Davlat xizmatchilari mehnatiga haq toʻlash tizimini takomillashtirish boʻyicha takliflar koʻrib chiqildi
Prezident Shavkat Mirziyoyev davlat fuqarolik xizmatchilarining oylik ish haqi tizimi va mehnatga haq toʻlash shartlarini muvofiqlashtirish boʻyicha takliflar taqdimoti bilan tanishdi.
Soʻnggi yillarda davlat xizmatida kadrlarni tanlash, ishga joylash va ragʻbatlantirish tizimini takomillashtirish boʻyicha keng koʻlamli islohotlar amalga oshirildi.
Davlat fuqarolik xizmatchilarining huquqlari, majburiyatlari va faoliyatining asosiy tamoyillarini belgilab bergan alohida qonun qabul qilindi. Davlat organlarida boshqaruv xodimlarining shtat birliklari 2016-yildagi 73 mingdan 54 mingtaga maqbullashtirildi.
Taqdimotda amaldagi mehnatga haq toʻlash tizimida saqlanib qolayotgan nomutanosibliklar tahlil qilindi.
Bugungi kunda davlat xizmatchilari ish haqi tarkibida lavozim maoshining ulushi 15 foizdan oshmaydi. Ish haqi fondining 70 foizgacha qismini xodimning aniq natijasiga bogʻlanmagan turli ustama, mukofot va ragʻbatlantiruvchi toʻlovlar tashkil qiladi.
Natijada bir xil lavozimda va oʻxshash vazifalarni bajarayotgan xodimlarning ish haqi oʻrtasida katta farq yuzaga kelgan. Ayrim vazirlik va idoralarning hududiy boʻlinmalari xodimlari viloyat, tuman va shahar hokimliklaridagi xuddi shunday lavozim egalari bilan solishtirganda tenglik prinsiplariga amal qilinmayotgani qayd etildi.
Mehnatga haq toʻlash tizimini tartibga soluvchi yagona huquqiy hujjat mavjud emas. Aksariyat davlat organlarida qoʻllanilayotgan mehnatga haq toʻlash shartlari boʻyicha 50 dan ortiq alohida normativ hujjat amal qilmoqda.
Shu bois, davlat fuqarolik xizmatchilari mehnatiga haq toʻlashning yagona, ochiq va natijaga asoslangan tizimini joriy etish taklif qilindi.
Yangi tizim bilan 54 ming nafar davlat xizmatchisini qamrab olish koʻzda tutilgan. Davlat organlari milliy, respublika, hududiy hamda tuman va shahar darajalariga, xodimlar esa bajaradigan vazifalariga qarab maʼmuriy boshqaruv, asosiy va qoʻllab-quvvatlash guruhlariga ajratiladi.
Xalqaro tajriba asosida 11 ta razryad va 6 ta pogʻonadan iborat yangi ish haqi setkasini joriy etish taklif qilindi. Oʻndan ortiq ustama va mukofotlar oʻrniga uchta asosiy ragʻbatlantirish toʻlovi joriy etiladi.
Jumladan, malaka darajasi, xodimning funksional vazifalarni bajarishi, ijro va mehnat intizomi, tashabbuskorligi asosida baholanadigan samaradorlik koʻrsatkichlari – KPI uchun ustama toʻlanadi.
Shuningdek, muhim va murakkab vazifalarni bajargan, innovatsion yondashuvlarni joriy etgan hamda yuqori natija koʻrsatgan xodimlarga hisobot davri yakunlari boʻyicha bonus toʻlovlari berish nazarda tutilmoqda.
Hududiy boshqarmalar xodimlarining ish haqi tegishli hokimliklardagi oʻxshash lavozimlar maoshidan yuqori boʻlmaydi. Tuman va shaharlarda ish haqi hamda shtat birliklarini belgilashda aholi soni va hududning oʻziga xos xususiyatlari inobatga olinadi.
Eng muhimi, har bir davlat xizmatchisi ish haqi qanday shakllanishi, qaysi natija uchun ustama yoki bonus olishini oldindan biladi. Bu xodimlarning samaradorligi, tashabbuskorligi va masʼuliyatini oshirishga xizmat qiladi.
Davlatimiz rahbari mehnatga haq toʻlash tizimida adolat va shaffoflikni taʼminlash, ish haqini xodimning malakasi, masʼuliyati hamda erishgan natijalari bilan bogʻlash muhimligini taʼkidladi.
Shuningdek, bonus toʻlovlari xodimning ilgʻor axborot texnologiyalarni, jumladan, sunʼiy intellekt, zamonaviy bilim va koʻnikmalarni oʻzlashtirgani, tajriba va malakasini oshirgani kabi aniq mezonlar asosida toʻlanishi belgilandi.

Рассмотрены предложения по совершенствованию системы оплаты труда государственных служащих
Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с презентацией предложений по совершенствованию системы заработной платы и условий оплаты труда государственных гражданских служащих.
За последние годы реализованы масштабные реформы по совершенствованию системы отбора, трудоустройства и стимулирования кадров на государственной службе.
Принят отдельный закон, определивший права, обязанности и основные принципы деятельности государственных гражданских служащих. Штатная численность управленческого персонала в государственных органах была оптимизирована с 73 тысяч в 2016 году до 54 тысяч.
В ходе презентации проанализированы диспропорции, сохраняющиеся в действующей системе оплаты труда.
На сегодняшний день доля должностного оклада в структуре заработной платы государственных служащих не превышает 15 процентов. До 70 процентов фонда оплаты труда приходится на различные надбавки, премии и стимулирующие выплаты, не связанные с конкретными результатами работы сотрудника.
В результате возник существенный разрыв в оплате труда сотрудников, занимающих одинаковые должности и выполняющих схожие функции. Отмечено, что при сравнении заработной платы работников территориальных подразделений отдельных министерств и ведомств с оплатой труда сотрудников, занимающих аналогичные должности в областных, районных и городских хокимиятах, принцип равенства не соблюдается.
Единый правовой документ, регулирующий систему оплаты труда, отсутствует. В большинстве государственных органов действует более 50 отдельных нормативных документов, определяющих условия оплаты труда.
В этой связи предложено внедрить единую, прозрачную и основанную на результатах систему оплаты труда государственных гражданских служащих.
Новой системой планируется охватить 54 тысячи государственных служащих. Государственные органы будут разделены на национальный, республиканский, региональный, районный и городской уровни, а сотрудники — на группы административного управления, основной деятельности и поддержки в зависимости от выполняемых ими функций.
На основе международного опыта предложено внедрить новую тарифную сетку, состоящую из 11 разрядов и 6 ступеней. Вместо более чем десяти видов надбавок и премий будут введены три основных вида стимулирующих выплат.
В частности, предусматривается выплата надбавки за квалификационный уровень и ключевые показатели эффективности (KPI), оцениваемые на основе выполнения сотрудником функциональных обязанностей, исполнительской и трудовой дисциплины, а также инициативности.
Кроме того, по итогам отчетного периода предусматривается выплата бонусов работникам, выполнившим важные и сложные задачи, внедрившим инновационные подходы и добившимся высоких результатов.
Будет установлено, что заработная плата сотрудников территориальных управлений не должна превышать размер оплаты труда работников, занимающих аналогичные должности в соответствующих хокимиятах. При определении уровня заработной платы и штатной численности в районах и городах будут учитываться численность населения и особенности территории.
Самое главное, каждый государственный служащий будет заранее знать, как формируется его заработная плата и за какие результаты ему могут быть начислены надбавки или выплачены бонусы. Это будет способствовать повышению эффективности, инициативности и ответственности сотрудников.
Глава нашего государства подчеркнул важность обеспечения справедливости и прозрачности в системе оплаты труда, а также увязки размера заработной платы с квалификацией, ответственностью и достигнутыми результатами сотрудника.
Также определено, что бонусные выплаты будут производиться на основе таких конкретных критериев, как освоение работником передовых информационных технологий, в том числе искусственного интеллекта, современных знаний и навыков, а также накопление опыта и повышение квалификации.