O‘zbekiston va Ozarbayjon yetakchilari oliy darajadagi kelishuvlarni amalga oshirish masalalarini muhokama qildilar
Boku shahriga amaliy tashrif doirasida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Ozarbayjon Respublikasi Prezidenti Ilhom Aliyev bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Suhbat avvalida davlatimiz rahbari Ozarbayjon yetakchisini Butunjahon urbanizatsiya forumining muvaffaqiyatli tashkil etilgani bilan samimiy tabrikladi.
Avvalgi oliy darajadagi muloqotlar chog‘ida erishilgan kelishuvlarni amalga oshirish doirasida O‘zbekiston – Ozarbayjon strategik sheriklik va ittifoqchilik munosabatlarini yanada rivojlantirish hamda mustahkamlashning dolzarb masalalari muhokama qilindi.
Tovar ayirboshlashning ijobiy sur’ati qayd etildi. Yil boshidan buyon o‘zaro savdo hajmi 40 foizdan ziyodga oshdi.
Qurilish, tog‘-kon sanoati, energetika, qishloq xo‘jaligi, turizm va boshqa tarmoqlarda kooperatsiya loyihalari muvaffaqiyatli amalga oshirilmoqda.
Mazkur loyihalarni jadallashtirish hamda birgalikdagi investitsiyalarni, shu jumladan, Qo‘shma investitsiya kompaniyasi mablag‘larini jalb etgan holda yanada kengaytirish muhimligi ta’kidlandi.
Yetakchilar transportga oid tashabbuslarni amalga oshirish va xalqaro transport yo‘laklarini rivojlantirish bo‘yicha hamkorlikni kengaytirish masalalarini ham muhokama qildilar.

В рамках программы мероприятий рабочего визита в город Баку Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев провел встречу с Президентом Азербайджанской Республики Ильхамом Алиевым.
В начале беседы глава нашего государств искренне поздравил лидера Азербайджана с успешной организацией Всемирного форума по урбанизации.
Были обсуждены актуальные вопросы дальнейшего развития и укрепления узбекско-азербайджанских отношений стратегического партнерства и союзничества в контексте практической реализации договоренностей, достигнутых в ходе предыдущих контактов на высшем уровне.
Отмечена позитивная динамика товарооборота. С начала года объем взаимной торговли вырос более чем на 40 процентов.
Успешно реализуются проекты кооперации в сферах строительства, горнодобывающей промышленности, энергетики, сельского хозяйства, туризма и других.
Подчеркнута важность ускорения текущих проектов и наращивания совместного инвестиционного портфеля, в том числе с привлечением средств Совместной инвестиционной компании.
Лидеры также обсудили расширение взаимодействия в реализации транспортных инициатив и развитии международных транспортных коридоров.