Konstitutsiyaviy sudning 30 yilligiga bag‘ishlangan xalqaro konferensiya bo‘lib o‘tdi
Joriy yilning 11-12-noyabr kuni Toshkent shahrida O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyaviy sudi tashkil etilganining 30 yilligiga bag‘ishlangan “Konstitutsiyaviy islohotlar va konstitutsiyaviy nazorat institutini rivojlantirishning dolzarb masalalari” mavzusida xalqaro konferensiya bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda Oliy Majlis Senati a’zolari, Qonunchilik palatasi deputatlari, shuningdek, O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyaviy sudi, Birlashgan Millatlar Tashkiloti, YeXHT hamda xorijiy mamlakatlarning konstitutsiyaviy sudlari vakillari oʻzlarining ma’ruzalari bilan ishtirok etdi.
Konferensiyada Ozarbayjon, Qozog‘iston, Qirg‘iziston, Tojikiston, Turkiya, Tailand, Belarus, Rossiya, Germaniya, Indoneziya kabi davlatlarning konstitutsiyaviy sudlari rahbarlari, xalqaro tashkilotlar vakillari, ilmiy doiralar hamda mutaxassislar ham qantashdi.
Oliy Majlis Senati Raisi Tanzila Narbayeva o‘z chiqishida Konstitutsiyaviy sudning 30 yillik faoliyati davomida mamlakatda huquq ustuvorligini ta’minlash, fuqarolarning konstitutsiyaviy kafolatlarini mustahkamlash va sud hokimiyati mustaqilligini rivojlantirish yo‘lidagi hissasini alohida ta’kidladi.
Shuningdek, 2023-yilda amalga oshirilgan konstitutsiyaviy islohotlar inson huquqlari, sud mustaqilligi va konstitutsiyaviy nazorat tizimini yanada kuchaytirish yo‘lida muhim bosqich bo‘lgani qayd etildi.
Shu bilan birga, Konstitutsiyaviy sudning parlament bilan o‘zaro hamkorligi ham alohida ta’kidlab o‘tildi. Sud har yili sud amaliyoti va konstitutsiyaviy qonunchilik holati bo‘yicha ma’lumotlarni Oliy Majlis palatalariga hamda Prezidentga taqdim etadi, parlament esa bu tavsiyalarni qonun ijodkorligi jarayonida inobatga oladi.
Konferensiya doirasida Osiyo konstitutsiyaviy sudlari va ularga teng institutlar assotsiatsiyasiga raislik Tailand Qirolligi Konstitutsiyaviy sudidan O‘zbekiston Respublikasiga topshirildi. Buni xalqaro hamjamiyat tomonidan O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan sud-huquq islohotlariga berilgan yuksak e’tirof sifatida baholash mumkin.

Состоялась международная конференция, посвященная 30-летию Конституционного суда
11-12 ноября текущего года в Ташкенте состоялась международная конференция на тему: «Конституционная реформа и актуальные вопросы развития института конституционного контроля», посвященная 30-летию со дня образования Конституционного суда Республики Узбекистан.
В мероприятии приняли участие члены Сената Олий Мажлиса, депутаты Законодательной палаты, а также представители Конституционного суда Республики Узбекистан, Организации Объединенных Наций, ОБСЕ и конституционных судов зарубежных стран.
В конференции приняли участие и руководители конституционных судов Азербайджана, Казахстана, Кыргызстана, Таджикистана, Турции, Таиланда, Беларуси, России, Германии, Индонезии, представители международных организаций, научных кругов.
В своем выступлении Председатель Сената Олий Мажлиса Танзила Нарбаева особо отметила вклад Конституционного суда в обеспечение верховенства права в стране, укрепление конституционных гарантий граждан и развитие независимости судебной власти на протяжении 30 лет его деятельности.
Также подчеркивалось, что конституционная реформа, проведенная в 2023 году, является важной вехой на пути к дальнейшему укреплению прав человека, судебной независимости и системы конституционного контроля.
Вместе с тем, особо было отмечено взаимодействие Конституционного суда с парламентом. Ежегодно палатам Олий Мажлиса и Президенту судом представляется информация о состоянии судебной практики и конституционного законодательства, а парламент принимает эти рекомендации во внимание в процессе законотворчества.
В рамках конференции председательство в Ассоциации азиатских конституционных судов и приравненных к ним институтов было передано Республике Узбекистан от Конституционного суда Королевства Таиланд, что можно расценивать как высокое признание международным сообществом проводимых в Узбекистане судебно-правовых реформ.
На пленарных сессиях конференции обсуждались такие актуальные темы, как конституционная реформа, развитие института конституционного обжалования, роль конституционных судов в защите прав человека.