TOSHKENT, 2 noyabr. /“Dunyo” AA/. Kecha Tashqi ishlar  vazirligining Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida JIDU qoshidagi Diplomatik akademiyaning ochilish marosimi bo‘lib o‘tdi, deb xabar bermoqda “Dunyo” AA muxbiri.
Tadbirda O‘zbekiston Prezidenti Administratsiyasi, Oliy Majlis palatalari, Vazirlar Mahkamasi, Tashqi ishlar vazirligi va JIDU rahbariyati, vazirlik va idoralar, Toshkent shahrida akkreditatsiyadan o‘tgan diplomatik korpus vakillari, oliy taʼlim muassasalari rahbarlari, shuningdek, ommaviy axborot vositalari vakillari ishtirok etdi.
Ochilish marosimida Oliy Majlis Senati Raisining birinchi o‘rinbosari, JIDU rektori Sodiq Safoyev, Oliy Majlis Qonunchilik palatasi Spikerining birinchi o‘rinbosari, Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Milliy markazi direktori Akmal Saidov so‘zga chiqdi.
Maʼruzalarda davlatimiz rahbari tomonidan tizimli asosda diplomatik kadrlar tayyorlash, shuningdek, davlat boshqaruvi tizimi va mahalliy davlat hokimiyati organlari xodimlari orasidan munosib nomzodlarni tanlab olish, O‘zbekiston milliy manfaatlaridan kelib chiqqan holda yetakchi diplomatik kadrlar zaxirasini yaratish, ularning malakasini oshirish va kadrlar tayyorlashga katta eʼtibor qaratilayotgani taʼkidlandi.
2022 yil 23 iyul kuni O‘zbekiston Prezidentining «Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti faoliyatini tizimli isloh qilish chora-tadbirlari to‘g‘risida»gi qarori qabul qilindi. Mazkur Farmon doirasida tashkil etilayotgan yangi taʼlim diplomatik tuzilmasi – Diplomatik akademiyaning moddiy-texnik bazasini shakllantirish va professor-o‘qituvchilar tarkibini shakllantirish bo‘yicha keng ko‘lamli ishlar amalga oshirildi.
Diplomatik akademiya tashkil etilishi bilan diplomatik kadrlar tayyorlashning ikki bosqichli tizimini to‘laqonli shakllantirish jarayoni yakunlanmoqda.
Diplomatik akademiyaning ustuvor vazifalariga quyidagilar kiradi:
- diplomatiya xodimlarini, xususan, yuqori darajadagi diplomatlarni tizimli asosda tayyorlash;
- davlat boshqaruvi tizimi va mahalliy davlat hokimiyati organlari xodimlari orasidan munosib nomzodlarni tanlash, ularni tayyorlash va yetakchi diplomatik kadrlar zaxirasini shakllantirish;
- davlat xizmatchilari, shuningdek xalqaro mutaxassislarni qisqa muddatli va uzoq muddatli malaka oshirish kurslarida qayta tayyorlash va ularning malakasini oshirish;
- yetakchi xorijiy taʼlim muassasalari bilan magistratura va oliy o‘quv yurtidan keyingi taʼlimning qo‘shma taʼlim dasturlarini joriy etish;
Diplomatik akademiya kurslarining birinchi talabalari Tashqi ishlar vazirligi xodimlari, shuningdek, respublikaning qator boshqa vazirlik va idoralari vakillari bo‘ldi.
JIDU huzuridagi Diplomatik akademiyaning tashkil etilishi nafaqat jahon maydonining turli platformalarida milliy manfaatlarni himoya qilish va ilgari surish imkoniyatiga ega bo‘lgan mahalliy diplomatik kadrlar tayyorlash tizimini takomillashtirish va zaxirasini yaratish, balki respublikamizning tashqi iqtisodiy faoliyati salohiyatini oshirishga ham xizmat qiladi.

ТАШКЕНТ, 2 ноября. /ИА «Дунё»/. Вчера в Университете мировой экономики и дипломатии МИД состоялась церемония открытия Дипломатической академии при УМЭД, сообщает корреспондент ИА «Дунё».
В мероприятии приняли участие представители Администрации Президента Узбекистана, Олий Мажлиса, Кабинета Министров, руководство МИД и УМЭД, других министерств и ведомств, представители дипломатического корпуса, аккредитованного в Ташкенте, руководители высших учебных заведений, а также представители СМИ.
На церемении открытия выступили первый заместитель председателя Сената Олий Мажлиса, ректор УМЭД Содик Сафоев, первый заместитель Спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса, директор Национального центра Узбекистана по правам человека Акмал Саидов.
В выступлениях отмечалось огромное внимание, которое уделяется главой нашего государства вопросам подготовкии на системной основе дипломатических кадров, а также отбор достойных кандидатов среди работников системы государственного управления и органов власти на местах, их подготовку и формирование резерва руководящих дипломатических кадров, исходя из национальных интересов Узбекистана.
23 июля 2022 года принято постановление Президента Узбекистана «О мерах по системному реформированию деятельности Университета мировой экономики и дипломатии». В рамках указанного Постановления велась полномасштабная работа по наращиванию материально-технической базы и формированию профессорско-преподавательского состава для создаваемой новой образовательной дипломатической структуры – Дипломатической академии.
С созданием Дипломатической академии завершается процесс полноценного формирования двухступенчатой системы подготовки дипломатических кадров.
Приоритетные задачи Дипломатической академии включают:
- подготовку на системной основе дипломатических кадров, в частности, дипломатов высшего звена;
- отбор достойных кандидатов среди работников системы государственного управления и органов власти на местах, их подготовку и формирование резерва руководящих дипломатических кадров;
- переподготовку и повышение квалификации государственных служащих, а также международников на краткосрочных и долгосрочных учебных курсах;
- внедрение совместных с ведущими зарубежными учреждениями образовательных программ магистратуры и послевузовского образования;
Первыми слушателями курсов Дипломатической академии стали сотрудники МИД, а также представители ряда других министерств и ведомств республики.
Создание Дипломатической академии при УМЭД будет способствовать не только совершенствованию системы подготовки и создания резерва отечественных дипломатических кадров, способных отстаивать и продвигать национальные интересы на различных площадках мировой арены, но и повышению потенциала внешнеполитической и внешнеэкономической деятельности нашей республики.