Hamkorlikning istiqbolli yo‘nalishlari muhokama etildi
2022 yil 5 oktyabr kuni Oliy Majlis Qonunchilik palatasi Spikerining birinchi o‘rinbosari A.Saidov Italiya Respublikasining O‘zbekistondagi Favqulodda va Muxtor elchisi A. Pinna bilan uchrashdi.
Muloqotda O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi va Italiya parlamenti deputatlar palatasi o‘rtasidagi o‘zaro hamkorlik aloqalarining istiqbolli yo‘nalishlari muhokama etildi.
Jumladan, O‘zbekiston Respublikasida olib borilayotgan keng ko‘lamli konstitutsiyaviy islohotlarning mazmun-mohiyatidan kelib chiqib, ikki mamlakat parlamentlari o‘rtasida qonun ijodkorligi va boshqa sohalarda o‘zaro tajriba almashinuvini faollashtirish aloqalarni yangi bosqichga olib chiqishiga xizmat qilishi ta’kidlandi.
O‘z navbatida, mehmon O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoev rahbarligida mamlakatimizda amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli konstitutsiyaviy islohotlar natijasida o‘tkazilishi rejalashtirilayotgan referendumga tayyorgarlik muvaffaqiyatli olib borilayotganligi yuksak e’tirof etdi.

Обсуждены перспективы развития сотрудничества
5 октября 2022 года первый заместитель Спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса А.Саидов встретился с Чрезвычайным и Полномочным Послом Италии в Узбекистане А. Пинна.
На встрече обсуждены перспективные направления сотрудничества между Олий Мажлисом Республики Узбекистан и Палатой депутатов Парламента Италии.
В частности, исходя из сути проводимых в Республике Узбекистан Конституционных реформ, отмечено, что активизация взаимного обмена опытом в законотворческой и других областях между парламентами двух стран послужит выведению двусторонних отношений на новый уровень.
В свою очередь гость высоко оценил успешность подготовки к референдуму, который планируется провести по итогам широкомасштабных Конституционных реформ под руководством Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева.