Prezident oilaviy bolalar uyida bo‘ldi va poytaxt faollari bilan yig‘ilish o‘tkazdi
Mamlakatimizda yetim va ota-ona qaramog‘idan mahrum bo‘lgan bolalar alohida e’tiborga olingan. Davlat tomonidan berilgan imtiyozlar natijasida bunday bolalarni o‘z bag‘riga olayotgan oilalar ortib bormoqda. Jumladan, 131 ta oilaviy bolalar uylari tashkil etilib, 808 nafar o‘g‘il-qiz tarbiyaga olingan.
Uchtepa tumanidagi mazkur oilaviy bolalar uyi ham shu boradagi ishlarning mantiqiy davomidir. 2 qavatli bino Milliy gvardiya tomonidan rekonstruksiya qilinib, 12 ta oila uchun sharoit yaratilgan. Barcha xonadonlar maishiy texnika, mebel va xo‘jalik jihozlari bilan ta’minlangan.
Prezidentimiz shunday oilalardan biri - Inomjon va Dildora Davlatovlar xonadonida bo‘ldi. Ular 4 nafar yetim bolani o‘z qaramog‘iga olgan.
Bolajonlar o‘z oilasi bo‘lishini orzu qilgani, davlat e’tibori bilan bu orzusi ushalganini aytishdi.
Ota-onalarning o‘z farzandlari va tarbiyaga olingan bolalar shu yerdagi 238-umumta’lim maktabida ta’lim oladi.
Majmuada 2 ta sport zali, mini-futbol stadioni, o‘yin va vorkaut maydonchalari, yozgi sahna, xiyobon tashkil etilgan. Manzarali va mevali daraxt nihollari ekilgan. Mo‘’jazgina tomorqada ro‘zg‘orbop mahsulotlar yetishtiriladi.
Davlatimiz rahbari o‘quv va sport to‘garakalarini kirib ko‘rdi, yoshlar bilan suhbatlashdi.
Shu yerda Toshkent shahri tumanlarini mahallabay rivojlantirish masalalari bo‘yicha yig‘ilish o‘tkazildi.
O‘tgan 11 oyda poytaxtimizda 650 ta loyiha amalga oshirilib, 30 mingta ish o‘rni yaratilgan. Xususan, Uchtepa tumanida yangi tadbirkorlik sub’ektlari soni 1 ming 110 taga ko‘paygan.
Toshkentda savdo, sanoat va xizmatlarni rivojlantirish uchun katta imkoniyatlar borligi qayd etildi. Bundan to‘la foydalanib, poytaxtni ishsizlikdan xoli hududga aylantirish vazifasi belgilandi.
Prezidentimiz ijtimoiy muammolarni hal etish masalalariga alohida e’tibor qaratdi.
Poytaxtimizda 584 ta mahalla bor. Ularni obod qilish, yo‘llarni yaxshilash bo‘yicha ko‘p ishlar qilinmoqda.
Davlatimiz rahbari navbatdagi rejalar, aholining talab-istaklari yuzasidan mahalla raislari bilan suhbatlashdi.
Ulardan kelib chiqib, 44 ta ijtimoiy ob’ektni ta’mirlash, bolalar bog‘chasi, poliklinika, istirohat bog‘i tashkil etish choralari belgilandi.
Toshkent shahridagi 12 ta issiqlik markazining barchasi 1968-1986 yillarda qurilgan bo‘lib, uskunalari eskirgan. Shu bois, ulardan 9 tasi negizida issiqlik va elektr energiyasi ishlab chiqaruvchi zamonaviy markazlar tashkil etiladi. Natijada poytaxtimizda har yili qo‘shimcha 3 milliard kilovatt-soatdan ziyod elektr energiyasi ishlab chiqariladi.
Yangi yil bayrami arafasida bozorlarga oziq-ovqat mahsulotlarini yetkazib berish, jamoat xavfsizligini ta’minlash bo‘yicha ham ko‘rsatmalar berildi.

Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с семейным детским домом в махалле Найман Учтепинского района.
В нашей стране уделяется особое внимание детям-сиротам и детям, оставшимся без попечения родителей. В результате предоставляемых государством льгот увеличивается количество семей, принимающих таких детей под свое крыло. В частности, создан 131 семейный детский дом, которые взяли на воспитание 808 мальчиков и девочек.
Детский дом семейного типа в Учтепинском районе также стал логическим продолжением работы в этом направлении. Двухэтажное здание было реконструировано Национальной гвардией, в нем созданы условия для проживания 12 семей. Все квартиры обеспечены бытовой техникой и мебелью.
Президент побывал в гостях у семьи Иномжона и Дилдоры Давлатовых. Они воспитывают 4 сирот.
Дети рассказали, что мечтали жить в семье, и эта мечта сбылась благодаря заботе государства.
Воспитанники и собственные дети семей учатся вместе в общеобразовательной школе №238.
В жилом комплексе есть 2 спортивных зала, мини-футбольный стадион, детские и воркаут-площадки, летняя эстрада, аллея. Высажены декоративные и фруктовые деревья. На небольшом приусадебном участке семьи выращивают продукты для своего стола.
Глава государства посетил учебные кружки и спортивные секции, пообщался с молодежью.
Здесь же состоялось совещание по вопросам развития районов города Ташкента в разрезе махаллей.
За последние 11 месяцев в столице было реализовано 650 проектов, созданы тысячи рабочих мест. В частности, количество новых хозяйствующих субъектов в Учтепинском районе увеличилось на 1 тысячу 110.
Отмечалось, что Ташкент имеет большие возможности для развития торговли, промышленности и сферы услуг. Поставлена задача в полной мере задействовать этот потенциал и превратить столицу в регион, свободный от безработицы.
Особое внимание Президент уделил решению социальных проблем.
В столице имеется 584 махалли. Проводится масштабная по их благоустройству и улучшению дорог.
Глава государства побеседовал с руководителями районов о ближайших планах и запросах населения.
На их основе определены мероприятия по ремонту 44 социальных объектов, строительству детского сада, поликлиники, парка культуры и отдыха.
Все 12 теплоцентралей в Ташкенте построены в 1968-1986 годах, их оборудование устарело. Поэтому на базе 9 из них будут созданы современные тепло- и электрогенерирующие центры. В результате в столице ежегодно будет вырабатывается более 3 миллиардов киловатт-часов электроэнергии.
Даны указания по постоянному насыщению рынков продовольственной продукцией и обеспечения общественной безопасности в преддверии празднования Нового года.