O'zbekiston delegatsiyasi Jenevada BMT Bosh kotibining o'rinbosari bilan uchrashdi
7 iyul` kuni Jenevada O'zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi Spikerining birinchi o'rinbosari, Inson huquqlari bo'yicha O'zbekiston Respublikasi Milliy markazi direktori Akmal Saidov boshchiligidagi mamlakatimiz delegatsiyasi bilan BMT Bosh kotibining o'rinbosari, BMT Qochoqlar ishlari bo'yicha oliy komissarining o'rinbosari Jilian Triggs o'rtasida uchrashuv bo'lib o'tdi.
Uchrashuvda O'zbekiston Respublikasi bilan BMT Qochoqlar ishlari bo'yicha oliy komissari Boshqarmasi hamkorligining ustuvor yo'nalishlari muhokama qilindi.
Muloqot ishtirokchilari O'zbekiston bilan BMT Qochoqlar ishlari bo'yicha oliy komissari Boshqarmasi o'rtasidagi munosabatlar sifat jihatidan yangi bosqichga ko'tarilganini ta'kidladilar. Ushbu hamkorlik aloqalari o'zaro ishonch va tom ma'nodagi sheriklikka asoslangan.
Keyingi yillarda BMT Qochoqlar ishlari bo'yicha oliy komissari Boshqarmasi bilan o'zaro munosabatlar ayniqsa faollashdi. Xususan, Inson huquqlari bo'yicha O'zbekiston Respublikasi Milliy markazi bilan BMT Qochoqlar ishlari bo'yicha oliy komissari Boshqarmasi tomonidan 2021 yil bo'yicha Qo'shma ish rejasi ishlab chiqildi va ushbu reja muvaffaqiyat bilan bajarilmoqda.
Mazkur hujjat doirasida birgalikda milliy va mintaqaviy miqyoslarda seminar va o'quv treninglari o'tkazildi. Shuningdek, fuqarosizlik va qochoqlar masalalariga oid xalqaro normativ-huquqiy amaliyotni milliy huquqni qo'llash amaliyotiga tatbiq etish bo'yicha o'qituvchilar uchun modullar ishlab chiqildi.
Jilian Triggs uchrashuv asnosida Prezident Shavkat Mirziyoev rahnamoligida O'zbekistonda fuqarosizlikni kamaytirish sohasida muhim natijalarga erishilganini e'tirof etdi.
Bundan tashqari u BMT Qochoqlar ishlari bo'yicha oliy komissari Boshqarmasi Toshkentga fuqarosizlik bilan bog'liq masalalarni, xususan, BMTning 1961 yilgi tegishli Konventsiyasining ratifikatsiya qilinishi orqali hal etishda amaliy ko'mak berishga tayyorligini tasdiqladi.
Uchrashuv yakunida tomonlar o'zaro manfaatli bir qancha masalalar bo'yicha qo'shma tadbirlarni amalga oshirish to'g'risida kelishib oldilar.

Делегация Узбекистана провела в Женеве встречу с заместителем Генсека ООН
7 июля 2021 года в Женеве состоялась встреча делегации Узбекистана во главе с первым заместителем Спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса, директором Национального центра по правам человека Акмалом Саидовым с заместителем Генерального секретаря ООН, заместителем Верховного комиссара ООН по делам беженцев Джилиан Триггс.
В ходе встречи обсуждены приоритетные направления сотрудничества Республики Узбекистан с Управлением ООН по делам беженцев.
Участники встречи отметили, что отношения между Узбекистаном и Управлением Верховного комиссара ООН по делам беженцев (УВКБ ООН) поднялись на качественно новый уровень, который характеризуется особым доверием и подлинным партнёрством.
За последний год активизировано взаимодействие с УВКБ ООН, в частности разработан и успешно реализуется Совместный план работы между Национальным центром Республики Узбекистан по правам человека и Управлением Верховного комиссара ООН по делам беженцев на 2021 год. В рамках этого документа проведены семинары и тренинги на национальном и региональном уровнях, разработаны модули для преподавателей по внедрению международной нормативно-правовой практики в вопросах безгражданства и беженцев в национальную правоприменительную практику.
Джилиан Триггс в ходе встречи отметила прогресс Узбекистана в области сокращения безгражданства, достигнутый под руководством Президента Шавката Мирзиёева.
Она также подтвердила готовность Управления ООН по делам беженцев оказать практическое содействие Ташкенту в решении вопросов безгражданства, в частности, путем ратификации одноименной Конвенции ООН от 1961 года.
По итогам встречи стороны достигли договоренности о реализации совместных мероприятий по широкому кругу вопросов, представляющих взаимный интерес.