Fuqarolar huquq va erkinliklari himoyasini kuchaytirishga oid qonunlar ko‘rib chiqildi
Joriy yilning 19-may kuni Senatning Sud-huquq masalalari va korrupsiyaga qarshi kurashish qo‘mitasining majlisi bo‘lib o‘tdi.
Unda senatorlar, mahalliy Kengashlar doimiy komissiyalari raislari, Yoshlar parlamenti aʼzolari, ekspertlar, qonun tashabbuskorlari, manfaatdor vazirlik va idoralar hamda ommaviy axborot vositalari vakillari ishtirok etdi.
Majlisda fuqarolar huquq va erkinliklari himoyasini kuchaytirish hamda sud hokimiyatining ochiqligini taʼminlashga oid qator qonunlar muhokama qilindi.
Xususan, “O‘zbekiston Respublikasining ayrim qonun hujjatlariga o‘zgartirish va qo‘shimchalar kiritish to‘g‘risida”gi Qonunni ko‘rib chiqishda taʼkidlanganidek, so‘nggi yillarda sud faoliyati va odil sudlov samaradorligini oshirishga qaratilgan izchil islohotlar sud hokimiyatining ochiqligi ilg‘or xalqaro standartlarga muvofiqlashtirilishiga keng imkon berdi.
Ochiq sud majlislarida barcha fuqarolarga hech qanday to‘siqlarsiz ishtirok etish imkoniyatlari berildi. Sud qarorlari hech kimdan sir tutilmasdan onlayn tarzda eʼlon qilinmoqda.
Yaratilgan imkoniyatlarga qaramasdan, bugungi kunda yopiq sud majlisi ishtirokchilari tomonidan sud jarayonlarida olingan maʼlumotlarni sudning ruxsatisiz oshkor qilish holatlari ko‘payib bormoqda.
Muhokama qilingan Qonun sud maʼlumotlarini oshkor qilmaslik bo‘yicha sud muhokamasi ishtirokchilariga tegishli majburiyat yuklash va buni buzganlik uchun jinoiy javobgarlikni belgilash maqsadida ishlab chiqilgan. Unda Jinoyat, Jinoyat-protsessual, Fuqarolik protsessual, Iqtisodiy protsessual va Maʼmuriy sud ishlarini yuritish to‘g‘risidagi kodekslarga tegishli o‘zgartirish va qo‘shimchalar kiritish nazarda tutilmoqda.
Shundan so‘ng majlis ishtirokchilari tomonidan “O‘zbekiston Respublikasining ayrim qonun hujjatlariga jinoyat protsessida majburlov choralari instituti takomillashtirilayotganligi munosabati bilan qo‘shimcha va o‘zgartirishlar kiritish to‘g‘risida”gi Qonun muhokama qilindi.
Qayd etilganidek, mazkur Qonun “O‘zbekiston – 2030” strategiyasida belgilangan vazifalar ijrosini taʼminlash maqsadida  ishlab chiqilgan. Qonun protsessual qonunchilikdagi bo‘shliqlarni bartaraf etish, yangi institutlarni joriy etish, odil sudlov sifatini oshirish, sud ish yurituvini takomillashtirish, shuningdek, fuqarolarning huquqlarini sud orqali himoya qilishga, ularning qonuniy huquq va manfaatlariga ziyon yetkazilishining oldini olishga qaratilgan.
Majlisda “O‘zbekiston Respublikasining Maʼmuriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksiga o‘zgartirish va qo‘shimchalar kiritish haqida”gi Qonun ham ko‘rib chiqildi.
Qonun bilan Maʼmuriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksga maʼmuriy huquqbuzarliklar to‘g‘risidagi ishlarni yuritish amaliyotiga xususiy ayblov institutini joriy etish nazarda tutilmoqda. Bunda ayrim toifadagi ishlar bo‘yicha maʼmuriy huquqbuzarliklar to‘g‘risidagi ishlarni yuritish faqat jabrlanuvchining arizasiga asosan boshlanishi belgilanmoqda.
Shu bois Maʼmuriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksga Maxsus qismida ko‘rsatilgan ayrim huquqbuzarliklar bilan bog‘liq ishlarni ko‘rish jabrlanuvchining arizasi bo‘lgan taqdirdagina yo‘l qo‘yilishi belgilanmoqda.
Senatorlar O‘zbekiston Respublikasining ustuvor xalqaro reyting va indekslardagi o‘rni yaxshilanishi to‘g‘risida milliy maʼruzani ko‘rib chiqdi.
Maʼlumki, O‘zbekistonning xalqaro reyting va indekslardagi o‘rnini yaxshilash mamlakatimizda amalga oshirilayotgan islohotlarning izchilligi, siyosiy barqarorlik va fuqarolar farovonligiga qaratilgan davlat siyosati samaradorligidan dalolat beradi. Bunda erishilgan natijalarni yana-da mustahkamlash va xalqaro maydonda O‘zbekistonning nufuzini oshirish borasidagi saʼy-harakatlarni davom ettirish muhim hisoblanadi.
Har yili milliy maʼruza tayyorlash va parlament muhokamasida ko‘rib chiqish amaliyoti joriy etilgan. Bevosita siyosiy-huquqiy sohadagi xalqaro reyting va indekslardagi O‘zbekiston ko‘rsatkichlari haqida to‘xtaladigan bo‘lsak, ushbu yo‘nalishda 9 ta xalqaro reyting ustuvor etib belgilangan.
Ularning 5 tasida O‘zbekiston pozitsiyasi yaxshilangan. Shu bilan birga, boshqa yo‘nalishlarda ham ishlar samaradorligini oshirish orqali xalqaro reytinglardagi O‘zbekistonning o‘rnini yaxshilash zarurati taʼkidlandi. Korrupsiyaning mavjud emasligi indikatori, Qonunlarga rioya qilish indikatori, Tartibga solish sifati indikatori va Matbuot erkinligi indeksi shular jumlasidandir.
Senatorlar tomonidan muhokama qilingan masalalarning hayotga tatbiq etilishi qonuniylikni, qonun normalarining aniq va bir xil qo‘llanilishini taʼminlashga xizmat qilishi taʼkidlandi. Bundan tashqari, bu sud-huquq sohasida amalga oshirilayotgan islohotlarni huquqiy jihatdan taʼminlaydi, fuqarolarning huquq va erkinliklarini ishonchli himoya qilish kafolatlarini yanada kuchaytiradi, ularning odil sudlovga erishish darajasini oshiradi.

Рассмотрены законы, касающиеся усиления защиты прав и свобод граждан
19 мая текущего года состоялось заседание Комитета Сената по судебно-правовым вопросам и противодействию коррупции.
В нем приняли участие сенаторы, председатели постоянных комиссий местных Кенгашей, члены Молодежного парламента, эксперты, инициаторы законов, представители заинтересованных министерств и ведомств, а также средств массовой информации.
На заседании обсужден ряд законов, направленных на усиление защиты прав и свобод граждан и обеспечение открытости судебной власти.
В частности, при рассмотрении Закона «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Узбекистан» отмечалось, что в последние годы последовательные реформы, направленные на повышение эффективности судебной деятельности и правосудия, позволили привести открытость судебной власти в соответствие с передовыми международными стандартами.
Всем гражданам дана возможность участвовать в открытых судебных заседаниях без каких-либо препятствий. Судебные решения публикуются в онлайн-режиме, ничего не скрывая.
Несмотря на созданные возможности, сегодня участились случаи разглашения участниками закрытых судебных заседаний сведений, полученных в ходе судебных процессов, без разрешения суда.
Обсужденный Закон разработан в целях возложения на участников судебного разбирательства соответствующей обязанности по неразглашению судебных данных и установления уголовной ответственности за ее нарушение. Предусматривается внесение соответствующих изменений и дополнений в Уголовный, Уголовно-процессуальный, Гражданский процессуальный, Экономический процессуальный кодексы и Кодекс об административном судопроизводстве.
После этого участниками заседания обсужден Закон «О внесении дополнений и изменений в некоторые законодательные акты Республики Узбекистан в связи с совершенствованием института мер принуждения в уголовном процессе».
Отмечалось, что данный Закон разработан в целях обеспечения выполнения задач, определенных в Стратегии «Узбекистан – 2030». Закон направлен на устранение пробелов в процессуальном законодательстве, внедрение новых институтов, повышение качества правосудия, совершенствование судопроизводства, а также судебную защиту прав граждан, предупреждение нанесения вреда их законным правам и интересам.
На заседании также рассмотрен Закон Республики Узбекистан «О внесении изменений и дополнений в Кодекс Республики Узбекистан об административной ответственности».
Законом предусматривается введение в Кодекс Республики Узбекистан об административной ответственности института частного обвинения в практику производства по делам об административных правонарушениях. При этом устанавливается, что производство по делам об административных правонарушениях по отдельным категориям дел начинается только на основании заявления потерпевшего.
В связи с этим устанавливается, что рассмотрение дел, связанных с правонарушениями, указанными в Особенной части Кодекса об административной ответственности, допускается только при наличии заявления потерпевшего.
Сенаторы рассмотрели Национальный доклад об улучшении позиций Республики Узбекистан в приоритетных международных рейтингах и индексах.
Как известно, улучшение позиций Узбекистана в международных рейтингах и индексах свидетельствует о последовательности проводимых в стране реформ, эффективности государственной политики, направленной на политическую стабильность и благополучие граждан. При этом важно продолжить усилия по дальнейшему укреплению достигнутых результатов и повышению авторитета Узбекистана на международной арене.
Внедрена практика подготовки ежегодного национального доклада и его рассмотрения на парламентском слушании. Если говорить о показателях Узбекистана в международных рейтингах и индексах непосредственно в политико-правовой сфере, то в этом направлении приоритетными определены 9 международных рейтингов.
В пяти из них позиции Узбекистана улучшились. Наряду с этим, подчеркнута необходимость улучшения позиций Узбекистана в международных рейтингах путем повышения эффективности работы и в других направлениях. Среди них Индикатор отсутствия коррупции, Индикатор соблюдения законов, Индикатор качества регулирования и Индекс свободы печати.
Сенаторы отметили, что претворение в жизнь обсужденных вопросов служит обеспечению законности, четкого и единообразного применения норм законов. Кроме того, это в правовом плане обеспечит осуществляемые реформы в судебно-правовой сфере, еще больше усилит гарантии надежной защиты прав и свобод граждан, повысит уровень их доступа к правосудию.