekiston Respublikasida Inson huquqlari sohasidagi jahon ta’lim dasturining beshinchi bosqichini amalga oshirish bo‘yicha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi qaror qabul qilindi. Qaror bilan O‘zbekiston Respublikasida Inson huquqlari sohasidagi jahon ta’lim dasturining beshinchi bosqichini amalga oshirish bo‘yicha “Yo‘l xaritasi” hamda Inson huquqlari sohasidagi jahon ta’lim dasturining beshinchi bosqichini amalga oshirish bo‘yicha Milliy komissiya tarkibi tasdiqlandi.
Ma’lumki, BMT tomonidan 2025–2029-yillar Inson huquqlari bo‘yicha Jahon ta’lim dasturining beshinchi bosqichini  amalga oshirish davri sifatida e’lon qilindi. BMT Inson huquqlari bo‘yicha kengashi 2024-yil 9-oktyabrda “Inson huquqlari sohasida jahon ta’lim dasturi: beshinchi bosqich uchun harakatlar rejasi” bo‘yicha 57/10-sonli rezolyutsiyasini qabul qildi.
Shu munosabat bilan mamlakatimizda 2025-yil davomida davlat organlari xodimlarining inson huquqlari, gender tenglik va qiynoqqa qarshi kurashish sohasidagi bilim va ko‘nikmalarini oshirish bo‘yicha o‘quv kurslari muntazam tashkil etildi. Binobarin, Vazirlar Mahkamasining yangi qarori bu boradagi ishlarni yanada yuqori bosqichga ko‘tarishga qaratilgani bilan dolzarb va muhimdir.
Qaror bilan tasdiqlangan O‘zbekiston Respublikasida Inson huquqlari sohasidagi jahon ta’lim dasturining beshinchi bosqichini amalga oshirish bo‘yicha “Yo‘l xaritasi” 24 ta banddan iborat. Unda inson huquqlari sohasida davlat siyosatini samarali amalga oshirish, inson huquqlari madaniyatni shakllantirish, yoshlarning huquqiy ongini yuksaltirishga oid ta’sirchan chor-tadbirlar belgilangan.
Shuningdek, inson huquqlari va raqamli texnologiyalar, gender tenglikka alohida e’tibor qaratish, inson huquqlari va asosiy erkinliklarini himoya qilishning xalqaro mexanizmlari to‘g‘risidagi xabardorlikni oshirish hamda Inson huquqlari sohasidagi jahon ta’lim dasturining beshinchi bosqichida belgilangan vazifalarni samarali va o‘z vaqtida amalga oshirish kabi dolzarb maqsadlarga erishish ko‘zda tutilmoqda.
Inson huquqlari sohasidagi jahon ta’lim dasturining beshinchi bosqichini amalga oshirish bo‘yicha Milliy komissiya tarkibiga inson huquqlari bo‘yicha milliy institutlar, oliy ta’lim va ilmiy tashkilotlar hamda fuqarolik jamiyati instituti vakillari kiritilgan.

Утверждена «Дорожная карта» пятого этапа Всемирной программы образования в области прав человека
3 марта 2026 года было принято Постановление Кабинета Министров «О мерах по реализации пятого этапа Всемирной программы образования в области прав человека в Республике Узбекистан».
Постановлением утверждается «Дорожная карта» по осуществлению пятого этапа Всемирной программы Организации Объединенных Наций по образованию в области прав человека и состав Национальной комиссии по реализации пятого этапа Всеобщей программы по правам человека в Республике Узбекистан.
Как известно, Организация Объединенных Наций объявила период 2025–2029 годов этапом осуществления пятого цикла Всемирной программы образования в области прав человека. 9 октября 2024 года Совет по правам человека ООН принял резолюцию 57/10 «Всемирная программа образования в области прав человека: план действий для пятого этапа».
В связи с этим на протяжении 2025 года в нашей стране регулярно организовывались учебные курсы для повышения знаний и навыков государственных служащих в области прав человека, гендерного равенства и борьбы с пытками. Следовательно, новое постановление Кабинета Министров является своевременным и важным, поскольку направлено на выведение работы в этой области на более высокий уровень.
Утвержденная этим постановлением «Дорожная карта» по реализации пятого этапа Всемирной образовательной программы по правам человека в Республике Узбекистан состоит из 24 пунктов. В ней изложены эффективные меры по эффективной реализации государственной политики в области прав человека, продвижению культуры прав человека и повышению правовой осведомленности молодежи.
Особое внимание уделяется правам человека и цифровым технологиям, а также гендерному равенству, направлена на достижение таких актуальных целей, как повышение осведомленности о международных механизмах защиты прав человека и основных свобод, а также эффективное и своевременное выполнение задач, поставленных в пятой фазе Всемирной программы образования в области прав человека.
В состав Национальной комиссии по осуществлению пятой фазы Всемирной программы образования в области прав человека входят представители национальных правозащитных учреждений, высших учебных заведений и научных организаций, а также институтов гражданского общества.