Yangi O‘zbekistonning inson huquqlari sohasidagi tajribasi Lissabonda taqdim etildi
26-27-yanvar kunlari Portugaliyaning Lissabon shahrida inson huquqlari sohasidagi xalqaro standartlarni joriy etishga qaratilgan davlat tuzilmalarini birlashtiruvchi "Amalga oshirish, hisobot berish va keyingi harakatlar bo‘yicha milliy mexanizmlar xalqaro tarmog‘i"ning uchinchi xalqaro seminari o‘tkazilmoqda. Uni Birlashgan Millatlar Tashkilotining Inson huquqlari bo‘yicha oliy komissari Boshqarmasi ko‘magida Portugaliya Milliy inson huquqlari qo‘mitasi tashkil etdi.
Seminar dunyoning turli mintaqalaridan inson huquqlari bo‘yicha milliy mexanizmlar, xalqaro tashkilotlar, BMT tizimi organlari, inson huquqlari bo‘yicha milliy institutlar, fuqarolik jamiyati faollari va ilmiy doiralar vakillarini bir joyga to‘pladi.
Tadbir dasturi asosida Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazi direktori Akmal Saidov ma’ruza qildi. Ma’ruzada Yangi O‘zbekistonning bu boradagi tajribasi idoralararo muvofiqlashtirish, inson huquqlarini himoya qilish bo‘yicha xalqaro mexanizmlar tavsiyalari monitoringini raqamlashtirish, parlament nazorati va keyingi harakatlar jarayonlarida fuqarolik jamiyati ishtirokini ta’minlash sohasidagi ilg‘or amaliyot namunasi sifatida taqdim etildi.
Yangi tahrirdagi O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasida inson huquqlari bo‘yicha milliy institutlar inson huquq va erkinliklarini himoya qilishning mavjud shakl va vositalarini to‘ldirishi, fuqarolik jamiyatini rivojlantirishga va inson huquqlari madaniyatini mustahkamlashga ko‘maklashishi haqidagi 56-moddaning mustahkamlangani ushbu tizimni institutsional jihatdan mustahkamlashda muhim qadam bo‘ldi. Shuningdek, Konstitutsiyada davlatning inson huquqlari bo‘yicha milliy institutlarni tashkil etish va ularning samarali faoliyat yuritishi uchun zarur shart-sharoitlar yaratish majburiyati to‘g‘ridan to‘g‘ri belgilab qo‘yildi.
O‘zbekiston o‘z milliy tajribasini taqdim etish uchun Lissabon anjumaniga taklif etilgan Markaziy Osiyoning yagona davlati hisoblanadi. Milliy tajriba deganda, jumladan, mamlakat tomonidan amalga oshirish, hisobot berish va keyingi harakatlarning milliy mexanizmlarini institutsional mustahkamlash, shuningdek, inson huquqlari bo‘yicha xalqaro majburiyatlarni amalda bajarish sohasida erishilgan taraqqiyotning xalqaro e’tirofi aks etgan ibratli amaliyot haqida so‘z bormoqda.
Yalpi majlislar va mavzuli sho‘ba yig‘ilishlari doirasida BMT shartnomaviy organlari va Universal davriy sharh tavsiyalarining amaliy ijrosini ta’minlashda “Amalga oshirish, hisobot berish va keyingi harakatlar bo‘yicha milliy mexanizmlarning xalqaro tarmog‘i” qanday ahamiyat kasb etishi xususida atroflicha fikr yuritilmoqda. Seminar ishtirokchilari bu boradagi tavsiyalarni kuzatib borishning raqamli vositalaridan foydalanish, mintaqaviy va mintaqalararo tarmoqlarni rivojlantirish, shuningdek, bunda parlamentlar, inson huquqlari bo‘yicha milliy institutlar va fuqarolik jamiyatini jalb qilish mexanizmlarini batafsil muhokama qilmoqdalar.
Seminar mavzusi doirasida ayni sohadagi xalqaro muloqotni chuqurlashtirish istiqbollariga alohida e’tibor qaratilmoqda. Tadbirning yakuniy xulosalari Asunson deklaratsiyasi va Marokash boshqaruv asoslari negizida ishlab chiqilgan “Amalga oshirish, hisobot berish va keyingi harakatlar bo‘yicha milliy mexanizmlarning xalqaro tarmog‘i”ning 2026-2031-yillarga mo‘ljallangan harakatlar rejasini rasman qabul qilishga xizmat qiladi.

Опыт Узбекистана в сфере прав человека представят в Лиссабоне
26–27 января 2026 года в Лиссабоне проходит Третий международный семинар «Международной сети национальных механизмов реализации, отчетности и последующих действий» (NMIRF), объединяющей госструктуры, призванные внедрять международные стандарты в области прав человека.
Организаторами семинара выступили Национальный комитет по правам человека Португалии при поддержке Управления Верховного комиссара Организации Объединенных Наций по правам человека.
Семинар объединяет представителей национальных механизмов по правам человека, международных организаций, органов системы ООН, национальных правозащитных институтов, гражданского общества и академических кругов из различных регионов мира.
В программу семинара включен доклад директора Национального центра Республики Узбекистан по правам человека Акмала Саидова, который представляет опыт Узбекистана, как пример передовой практики в области межведомственной координации, цифровизации мониторинга рекомендаций международных правозащитных механизмов, парламентского контроля и участия гражданского общества в процессах последующих действий.
Фундаментально важным шагом в институциональном укреплении данной системы стало закрепление в новой Конституции Республики Узбекистан статьи 56, согласно которой национальные институты по правам человека дополняют существующие формы и средства защиты прав и свобод человека, способствуют развитию гражданского общества и укреплению культуры прав человека. Конституция также прямо устанавливает обязанность государства создавать необходимые условия для организации и эффективного функционирования национальных институтов по правам человека.
Республика Узбекистан является единственным государством Центральной Азии, приглашенным для представления национального опыта, что отражает международное признание прогресса. достигнутого страной, в сфере институционального укрепления национальных механизмов реализации, отчетности и последующих действий, а также практической имплементации международных обязательств по правам человека.
В рамках пленарных заседаний и тематических панелей участники семинара обсуждают роль NMIRF в обеспечении практической имплементации рекомендаций договорных органов ООН и Универсального периодического обзора, использование цифровых инструментов отслеживания рекомендаций, развитие региональных и межрегиональных сетей, а также механизмы вовлечения парламентов, национальных правозащитных институтов и гражданского общества.
Семинар способствует углублению международного диалога по вопросам создания и укрепления национальных механизмов реализации, отчетности и последующих действий, консолидации Международной сети NMIRF, а также официальному принятию Плана действий Международной сети NMIRF на период 2026–2031 годов, разработанного на основе Асунсьонской декларации и Марракешской руководящей базы.