O‘zbekistonning Jenevadagi doimiy vakili BMT Inson huquqlari bo‘yicha kengashi raisining o‘rinbosari etib saylandi
JЕNЕVA, 21-noyabr. /«Dunyo» AA/. O‘zbekiston Respublikasi o‘z tarixida ilk bor BMT Inson huquqlari bo‘yicha kengashi (IHK) byurosi faoliyatida ishtirok etadi, deb xabar bermoqda “Dunyo” AA muxbiri.
Osiyo-Tinch okeani mintaqaviy guruhiga a’zo davlatlar O‘zbekistonning Jeneva shahridagi BMT bo‘linmasi va boshqa xalqaro tashkilotlardagi doimiy vakili nomzodini 2022 yil uchun BMT Inson huquqlari bo‘yicha kengashi raisining o‘rinbosari lavozimiga bir ovozdan qo‘llab-quvvatladi.
BMT Inson huquqlari bo‘yicha kengashi byurosi tarkibi IHK raisi hamda uning turli geografik guruhlardan saylangan to‘rtta o‘rinbosaridan tashkil topgan.
O‘zbekistonning doimiy vakili nomzodi ko‘rsatilgan Osiyo-Tinch okeani mintaqasi BMT IHK tizimidagi eng yiriklardan biri hisoblanadi. Guruhda 56 ta davlat bor.
O‘zbekiston vakilining ushbu lavozimga saylanishi respublikamizda inson huquqlari sohasida amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli islohotlarning jahon hamjamiyati tomonidan ijobiy baholanayotganining ifodasidir.
Eslatib o‘tamiz, 2020 yilda O‘zbekiston 2021-2023 yillar mobaynida BMT Inson huquqlari bo‘yicha kengashining to‘laqonli a’zosi etib saylangan va tashkilot doirasida faol ish olib bormoqda.
Joriy yil oktabr oyida mamlakatimiz tashabbusi bilan Kengash tomonidan Pandemiya davrida yoshlar huquqlari to‘g‘risidagi birinchi rezolyutsiyasi qabul qilindi. Mazkur hujjat BMT IHKning barcha a’zolari tomonidan qo‘llab-quvvatlandi va 60 ga yaqin davlat unga hammualliflik qildi.
BMT IHK tarkibiga 47 davlat kiradi hamda butun dunyo bo‘ylab inson huquqlarini ilgari surish va himoya qilishga mas’ul tuzilma hisoblanadi. Kengash vakolatiga inson huquqlari sohasidagi e’tiborga molik bo‘lgan barcha masalalar va vaziyatlarni muhokama qilish kiradi.

Постпред Узбекистана в Женеве назначен заместителем председателя Совета ООН по правам человека
ЖЕНЕВА, 21 ноября. /ИА «Дунё»/. Узбекистан впервые в своей истории будет представлен в Бюро Совета ООН по правам человека, сообщает корреспондент ИА «Дунё».
Государства-члены Азиатско-тихоокеанской региональной группы единогласно поддержали кандидатуру постоянного представителя Узбекистана при Отделении ООН и других международных организациях в Женеве Улугбека Лапасова на должность заместителя председателя Совета ООН по правам человека (СПЧ) на 2022 год.
В состав Бюро Совета ООН по правам человека входят председатель СПЧ, 4 его заместителя, представляющие разные географические группы.
Азиатско-тихоокеанский регион, откуда был выдвинут постпред Узбекистана, является одним из самых больших в системе СПЧ ООН. Группа насчитывает 56 государств.
Назначение представителя Узбекистана является примером положительной оценки мировым сообществом проводимых в республике широкомасштабных реформ в области прав человека.
Напомним, что в 2020 году Узбекистан был избран полноправным членом СПЧ на 2021-2023 годы и ведет активную работу в рамках организации. В октябре текущего года по инициативе нашей страны принята первая Резолюция Совета о правах молодежи в период пандемии, которую поддержали все члены СПЧ и около 60 государств выступили соавторами документа.
Совет ООН по правам человека, в состав которого входят 47 государств, ответственных за поощрение и защиту всех прав человека по всему миру. В компетенцию Совета входит обсуждение всех тематических вопросов и ситуаций в области прав человека, которые требуют его внимания в течение всего года. Заседания Совета по правам человека проходят в Офисе ООН в Женеве.