O‘zbekiston Prezidenti Parlamentlararo ittifoq bilan samarali hamkorlikning muhim natijalarini qayd etdi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 8 sentyabr kuni Parlamentlararo ittifoq delegatsiyasi - ushbu nufuzli tuzilma raisi Duarte Pacheko va bosh kotibi Martin Chungongni qabul qildi.
Davlatimiz rahbari O‘zbekistonning Parlamentlararo ittifoq bilan sermahsul hamkorligi jadal rivojlanib borayotganini katta mamnuniyat bilan qayd etdi.
Shu kunlarda Toshkent shahrida jahon mamlakatlari parlamentlari ayol rahbarlarining 14-sammiti muvaffaqiyatli o‘tmoqda. Uning kun tartibidan demokratik va ijtimoiy iqtisodiy yangilanishlarni qo‘llab-quvvatlashning samarali institutlarini rivojlantirish, gender siyosatni amalga oshirishga doir global va mintaqaviy ahamiyatga ega muhim masalalar o‘rin olgan.
Bundan tashqari, ushbu nufuzli xalqaro tashkilot bilan birgalikda qator muhim loyihalar amalga oshirildi, Buxoro shahrida Barqaror rivojlanish maqsadlari bo‘yicha parlament forumi va boshqa tadbirlar o‘tkazildi.
Parlamentlararo ittifoqning yuqori darajali vakillari O‘zbekiston yetakchisiga qo‘shma tashabbuslarni ilgari so‘rishda ko‘rsatayotgan har tomonlama ko‘mak uchun minnatdorlik bildirib, Yangi O‘zbekistondagi yangilanishlar va islohotlar dasturini to‘liq qo‘llab-quvvatladilar.
Uchrashuvda barqaror rivojlanish, demokratik qadriyatlarni ilgari surish, yoshlarni qo‘llab-quvvatlash sohalaridagi maqsad va vazifalarga erishish, ittifoqning Innovatsiyalar markazi bilan hamkorlik qilish kabi yo‘nalishlarda o‘zaro manfaatli aloqalarni yanada kengaytirishga alohida e’tibor qaratildi.

Президент Узбекистана отметил важные результаты плодотворного сотрудничества с Межпарламентским союзом
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 8 сентября принял делегацию Межпарламентского союза в составе Председателя этой авторитетной структуры Дуарте Пачеко и генерального секретаря Мартина Чунгонга.
Глава нашего государства с глубоким удовлетворением отметил динамично развивающееся плодотворное сотрудничество Узбекистана с Межпарламентским союзом.
В эти дни в городе Ташкенте успешно проходят мероприятия 14-го саммита женщин-руководителей национальных парламентов стран мира. В повестке дня - важные вопросы глобального и регионального значения, развития эффективных институтов поддержки демократических и социально-экономических преобразований, реализации гендерной политики.
Кроме того, совместно с этой авторитетной международной организацией осуществлен ряд важных проектов, проведены Парламентский форум по Целям устойчивого развития в городе Бухаре и другие мероприятия.
Высокие представители Межпарламентского союза поблагодарили лидера Узбекистана за всемерное содействие в продвижении совместных инициатив, а также полностью поддержали программу преобразований и реформ в Новом Узбекистане.
В ходе встречи особое внимание было уделено дальнейшему расширению взаимовыгодного сотрудничества по таким направлениям, как достижение целей и задач в области устойчивого развития, продвижения демократических ценностей, поддержки молодежи, осуществление взаимодействия с Центром инноваций союза.