Inson huquqlari sohasidagi ta’limga oid hujjatlar to‘plami chop etildi
Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazi tomonidan “Inson huquqlari sohasida ta’lim: xalqaro va milliy hujjatlar to‘plami” nashr etildi. To‘plam shu yil 5-6 dekabr kunlari Samarqand shahrida bo‘lib o‘tadigan «Inson huquqlari sohasida ta’lim» mavzusidagi Global forumga tayyorgarlik doirasida chop etildi.
Samarqand Global forumini o‘tkazish tashabbusi O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti tomonidan Birlashgan Millatlar Tashkiloti Bosh Assambleyasining 76-sessiyasi va BMT Inson huquqlari bo‘yicha kengashining 46-sessiyasida ilgari surilgan.
Yangi to‘plamda BMTning inson huquqlari sohasidagi ta’lim bo‘yicha xalqaro hujjatlari va mamlakatimizda shu sohada qabul qilingan normativ-huquqiy hujjatlarning o‘zbek (kirill va lotin yozuvlarida), ingliz, fransuz va rus tillaridagi matnlari jamlangan.
To‘plam O‘zbekiston Respublikasida inson huquqlari sohasidagi Jahon ta’lim dasturining to‘rtinchi bosqichini amalga oshirish bo‘yicha Milliy komissiya rahbari akademik A.Saidov mas’ul muharrirligida nashrdan chiqarildi.
Kitob inson huquqlari va asosiy erkinliklarini rag‘batlantirish va himoya qilish bilan shug‘ullanadigan keng doiradagi mutaxassislarga mo‘ljallangan. U o‘qituvchilar, aspirantlar, doktorantlar, yuridik fakultetlar talabalari, shuningdek, ushbu sohaga qiziquvchi keng kitobxonlar uchun ham foydali va manzur bo‘lishi tayin.
Milliy markaz tashabbusi bilan “Yangi O‘zbekiston va inson huquqlari turkumi”da nashr etilgan barcha kitoblar Samarqand Global forumi ishtirokchilariga taqdim etiladi. Shuningdek, Forum doirasida o‘tkaziladigan “Inson huquqlari sohasidagi adabiyotlar” ko‘rgazmasida namoyishga qo‘yiladi.

Издан сборник документов по образованию в области прав человека
«Образование в области прав человека: сборник международных и национальных документов» издан Национальным центром Республики Узбекистан по правам человека. Сборник издан в рамках подготовки к Глобальному форуму «Образование в области прав человека», который состоится в Самарканде 5-6 декабря текущего года.
Инициатива проведения Самаркандского глобального форума была выдвинута Президентом Республики Узбекистан на 76-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН и 46-й сессии Совета ООН по правам человека.
Новый сборник содержит тексты международных документов ООН по образованию в области прав человека и нормативно-правовых документов, принятых в этой сфере в нашей стране, на узбекском (кириллица и латиница), английском, французском и русском языках.
Сборник издан под редакцией академика А. Саидова, председателя Национальной комиссии по реализации четвертого этапа Всемирной образовательной программы в области прав человека в Республике Узбекистан.
Книга предназначена для широкого круга специалистов, занимающихся вопросами поощрения и защиты прав человека и основных свобод. Она будет очень полезна и интересна преподавателям, аспирантам, докторантам, студентам юридических факультетов, а также широкому кругу читателей, интересующихся данной тематикой.
Все книги, изданные в серии «Новый Узбекистан и права человека» по инициативе Национального центра, будут представлены участникам Самаркандского глобального форума. Они также будут экспонироваться на выставке «Литература в области прав человека», проходящей в рамках Форума.