Uchrashuv avvalida davlatimiz rahbari soʻnggi yillarda Oʻzbekiston bilan Belarus oʻrtasidagi koʻp qirrali munosabatlar sifat jihatidan yangi bosqichga koʻtarilganini alohida taʼkidladi.
Ushbu tashrifga tayyorgarlik doirasida Hukumatlararo komissiya va Ishbilarmonlar kengashi yigʻilishlari, siyosiy maslahatlashuvlar, tahliliy doiralar uchrashuvlari, Oʻzbekiston madaniyati kunlari hamda boshqa tadbirlar muvaffaqiyatli oʻtkazildi.
Oʻzaro savdo hajmi barqaror surʼatda oʻsib borayotgani mamnuniyat bilan qayd etildi. Soʻnggi besh yilda bu koʻrsatkich qariyb 3 barobar oshib, oʻtgan yil yakuniga koʻra salkam 1 milliard dollarga yetdi. Joriy yilning ortda qolgan davrida uning hajmi yana 30 foizga oshdi. 360 ta qoʻshma korxona muvaffaqiyatli faoliyat yuritmoqda.
Yetakchilar kuni kecha oʻzaro savdo hajmini 2 milliard dollarga yetkazish boʻyicha aniq harakatlar kelishib olingani hamda qishloq xoʻjaligi, mashinasozlik, farmatsevtika, elektrotexnika, yengil sanoat, mebelsozlik va sanoatning boshqa tarmoqlarida yangi kooperatsiya loyihalaridan iborat chora-tadbirlar rejasi qabul qilinganini olqishladilar.
Oʻzbekiston tinch atomdan foydalanish va shu sohada infratuzilmani barpo etish borasidagi tajribani almashishdan manfaatdor ekani bildirildi.
Kecha Minsk shahrida boʻlib oʻtgan uchinchi Oʻzbekiston-Belarus hududlararo forumining samarali natijalari alohida eʼtirof etildi. Uning yakunida savdo shartnomalari va investitsiya bitimlarining salmoqli toʻplami imzolandi.
Tomonlar xalqaro tuzilmalar, jumladan, Birlashgan Millatlar Tashkiloti, MDH, ShHT va Qoʻshilmaslik harakati doirasida oʻzaro qoʻllab-quvvatlashni davom ettirishga qatʼiy intilishlarini tasdiqladilar.
Faol madaniy-gumanitar almashinuvni izchil davom ettirish muhimligi taʼkidlandi.
Davlatimiz rahbari Minsk shahrida Oʻzbekiston – Belarus doʻstligi xiyobonini barpo etish tashabbusi uchun Aleksandr Lukashenkoga minnatdorlik bildirdi.
Joriy yil oxiriga qadar qoʻshma turizm, tibbiyot va taʼlim forumlarini tashkil etishga kelishib olindi.
Yigʻilish davomida qoʻshma Hukumatlararo komissiya hamraislarining hisobotlari hamda muzokaralar kun tartibi yuzasidan aniq takliflari ham tinglandi.
Yakunda Prezident Shavkat Mirziyoyev hamkasbi Aleksandr Lukashenkoga rasmiy tashrif bilan Oʻzbekistonga kelishni taklif etdi.

В начале встречи глава нашего государства особо отметил, что за прошедшие годы узбекско-белорусские многоплановые отношения вышли на качественно новый уровень.
Подчеркнуто, что в рамках подготовки к нынешнему визиту успешно проведены заседания Межправительственной комиссии, Делового совета, политконсультации, встречи аналитических кругов, Дни культуры Узбекистана и другие мероприятия.
С удовлетворением отмечена устойчивая динамика взаимного товарооборота. За последние 5 лет он увеличился почти в 3 раза и по итогам прошлого года достиг почти 1 миллиарда долларов. С начала этого года его объем вырос еще на 30 процентов. Успешно действуют 360 совместных предприятий.
Лидеры приветствовали принятый накануне План мероприятий, включающий конкретные шаги по доведению товарооборота до 2 миллиардов долларов, а также новые проекты кооперации в сельском хозяйстве, машиностроении, фармацевтике, электротехнической, легкой, мебельной и других отраслях промышленности.
Выражена заинтересованность в обмене опытом в сфере использования мирного атома и строительства сопутствующей инфраструктуры.
Особо отмечены плодотворные результаты состоявшегося накануне третьего Форума регионов Узбекистана и Беларуси в городе Минске, по итогам которого подписан солидный портфель торговых контрактов и инвестиционных соглашений.
Стороны подтвердили приверженность дальнейшей взаимной поддержке в рамках международных структур, в том числе Организации Объединенных Наций, СНГ, ШОС, Движения неприсоединения.
Подчеркнута важность продолжения активного культурно-гуманитарного обмена.
Глава нашего государства выразил признательность Александру Лукашенко за инициативу о создании Аллеи узбекско-белорусской дружбы в городе Минске.
Достигнута договоренность об организации до конца этого года совместных туристического, медицинского и образовательного форумов.
В ходе заседания были также заслушаны доклады сопредседателей совместной Межправительственной комиссии с конкретными предложениями по повестке дня переговоров.
В завершение Президент Шавкат Мирзиёев пригласил своего белорусского коллегу Александра Лукашенко посетить с официальным визитом Узбекистан.