O‘zbekiston-BMT: hamkorlikning ustuvor yo‘nalishlari
Birlashgan Millatlar Tashkiloti dunyodagi 200 ga yaqin mamlakat a’zo bo‘lgan eng yirik xalqaro tuzilma hisoblandi. O‘zbekiston mustaqillikka erishgach birinchi bo‘lib a’zo bo‘lgan xalqaro tashkiloti ham aynan BMTdir. Bugungacha bu hamkorlik tinchlik va xavfsizlikni mustahkamlash, sog‘liqni saqlash, ekologiya, ta’lim, madaniyat, turizm kabi ko‘plab sohalardagi o‘zaro davom etib kelmoqda.
2-mart kuni O‘zbekiston Respublikasi Birlashgan Millatlar Tashkilotiga a’zo bo‘lgan sanaga 29 yil to‘ladi va shu munosabat bilan Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida yirik davra suhbati tashkil etildi. Unda Oliy Majlis Qonunchilik palatasi spikerining 1-oʻrinbosari, Inson huquqlari boʻyicha milliy markaz direktori Akmal Saidov, BMTning Oʻzbekistondagi Doimiy vakili Helena Freyzer, Oʻzbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi deputati Qodir Jo‘rayev, Oliy Majlis Xalqaro ishlar va parlametlararo aloqalar qoʻmitasi rahbari Dilorom Fayziyeva va BMTning yurtimizda faoliyat ko‘rsatuvchi agentliklaridan vakillar qatnashdi.
So‘zga chiqqanlar tomonidan O‘zbekistonning Xalqaro hamjamiyatdagi o‘rni, diplomatiyasi va BMT prinsiplariga mos keluvchi olib boradigan siyosatini e’tirof etdilar. Jumladan, BMT Inson huquqlari bo‘yicha kengashining 46-sessiyasida nutqi bilan ishtirok etgan O‘zbekiston Prezidenti Sh.M.Mirziyoyevning “O‘zbekiston Inson huquqlari bo‘yicha kengash a’zosi sifatida Xalqaro huquqning inson huquqlariga oid umum e’tirof etilgan prinsip va normalarini qat’iy himoya qiladi va faol ilgari suradi” so‘zlari ham bu fikrni tasdiqlaydi.
Bugunga kelib Oʻzbekiston BMTning toʻlaqonli aʼzosi, shuningdek, 2015-yil sentabrda BMTga aʼzo barcha 193 ta davlat tomonidan qabul qilingan 2030-yilgacha boʻlgan davrda barqaror taraqqiyot sohasidagi kun tartibini imzolagan tomon sifatida xavfsiz va sogʻlom sayyorada barcha odamlar uchun tenglik, taraqqiyot, qadr-qimmat va adolat hukm suradigan tinchlikka intilish boʻyicha global majburiyatni oʻz zimmasiga olgan. Hozirgi paytda O‘zbekistondagi BMT tuzilmalariga quyidagilar kiradi:
• BMT Taraqqiyot Dasturi (BMTRD),
• BMT Aholishunoslik jamg‘armasi (YuNFPA),
• BMT Bolalar Fondi (YuNISEF),
• Jahon sog‘liqni saqlash tashkiloti (JST),
• Birlashgan Millatlar Tashkilotining Ta’lim, fan va madaniyat masalalari bo‘yicha tashkiloti (YuNESKO),
• BMTning giyohvand moddalar va jinoyatchilik bo‘yicha boshqarmasi (BMT GJB),
• BMTning Markaziy Osiyoda preventiv diplomatiya bo‘yicha hududiy boshqarmasi (MOPDHB),
• Xalqaro mehnat tashkiloti (ХMT), Birlashgan Millatlar Tashkilotining oziq-ovqat va qishloq xo‘jaligi tashkiloti (FAO),
• Migratsiya bo‘yicha xalqaro tashkilot (MXT)
• BMT Ko‘ngillilari dasturi (BMTK).
BMTning mustaqil ixtisoslashtirilgan agentligi bo‘lgan Jahon banki ham mamlakatda tashkilot ishiga salmoqli hissa qo‘shmoqda.
Uchrashuv yakunida ishtirokchilar har bir BMT tuzilmasi bilan alohida hamda amaliy faoliyatni yo‘lga qo‘yish va bunda tuzilmalar hamkorligiga tayanish bo‘yicha rejalar tuzib olishdi. Bunday tadbirlar o‘tkazilishi mamlakatimiz uchun Xalqaro va respublika miqyosida ustuvor yoֹ‘nalishlardan yoshlarni xabardor qilish, OTM faoliyatida ularni amaliyotga joriy qilishdan iborat.

Круглый стол по теме
Организация Объединенных Наций (ООН) – крупнейшая международная организация, насчитывающая около 200 стран-членов. Наша страна стала членом этой престижной международной организации в первом же году Независимости - 2 марта 1992 года. Неуклонно развивается сотрудничество с организацией во многих сферах, включая укрепление мира и безопасности, здравоохранение, экология, образование, культура и туризм.
В Университете мировой экономики и дипломатии прошел круглый стол, посвященный 29-летию членства Республики Узбекистан в Организации Объединенных Наций. В нем приняли участие Первый заместитель спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса, директор Национального центра по правам человека Акмал Саидов, Постоянный координатор ООН и Постоянный представитель ПРООН в Республике Узбекистан Хелена Фрейзер, Депутат Законодательной палаты Олий Мажлиса Кадир Джураев, Депутат Законодательной палаты Олий Мажлиса, председатель комитета международные отношения и межпарламентские отношения Дилором Файзиева и представители агентств ООН, действующих в нашей стране.
Выступавшие высоко оценили роль Узбекистана в международном сообществе, его дипломатию и политику в соответствии с принципами ООН. К примеру, слова Президента Узбекистана Ш.Мирзиёева, выступившего на 46-й сессии Совета ООН по правам человека, подтверждают наше мнение: “Узбекистан как член Совета по правам человека будет защищать и активно продвигать общепризнанные принципы и нормы международного права по правам человека”.
Сегодня Узбекистан является полноправным членом Организации Объединенных Наций, а также будучи стороной, подписавшей повестку дня в области устойчивого развития на период до 2030 года, принятую всеми 193 государствами-членами ООН в сентябре 2015 года, Узбекистан взял на себя глобальное обязательство по стремлению к миру, в котором обеспечиваются равенство, процветание, достоинство и справедливость для всех людей безопасной и здоровой планеты. На сегодняшний день в структуру ООН в Узбекистане входят:
• Программа развития ООН (ПРООН),
• Фонд ООН в области народонаселения (ЮНФПА),
• Детский Фонд ООН (ЮНИСЕФ),
• Всемирная организация здравоохранения (ВОЗ),
• Организация Объединенных Наций по вопросам образования, науки и культуры (ЮНЕСКО),
• Управление ООН по наркотикам и преступности (УНП ООН),
• Региональный центр ООН по превентивной дипломатии в Центральной Азии (РЦПДЦА),
• Международная организация труда (МОТ),
• Продовольственная и сельскохозяйственная организация Объединенных Наций (ФАО),
• Международная организация по миграции (МОМ)
• Программа добровольцев ООН (ДООН).
Всемирный банк, будучи независимым специализированным агентством ООН, также вносит значительный вклад в работу Организации в стране.
В конце встречи участники разработали планы индивидуальных и практических мероприятий с каждым агентством ООН. Подобные мероприятия направлены на информирование молодежи о приоритетах нашей страны на международном и национальном уровнях, их реализацию в высшем образовании.